Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada pašvaldība, Cēsu pilsētas Mākslas skola
Projekta kopējās izmaksas:
2790.00 EUR
Finansējums no VKKF:
2790.00 EUR
Līdzfinansējums:
0.00 EUR

Kopsavilkums

Skulptūras nosaukumā ietvertais jēdziens “miers” plānots gan kā laikmetīga reakcija uz pasaulē notiekošo, gan iespēja jauniešiem viņu trauksmainajā ikdienā rast mieru un reflektēt par mentālās veselības un līdzsvara nozīmību, izmantojot keramikas materiālu kā terapeitisku palīglīdzekli. Kā objekta skices, tā pašu skulptūru plānots radīt visiem skolas audzēkņiem iesaistoties, tādējādi ikvienam būs iespēja pielikt savu roku lielā darba tapšanā un līdzradīt, dodot ikvienam iespēju būt nozīmīgai procesa sastāvdaļai - būt procesa līdzradītājam.

Plānotais keramikas ugunsskulptūras apdedzinājums būs arīdzan nozīmīga iespēja topošajiem māksliniekiem gūt pieredzi, prasmes, sadarboties, radīt jaunu, paliekošu mākslas objektu, kas bagātinās Cēsu pilsētas ārtelpu. Tāpat nozīmīga ir iespēja Cēsu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem ielūkoties bieži neredzamajā un noslēpumainajā mākslas darba tapšanā.

Keramikas ugunsskulptūra paredzēta vienlaikus kā Cēsu pilsētas Mākslas skolas jubilejas pasākums, gan iespēja pilsētas iemītniekiem un viesiem vērot ugunsskulptūras tapšanu.

Mērķi

Keramikas ugunsskulptūra ir vides objekts no akmensmasas, kas tiek apdedzināts nevis, kā ierasts keramikas objektiem, krāsnī un tad izstādīts apskatei, bet gan improvizēta krāsns tiek uzcelta ap objektu brīvdabā. Atšķirībā no biežāk sastopamajiem tēlniecības darbiem, šaja tehnikā arī pats tapšanas - apdedzināšanas process ir vizuāli iespaidīgākā procesa daļa, jo krāsns siltumizolācija, augstākajā apdedzināšanas temperatūras sasniegšanas brīdī pie 1000 grādiem, tiek noņemta atstājot kvēlojošu skulptūru atdzišanai. Parasti tas tiek darīts diennakts tumšajā laikā, lai šo procesu padarītu vēl iespaidīgāku. Pēc šī apdedzināšanas procesa keramikas skulptūra ir paliekošs vides objekts, kas var atrasties pilsētvidē visos gadalaikos.

Plānotais keramikas ugunsskulptūras apdedzinājums būs arīdzan nozīmīga iespēja topošajiem māksliniekiem gūt pieredzi, prasmes, sadarboties, radīt jaunu, paliekošu mākslas objektu, kas bagātinās Cēsu pilsētas ārtelpu un būs gan kā taustāms piemērs jauniešu varēšanai, gan kā iedvesma jaunajiem māksliniekiem tiekties uz citiem sasniegumiem. Keramikas ugunsskulptūra savu sarežģīto veidošanas un apdedzināšanas tehnoloģiju dēļ, tiek veidota salīdzinoši daudz retāk nekā citi keramikas vai tēlniecības darbi. Tieši tāpēc tās izveide būs lieliska pieredze un papildinājums mācību procesam. Mākslas skolas ikdiena, lai arī radoša, tomēr ne vienmēr ietver sevī iespēju savus darbus rādīt publiski, tāpēc šī būs jauna pieredze, kas ļauj apjaust keramikas un mākslas kopumā radošās iespējas, kas neaprobežojas vien ar nelielu objektu veidošanu skolas mācību programmā paredzētajā kārtībā.

Keramikas ugunsskulptūra paredzēta vienlaikus kā Cēsu pilsētas Mākslas skolas jubilejas pasākums, gan iespēja pilsētas iemītniekiem un viesiem vērot ugunsskulptūras tapšanu. Parasti mākslas darbi top no ikdienas vērotāja acīm slēpti - mākslinieka darbnīcā. Šajā gadījumā mākslinieka darbnīca atradīsies publiskā ārtelpā un darbs taps vietā, kur plānota tā apdedzināšana. Sākot no kurtuves būvniecības  līdz apdedzināšanas beigām darbs būs vērojams un kā pilsētas iedzīvotājiem, tā viesiem, kuri varēs pavisam tuvu vērot šo procesu, uzdot sev interesējošus jautājumus un gūt jaunu mākslas pieredzi, tādējādi bagātinot savas zināšanas.

 

Uzdevumi

2023. gada jūnijs – Cēsu pilsētas mākslas skolas audzēkņi tiek iepazīstināti ar jēdzienu ugunsskulptūra. Tiek rādīti dažādi piemēri no citām šāda veida skulptūrām, tiek stāstīts par procesu un apdedzināšanu. Skolēni izstrādā skices no kurām skolas pedagogi izvēlas piemērotāko, kas tiks veidota no akmensmasas.

2023. gada augusts – Cēsu pilsētvidē tiek izvēlēta vieta, kurā tiks veidota skulptūra, sākas sagatavošanās darbi – karkasa un pamatnes veidošana. Atkārtota saskaņošana ar institūcijām.

2023. gada septembris – izvēlētajā vietā nedēļas garumā tiek izveidota skulptūra, kas, pēc pabeigšanas, tiek žāvēta un ap to izveidots siltumizolācijas karkass.

2023. gada oktobris - notiek ugunsskulptūras apdedzināšana publiska pasākuma ietvaros.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija ir bērni un jaunieši - visi tā brīža Cēsu pilsētas Mākslas skolas audzēkņi visās mācību programmās (vecumā no 8 līdz 30 gadiem), kuriem būs iepēja piedalīties mākslas jaunradē, iepazīt jaunas tehnoloģijas un demonstrēt savas prasmes publiski.
Kā arī cilvēki visās vecuma grupās, kuri interesējas par mākslas un kultūras notikumiem Cēsu pilsētā, kuriem būs iespēja bagātināt savu mākslas pieredzi, vērojot darba tapšanas procesu un gatavo objektu.

Paredzamie projekta rezultāti

Aptuveni 500 Cēsu pilsētas iedzīvotāji iepazīstināti ar mākslas darba tapšanu septembra laikā.

Aptuveni 200 Cēsu pilētas Mākslas skolas audzēkņi papildinājuši savas prasmes, izgājuši ārpus ierastā mācību procesa rutīnas un sadarbībā ar pedagogiem izveidojuši un apdedzinājuši ugunsskulptūru.

Apdedzināšanas procesa laikā audzēkņiem tikusi dota iespēja parādīt savas prasmes publiski, jo paredzams, ka pasākumu apmeklējuši aptuveni 500 apmeklētāji.

Cēsu pilsētas Mākslas skola parādījusi sevi kā kultūras procesu norises vietu.

Pēc apdedzināšanas pilsētā izstādīta skulptūra, kuru var aplūkot visi pilsētas iedzīvotāji un tās viesi un kura bagātina Cēsu pilsētas ārtelpu ar kvalitatīvu mākslas objektu.