Kopsavilkums
Dzērbenes pils komplekss veidojies 14. gs. celtās un 1577. g. nopostītās mūra pils vietā. Muižas pils celta klasicisma stilā un savā pastāvēšanas laikā piedzīvojusi vairākkārtīgu nopostīšanu. Pils un tās apkārtne ir bagāta ar leģendām un nostāstiem.
Mūsdienās Dzērbenes pils ir vieta, kas pamazām veidojas par skaistu un interesantu apskates objektu un kultūras vietu Cēsu novada un visas Latvijas mērogā. Lai nākotnē attīstītu Dzērbenes pils piedāvājumu un apkārtni, cienot tās vēsturiskās vērtības, projekta ietvaros plānots veikt Dzērbenes pils kultūrvēsturiskās vides izpēti.
Dzērbenes pils parkā atrodas Mīlestības saliņa, kur nākotnē vēlamies izveidot rožu dobes, tādēļ pasākuma "Dārza svētki Dzērbenes pilī" dienas pirmā daļa tiks veltīta mīlestības simbolam - rozei.
Pasākuma laikā tiks prezentēti Dzērbenes pils kultūrvēsturiskās vides izpētes materiāli, Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste un atpazīstama rožu audzēšanas eksperte Ilma Nereta stāstīs par rožu audzēšanu, dabas studijas “SKARA” vadītāja Vaira Kārkliņa sniegs praktiskus padomus, kā šo burvīgo krāšņumaugu izmantot skaistumkopšanā un kulinārijā, bet “Manas garšas” meistarklasē būs iespēja līdzdarboties individuālu garšvielu maisījumu un tēju gatavošanā.
Pils torņa oranžērijā būs iespēja nosūtīt pastkartīti sev mīļam cilvēkam, uz aploksnes uzlīmējot arī unikālo pils pastmarku.
Vakarā baudīsim skaistu koncertu un, pēc saulrieta vērošanas no pils torņa, dosimies baudīt brīvdabas kino seansu, kur tiks demonstrēta filma “Vilkaču mantiniece”. Filma ir uzņemta Dzērbenes pagastā. Pirms filmas demonstrēšanas, tās veidotāji dalīsies savās atmiņās par filmēšanas procesu un viesošanos Dzērbenē.
Mērķi
Iedzīvināt Dzērbenes pili un tās apkārtni, cienot tās vēsturiskās vērtības, kā arī veicināt tradicionālo zināšanu pārnesi un popularizēšanu, veicināt vietējās kopienas piesaisti vietai;
Ieviest jaunas kultūras pasākumu tradīcijas un dažādot Dzērbenes pagasta un Cēsu novada kultūras pasākumu piedāvājumu, kā arī veidot kvalitatīvu kultūras vidi vidzemniekiem laukos;
Veicināt nemateriālā un dabas mantojuma sintēzi, stiprinot kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tālāk nodošanu.
Uzdevumi
Veikt Dzērbenes pils kultūrvēsturiskās vides izpēti sadarbībā ar vēstures interešu klubu SERBEN un vēsturnieci Aigu Kalniņu. Nodrošināt publiski pieejamus izpētes materiālus.
Organizēt izzinošas lekcijas par rožu audzēšanu, to izmantošanu kulinārijā un skaistumkopšanā, kā arī meistarklasi individuālu garšvielu maisījumu un tēju gatavošanā.
Sadarbībā ar Dzērbenes tautas namu, organizēt svētku kultūras daļu dienas izskaņā - koncerts pils parkā un brīvdabas kino ar filmas “Vilkaču mantiniece” demonstrēšanu un tikšanos ar filmēšanas grupu.
Nodrošināt iespēju Dzērbenes pagasta iedzīvotājiem un viesiem bez maksas apmeklēt pasākumu “Dārza svētki Dzērbenes pilī”.
Projekta ietvaros tiks iedzīvināta Dzērbenes pili un tās apkārtne, organizējot visiem interesentiem pieejamu bezmaksas kultūras pasākumu, veikta pils kultūrvides izpēte, lai nākotnē attīstot Dzērbenes pili kā kvalitatīvu tūrisma objektu un kultūrvietu, tiktu cienītas vēsturiskās vērtības un apkopotā informācija būtu lielisks pamats kvalitatīvu kultūras un tūrisma produktu un pasākumu veidošanai.
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekta mērķauditorija ir Dzērbenes pagasta iedzīvotāji un viesi, kā arī Cēsu novada un Vidzemes iedzīvotāji.
Paredzamie projekta rezultāti
- Publiski pieejams Dzērbenes pils kultūrvides izpētes materiāls, kas būs kvalitatīvs materiāls turpmāko kultūras pasākumu un tūrisma produktu izveidē, cienot Dzērbenes pilsun tās apkārtnes vēsturiskās vērtības;
- Pasākumu "Dārza svētki Dzērbenes pilī" visas dienas garumā apmeklēs 100 - 200 apmeklētāju;
- Veicināta vietējās kopienas piederības un lepnuma sajūta;
- Uz Dzērbeni atvesti 3 savas nozares speciālisti, noorganizēts kvalitatīvs koncerts un notikusi tikšanās ar filmas "Vilkaču mantiniece" filmēšanas komandas dalībniekiem.
- Paplašināts kultūras pasākumu klāsts Dzērbenē, Cēsu novadā un Vidzemes reģionā;
- Iegūtas zināšanas par rožu audzēšanu un izmantošanu, tādejādi veicinot lekcijas apmeklētāju vēlmi sakopt vidi sev apkārt un veidot skaistu lauku ainavu un veselīgu dzīvesveidu, cienot dabu mums apkārt.