Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība "Tapums"
Projekta kopējās izmaksas:
25262.00 EUR
Finansējums no VKKF:
6354.00 EUR
Līdzfinansējums:
18908.00 EUR
Projekta statuss:
Projekts noraidīts

Kopsavilkums

Iestudējot Raimonda Staprāna lugu " Pēdējā izrāde", vēlamies godināt ASV dzīvojošo mākslinieku un dramaturgu pagājušā gada 95 gadu jubilejā, kā arī pievērst uzmanību diasporas latviešu dramaturģijai. Luga  stāsta par divu mūža nogali sasniegušu skatuves mākslinieku mēģinājumu vēl pēdējo reizi uzkāpt uz skatuves dēļiem un nospēlēt Šekspīra “Romeo un Džuljetu”. Iejaucoties dažādām fiziskā vecuma un reglamentētas iestādes likumu normām -  iecere neizdodas. Ar izmisīgas traģikomikas palīdzību mēs uzzinām, ka mākslinieks ir un paliek mākslinieks, lai kādi šķēršļi tam nestātos priekšā – vecums, birokrātija, finanses un triviālā neieinteresētība. Veidojot izrādi ir iecerēts runāt ne tikai par mūža nogali sasniegušu mākslinieku traģēdiju, bet arī par situāciju kādā ir nokļuvuši skatuves mākslinieki Latvijā COVID krīzes rezultātā. Tāpēc izmantojot atsvešinātas spēles metodi, kad aktieris iemiesojas tēlā skatītāju acu priekšā, galvenos varoņus atveidos lugas personāžiem it kā neatbilstoša vecuma aktieri. Tas tiks darīts ar mērķi, lai uzsvērtu faktu, ka aktieris, neatkarīgi no vecuma, ir un paliek aktieris – bez spēles, bez auditorijas, bez savas pārliecības izpaušanas viņš nespēj eksistēt. Spēle ir aktiera dzīves sastāvdaļa, viņa vitālās enerģijas avots. Tomēr iestudējuma laikā atklājas, ka aprūpes namā kontrole ir tik pat liela, ja ne lielāka kā “ ārpusē”. Izrādē režisors meklēs atbildes uz jautājumiem:

  • Kādus soļus mēs esam tiesīgi spert, lai realizētu savus radošos (ne tikai) sapņus?
  • Kur ir kontroles mehānisma robeža, kad tas kļūst par totalitāru sistēmu?
  • Vai mana personīgā brīvība, pat ja tā neierobežo citus, ir tiesīga ignorēt pastāvošo kārtību, kas nodrošina “tradicionālo mieru” (sistēmas nepārtrauktību)?

Mērķi

-  Godināt mākslinieku un dramaturgu  Raimondu Staprānu viņa pērnā gada lielajā jubilejā.

- Popularizēt latviešu dramaturģiju, tai skaitā diasporas autoru darbus.

- Mērķis ir runāt par radošu personu ( ne tikai) vēlmi realizēties jebkuros apstākļos, pat ja kontrole ir visapkārt un sistēma nav īpaši atbalstoša un uz attīstību tendēta.

- Bagātināt Vidzemes kultūras dzīvi ar profesionālu, kvalitatīvu un aktuālu izrādi.

- Popularizēt profesionālu teātri ārpus Rīgas un veicināt interesi par Cēsu Mazo Teātri.

Uzdevumi

- Veikt visus sagataves darbus:  sameklēt mēģinājumu telpas, sākt scenogrāfijas veidošanu, lai jūlijā varētu sākt izrādes mēģinājumus.

- Nodrošināt pilnvērtīgu mēģinājumu procesu.

- Veikt visus sagataves darbus, lai varētu notikt izrāde: sagādāt visus rekvizītus, kostīmus, scenogrāfijas materiālus, atrast meistarus ( metinātāju), kas izgatavo scenogrāfiju, izmaksāt iesaistītajām personām honorārus.

-  Radīt izrādi, kas ļauj ne tikai kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, bet arī aizdomāties par cilvēku izmisīgajiem centieniem pilnvērtīgi  darīt to, ko no sirds vēlas un bez kā nevar jēgpilni nodzīvot šo dzīvi.

- Veidot informatīvu akciju medijos, iepazīstināt sabiedrību ar topošo izrādi.

- Veicināt sabiedrības interesi par mākslas un kultūras notikumiem ārpus Rīgas.

- Piesaistīt dažādus finanšu avotus, lai garantētu kvalitatīvu izrādes gala variantu, kas būtu sasitošs ne tikai skatītājiem, bet arī profesionāļiem.

- Nodrošināt finansējuma kontrolētu un mērķtiecīgu izlietojumu.

- Preses relīžu sagatavošana gan pirms, gan pēc izrādes.

- Viesizrāžu organizēšana.

- Atskaišu sagatavošana

3. Prioritāte

Cēsu Mazais Teātris ir profesionāls teātris Cēsīs. Izrāžu veidošanai tiek pieaicināti tikai profesionāli režisori, aktieri, scenogrāfi, kostīmu mākslinieki, komponisti, kā arī gaismu mākslinieki. Teātra mērķis ir attīstīt neatkarīgu, profesionālo teātri ārpus Rīgas. Katrai izrādei tiek piesaistīti citi mākslinieki, tā bagātinot teātra repertuāru un attīstot teātra izaugsmi. Ar katru izrādi teātra kapacitāte un spējas pieaug un pilnveidojas.

Ieguvēji un mērķauditorija

Izrādes mērķauditoriju sastāda jauni cilvēki un vidējās paaudzes skatītāji, kuriem patīk un interesē teātris. Otra būtiska auditorijas daļu veido seniori, kuriem būs atlaides biļešu iegādei. Mērķauditoriju sastāda arī cilvēki, kuriem nav pieejams teātris viņu dzīves vietā. Šo auditorijas daļu paredzēts sasniegt braucot viesizrādēs. Izrāde paredzēta mākslas un kultūras apmeklētājiem, kuriem ir nepieciešamība izjust mākslas klātesamību savā dzīvē.

Paredzamie projekta rezultāti

  • Paredzamie rezultāti:
  • Rosināta izpratne par radošu personu vajadzību radīt un nespēju dzīvot kontrolējošā vidē.
  • Veicināta interese par diasporas dramaturģiju.
  • Radīta profesionāla izrāde, kura bagātina reģionu kultūras dzīvi.
  • Popularizēts profesionālu teātri ārpus Rīgas un veicināta interese par Cēsu Mazo Teātri.
  • Sasniegta lielāka auditorijas daļa. 
  • Kvalitatīvie rezultāti: Ar katru izrādi teātris attīstās un spēj piedāvāt aizvien vairāk un dažādākas izrādes un projektus, kas piesaista plašāku skatītāju skaitu. Šī izrāde būs liels solis uz priekšu, jo tik sarežģīta scenogrāfija un tik liela mākslinieciskā komanda vēl nav bijusi. Ar šo izrādi mēs ceram veicināt izpratni par to, cik svarīgi ir realizēties, cik grūti kontroles klātesamībā nezaudēt cerību. Mēs ceram veicināt saliedētāku un saprotošāku sabiedrību un mazināt negatīvo attieksmi pret kultūras cilvēkiem.