Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība " Tapums"
Projekta kopējās izmaksas:
16646.21 EUR
Finansējums no VKKF:
7050.00 EUR
Līdzfinansējums:
9596.21 EUR
Projekta statuss:
Projekts noraidīts

Kopsavilkums

Šobrīd aktualizējies jautājums par to, kādu ietekmi uz cilvēka mentālo veselību atstāj ilgstoša dīkstāve un liegta realizēšanās iespēja, sevišķi radošajām personām. Lugas darbība norisinās veco ļaužu aprūpes namā, kur sastopas aktrise un režisors. Pretēji autoram, režisors K. Salmiņš izrādē redz divus jaunus aktierus, kuri spiesti spert pārgalvīgus soļus, lai realizētu savas radošās idejas, lai varētu darīt to, ko visvairāk vēlas - spēlēt. Aprūpes nams ir futūristiska vide, kur, “rūpēs” par tās iemītniekiem, personāls ar iemītniekiem kontaktē tikai ar tehnoloģiju palīdzību. Lai vecos ļaudis nesasniegtu ārpusē valdošā potenciāli bīstamā vide, kontakti ir minimizēti līdz galējai robežai. Neskatoties uz šķēršļiem, aktieri iziet visu radošā darba spektru, no lidojuma, līdz neticībai sev un apkārtējiem. Tomēr ierobežojošā sistēma/kārtība valda ne tikai ārā. Sistēmas absurdums neatļauj vairs telpu pamest, tāpēc nākas meklēt risinājumu – kāpēc un ko mēs te darām?  Izrāde meklēs atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

- Kādus soļus mēs esam tiesīgi spert, lai realizētu savus radošos ( ne tikai) sapņus?

- Kur ir kontroles mehānisma robeža, kad tas kļūst par totalitāru sistēmu?

- Vai mana personīgā brīvība, pat ja tā neierobežo citus, ir tiesīga ignorēt pastāvošo kārtību, kas nodrošina " tradicionālo mieru" ( sistēmas nepārtrauktību)?

Paredzamie rezultāti:

- Rosināt izpratni par radošo personu vajadzību radīt un nespēju dzīvot kontrolējošā vidē.

- Veicināt interesi par latviešu dramaturģiju.

- Bagātināt Vidzemes kultūras dzīvi ar profesionālu, kvalitatīvu izrādi.

- Attīstīt Cēsu Mazo Teātri un veicināt interesi par to ne tikai sabiedrībā, bet arī profesionāļu vidū, tādā veidā popularizējot profesionālu teātri ārpus Rīgas.

Mērķi

- Mērķis ar šo R. Staprāna lugu " Pēdējā izrāde" popularizēt un iepazīstināt skatītājus ar diasporas autoru dramaturģiju, kas ir aktuāla arī šobrīd, kad valda COVID - 19 ierobežojošie pasākumi un noteikumi. 

- Mērķis ir runāt par radošu personu ( ne tikai) vēlmi realizēties jebkuros apstākļos, pat ja kontrole ir visapkārt un sistēma nav īpaši atbalstoša un uz attīstību tendēta.

- Bagātināt Vidzemes kultūras dzīvi ar profesionālu, kvalitatīvu un aktuālu izrādi.

- Popularizēt profesionālu teātri ārpus Rīgas un veicināt interesi par Cēsu Mazo Teātri.

Uzdevumi

- Veikt visus sagataves darbus: nokārtot autortiesības, sagatavot eksemplārus, sameklēt mēģinājumu telpas, sākt scenogrāfijas veidošanu, lai augusta sākumā varētu sākt izrādes mēģinājumus.

- Nodrošināt pilnvērtīgu mēģinājumu procesu.

- Veikt visus sagataves darbus, lai varētu notikt izrāde: sagādāt visus rekvizītus, kostīmus, scenogrāfijas materiālus, atrast meistarus ( metinātāju), kas izgatavo scenogrāfiju, izmaksāt iesaistītajām personām honorārus.

- Radīt izrādi, kas ļauj ne tikai kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, bet arī aizdomāties par cilvēku izmisīgajiem centieniem pilnvērtīgi  darīt to, ko no sirds vēlas un bez kā nevar jēgpilni nodzīvot šo dzīvi.

- Veidot informatīvu akciju medijos, iepazīstināt sabiedrību ar topošo izrādi.

- Veicināt sabiedrības interesi par mākslas un kultūras notikumiem ārpus Rīgas.

- Piesaistīt dažādus finanšu avotus, lai garantētu kvalitatīvu izrādes gala variantu, kas būtu sasitošs ne tikai skatītājiem, bet arī profesionāļiem.

- Nodrošināt finansējuma kontrolētu un mērķtiecīgu izlietojumu.

- Prese relīžu sagatavošana gan pirms, gan pēc izrādes.

- Atskaišu sagatavošana.

3. Prioritāte

Cēsu Mazais Teātris ir profesionāls, neatkarīgs teātris ārpus Rīgas. Mērķis ir veicināt profesionālo mākslu reģionos un padarīt to pieejamu visur Latvijas teritorijā. Katra iestudētā izrāde ir ar profesionālu mākslinieku piedalīšanos. Ar katru nākamo izrādi profesionālisma latiņa tiek celta aizvien augstāk. Šajā izrādē kā jaunums ir komponista un profesionāla horeogrāfa iesaistīšanās, līdztekus režisoram, aktieriem, scenogrāfam un gaismu māksliniekam.

Ieguvēji un mērķauditorija

Izrādes mērķauditorija ir jauni cilvēki un vidējās paaudzes skatītāji, kuriem patīk, interesē teātris. Bez šaubām otra mērķauditorijas daļa būs seniori, kuriem būs atlaides biļešu iegādei.
Galvenokārt mērķauditorija ir cilvēki, kuri apmeklē teātri, kuri ir noilgojušies pēc teātra, kuriem nav pieejams teātris viņu dzīves vietā.
Mērķauditorija ir mākslas un kultūras pasākumu apmeklētāji, cilvēki, kuriem ir nepieciešamība izjust mākslas klātesamību savā dzīvē.

Paredzamie projekta rezultāti

Viena izrādes auditorija skaitliski nebūs liela no 60 - 80 cilvēku. Līdz ar to mēs ceram pagarināt izrādes mūžu. Biļešu cenu politika būs dažāda. Standarta cena 13 eiro, senioriem, studentiem - 7 eiro. Un tad būs Teātra atbalstītāju cena - 20 eiro, kura būs brīvprātīgi iegādājama. Līdz ar to vienas izrādes ienākumi svārstās no 635 - 1050. Pastāv iespēja, ka spēlējam arī lielākai auditorijai viesizrāžu laikā. Plānots, ka nospēlējot 30 izrādes, izrāde ir sevi atpelnījusi un sāk teātris pelnīt, lai varētu attīstīties. Mēnesī tiks spēlētas no 3 - 5 izrādēm. 

Ar katru izrādi teātris attīstās un spēj piedāvāt aizvien vairāk un  dažādākas izrādes un projektus, kas piesaista plašāku skatītāju loku. Sabiedrībai šajos laikos ir liegta klātienes kultūra, kas rada dažādas mentālas problēmas ne tikai skatītājiem, bet arī māksliniekiem. Ar šo izrādi mēs spēsim veicināt dialogu par to, kā katrs šo periodu pārdzīvojis, izdzīvojis. Mēs veicināsim sabiedrībā izpratni par to, cik svarīgi ir realizēties, cik grūti ir pārvarēt un izdzīvot kontrolējošā sistēmā. izrāde uzdos jautājumus un meklēs atbildes.

Ar šo izrādi teātris cer veicināt saliedētāku un saprotošāku sabiedrību.