Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
SIGULDAS NOVADA PAŠVALDĪBA
Projekta kopējās izmaksas:
6600.00 EUR
Finansējums no VKKF:
5450.00 EUR
Līdzfinansējums:
1150.00 EUR
Projekta statuss:
Projekts noraidīts

Kopsavilkums

Siguldas Jaunās pils atklāšanas dienā ar augstvērtīgu muzikālo piedāvājumu plānots iepazīstināt sabiedrību ar atjaunotajām pils telpām un topošo kultūras un izglītības piedāvājumu jaunajā kultūtelpā.

Tāpēc esam nolēmuši pieaicināt Latvijas labākos mūziķus un tehniskos darbiniekus, lai radītu svētku un neaizmirstamības sajūtu klātienes vai attālinātiem klausītājiem un vērotājiem.

Programmā paredzēts Jāņa Šipkēvica (ShipSea) un domubiedru koncerts - performance lielajā pils zālē, kā arī akadēmiskās mūzikas pārstāvju solo uzstāšanās programmas dažādās pils lokācijās (arfa, čells, vijole), kas tiktu translēta arī tiešraidē sociālajās platformās un iemūžināta video formātā - tādējādi dodot iespēju atklāšanas svētkus piedzīvot plašākai auditorijai ilgtermiņā.

Lai veicinātu interesi par reģiona amatniecību, atklāšanas pasākuma dienā tiks organizētas reģiona tradicionālo amatnieku meistarklases un darbnīcas, piemēram, Siguldas unikālo koka spieķu (spieķu tradicionālā amatniecība iekļauta UNESCO nemateriālā mantojuma sarakstā), papīrmākslas, Nameja gredzena izgatavošana u.c.

Lai nostiprinātu Siguldas Jauno pili kā atpazīstamu tūrisma galamērķi un veicinātu sabiedrības interesi par objektu, tādejādi iepazīstinot auditoriju ar unikālo vēstures, arhitektūras mantojumu un ekspozīciju, nepieciešams radīt augstvērtīgu Pils atklāšanas pasākuma saturu, aicinot sabiedrību apmeklēt objektu gan atklāšanas dienā (atbilstoši pulcēšanās ierobežojumiem), vērojot atklāšanas pasākumu attālināti un mudinot atgriezties objektā atkārtoti, lai iepazītos ar pils ekspozīcijas mainīgo daļu un kļūstot par pastāvīgu kultūrvietas pasākumu auditoriju.

Mērķi

Siguldas Jaunās pils darbības mērķis ir veicināt kultūras nozares pasākumu pieejamību visām auditorijām, audzinot izglītotu un zinošu Kultūras patērētāju,  tādejādi dodot savu pienesumu pilsētas un reģiona attīstībai.

Radošā darbība Siguldas Jaunajā pilī tiks veikta nekomerciālos nolūkos, veicinot inovatīvas un  aktuālās kultūras attīstību Vidzemē, nodrošinot augstvērtīgus mākslas notikumus un to popularizēšanu publiskajā telpā kā ari reģionālās kultūrvides aktivizēšanos.

Uzdevumi

Siguldas jaunā pils ir daļa no Siguldas pils kvartāla, kas ir starptautiskas nozīmes tūrisma maršrutu objekts, kas iekļauts vairāk nekā 100 tūrisma kompāniju piedāvātajos maršrutos. Siguldas pils kvartālā savu radošo darbību šobrīd veic 25 amatnieki, kas kvartālā uz vietas gan rada savu produkciju, gan radošajās darbnīcās savu arodu māca interesentiem. Taču šī brīža epidemioloģiskajos apstākļos starptautiskā tūrisma plūsma ir ierobežota, tāpēc jo svarīgāk ir nodrošināt piedāvājumu tieši vietējās auditorijas piesaistei, piedāvājot augstvērtīgu kultūras saturu un iepazīstinot ar Siguldas pils kvartāla darbību. Regulāri salonkoncerti šāda veida celtnēs ir retums un ar jau iekrāto pieredzi pasākumu rīkošanā mēs apzināmies šādu projektu ilgmūžību un iespējamību klātienē, kā arī tiešsaistē.

Siguldas Jaunā pils ir daļa no radošo amatnieku Siguldas pils kvartāla, tādejādi veicinot Siguldas Jaunās pils atpazīstamību tiks veicināta interese par Siguldas pils kvartālā mītošo amatnieku profesionālo darbību, attīstot vietējo kopienu un veicinot radošajā kvartālā mītošo amatnieku ekonomisko izaugsmi, kas svarīga reģiona attīstībai.

Tāpat Siguldas Jaunās pils ekspozīcija un atrašanās Livonijas ordeņa Siguldas pilsdrupu, kas jau šobrīd ir viens no izzinoša vēstures tūrisma galamērķiem, tiešā tuvumā skatāma kā daļa no tūrisma veicināšanas stratēģijas, iepazīstinot ar reģionam svarīgo materiālo kultūras mantojumu un vēsturi. 

 

 

3. Prioritāte

Siguldas Jaunā pils 2021. gada pavasarī ir nodota ekspluatācijā pēc vērienīgas rekonstrukcijas ERAF projekta ‘Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos. Saskaņā ar projekta nosacījumiem turpmākā Siguldas Jaunās pils funkcija ir darbības kultūras un izglītības sektorā, tādejādi kļūstot par vienu no galvenajiem Siguldas novada tūrisma galamērķiem, kā arī mājvietu radošā sektora un visiem mākslas nozares pārstāvjiem. Uzskatām šo par unikālu vietu tieši salonkoncertu rīkošanai.

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija ir visi novada iedzīvotāji kā arī pilsētas viesi. Pasākumu būs iespējams apmeklēt klātienē (atbilstoši tā brīža pulcēšanās ierobežojumiem), kā arī vērot tiešsaistē.


Paredzamie projekta rezultāti

Siguldas Jaunās pils un Siguldas pils kompleksa atpazīstamības veicināšana būs būtisks pienesums Vidzemes materiālā un nemateriālā kultūras mantojuma popularizēšanā. Nodrošinot jaunatvērtās Sigulas Jaunās pils atpazīstamību tiks palielināts Siguldas pils kvartāla apmeklētāju skaits.

 

  • Siguldas Jaunās pils attīstības stratēģijā noteikts, ka gada laikā jāsasniedz 135 tūkstoši apmeklētāju, kas Covid-19 radīto seku rezultātā ir apgrūtinoši, ņemot vērā tūrisma plūsmas apsīkumu.
  • Veiksmīgi realizēts Siguldas Jaunās pils atkāšanas pasākums, nodrošinās pils atpazīstamību, kļūstot par Vidzemes jauno kultūrvietu, ļaujot realizēt vismaz 6 salonkoncertus un literāro lasījumu vakarus vasaras sezonas laikā.
  • Nodrošinot kvalitatīvu tiešraidi Siguldas Jaunās pils atklāšanas dienas koncertam, pils iegūs lielu popularitāti gan tūristu, gan potenciālo salonkoncertu apmeklētāju vidū. Video tiešraides plānotais vērotāju skaits no 2000 - 5000. 
  • Tiks apmeklētas Siguldas pils kompleksā strādājošo 25 amatnieku darbnīcas, tādējādi veicinot interesi par amatniecību un radošo kultūras sfēru. Potenciālais apmeklētāju skaits, apmēram 500 ģimenes.