Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Jaunā Mazsalacas Bedrība
Projekta kopējās izmaksas:
11500.00 EUR
Finansējums no VKKF:
6650.00 EUR
Līdzfinansējums:
4850.00 EUR

Kopsavilkums

Šī gada 24. augustā notiks otrais taku skriešanas un laivošanas festivāls “Mazsalacas Vadātājs”, a vēlmi iedibināt jaunu, ģimenisku tradīciju Valmieras novada Ramatas pagastā. Šis unikālais pasākums piedāvās dalībniekiem iespēju jaunatklāt Salacas upes ielejas dabas vērtības Dauģēnu dabas takā, Skaņākalna dabas parkā un arī nezināmās takās otrpus Salacai, kuras festivāla dalībniekiem būs pieejamas tikai reizi gdā, šī pasākuma dienā. Izbaudot Salacas upes plūdumu un klinšainās ainavas, dalībnieki sacentīsies trijās skriešanas un laivošanas distancēs. Bet šis pasākums ir kas vairāk kā tikai sacensības! Visas sacensību dienas garumā festivāla bāzes vietā, sapņainajā Līču skolā, sacensību dalībniekiem, līdzbraucējiem un festivāla apmeklētājiem būs iespēja apgūt jaunas prasmes dažādās radošās meistarklasēs. Kultūras programmā paredzēta Japāņu RAKU keramikas meistarklase keramiķes Inutas Graudiņas vadībā, bērnu grāmatu, spēļu un krāsu šļakstu stūrītis kopā ar Mazsalacas pilsētas bibliotēku, meistarnīca “Zīmē viegli” kopā ar Dainu Domašūti, lekcija par ilgtspēju, dabas aizsardzību un pastaiga ar ģeologu Daini Ozolu, eko drukas darbnīca tekstilmākslinieces Lailas Stradas vadībā, roksmēluma papīra liešanas darbnīca, ko vadīs gleznotāja un keramiķe Ilze Dilāne, kā arī sportiskas aktivitātes. Pēc sacensību apbalvošanas festivāla dalībniekiem būs iespēja nogaršot vietējos ēdienus, klausīties grupas “The Bad Tones” dzīvās mūzikas koncertu un nesteidzīgi baudīt vasaras izskaņu atdzimstošās kultūrvietas - Līču skolas liepu paēnī.

 

Mērķi

Projekta mērķis ir izveidot pilnvērtīgu un izglītojošu pasākumu visai ģimenei, lai nodrošinātu neaizmirstamu un vērtīgu pieredzi visiem festivāla apmeklētājiem. Šajā projektā īstenotā kultūras programma būs daļa no festivāla, ar kuras palīdzību festivāla dalībnieki varēs iepazīt vairākas aizraujošas prasmes, kas no senas un tradicionālas Ziemeļvidzemi raksturojošas amatniecības ir transformētas laikmetīgā veidolā. Festivāla kultūras programma notiks skaistā, drošā vidē Salacas krastā, Līču skolas teritorijā. Festivāls galvenokārt akcentē Mazsalacas apkārtnes dabas unikalitāti un stāsta par šī reģiona savdabību. Ar projekta palīdzību vēlamies radīt apmeklētājos lielāku izpratni par Salacas ielejas dabas parku, tādējādi veicinot gan vietējās kopienas, gan citu festivāla apmeklētāju, novada tūristu un viesu padziļinātāku izpratni par dabas saglabāšanas nozīmi un ilgtspējas principiem, kā arī rādīt dažādās iespējas, ko daba un tās materiāli mums sniedz un kā tos radoši pielietot.

Keramikas darbnīcā tiks integrēti vietējie Salacas ielejas māli. No tiem būs arī izgatavotas sacensību dalībnieku medaļas. EKO drukas un roksmēluma papīra darbnīcās tiks izmantoti vietējie augi krāsu un tekstūru veidošanai, kuri tiks salasīti Salacas upes apkārtnē. "Zīmē viegli" meistarnīcā uz vietas tiks pagatavotas akvareļu krāsas no vietēji iegūtiem okera un dzelzs oksīda pigmentiem. Par visiem šiem dabas materiāliem padziļināti stāstīs un skaidros ģeologs, lasot lekciju un vedot festivāla apmeklētājus pastaigā pa apkārtējo teritoriju. Mazākajiem festivāla apmeklētājiem tiks sarūpēta jaunākā un aizraujošākā lasāmviela no Mazsalacas pilsētas bibliotēkas, kā arī iespēja papriecāties ar krāsām šļakstu stūrītī, triepjot krāsas uz lielformāta kanvām un vīt virvju pavedienus, iedvesmojoties no japāņu mākslinieces Chiharu Shiota.

Visas radošās darbnīcas sevī ietver daļu no Salacas ielejas dabas bagātībām, transformē tās, piešķirot jaunas nozīmes, izceļot to īpašības un liekot tās vairāk novērtēt. Savukārt brīvdabas koncerts piešķirs festivālam īpaši svinīgu un pacilātu atmosfēru un ar skanējumu atklās Salacas krastu akustiskās īpašības. 

 

Uzdevumi

  • Festivāla kultūras sadaļas dalībnieki ir atlasīti, apzināti un piekrišanas par dalību projektā ir saņemtas. 
  • Projekta pirmajā fāzē tiks izveidots mārketinga plāns un izstrādāti visi nepieciešamie vizuālie materiāli un teksti, kas sīkāk aprakstīs katru radošo darbnīcu, iepazīstinās ar katru darbnīcas vadītāju latviešu, angļu un igauņu valodās. Tiks izveidota preses relīze, kas kopā ar vizualizācijām tiks publicēta festivāla mājaslapā un sociālajos tīklos, nosūtīta publicēšanai Valmieras pašvaldības interneta platformām, ievietošanai pašvaldības informatīvajā izdevumā. Preses relīze tiks sūtīta visiem ar kultūru saistītiem latvijas medijiem - televīzijai, radio, interneta platformām, tūrisma blogiem, kā arī īpaši tiks uzrunāta igauņu auditorija. 
  • Saskaņošana ar pašvaldību un Dabas aizsardzības pārvaldi par festivāla norisi.
  • Juridisko lietu sakārtošana, kas attiecas uz nodarbību vadītāju un mūzikas grupas atalgojumiem.
  • Materiālus radošo darbnīcu vadīšanai sagādās katrs tās vadītājs, izņemot kādas specifiskas tehnikas vienības, materialu sastāvdaļas, mēbeles, nojumes, kas tiks nodrošinātas un laicīgi sagādātas no festivāla organizatoru un sadarbības partneru puses. 
  • Jāizstrādā precīzs nodarbību grafiks un dienas laika plāns, lai neveidotos rindas un nepārslogotu kādu no darbnīcām, lai festivāla dalībnieki varētu pagūt apmeklēt visas kārotās nodarbības, ieturēt maltīti, sagaidīt finišā sacensību dalībniekus un noklausīties koncertu un nesteidzīgi pavadīt atlikušo vakaru. 
  • Pasākuma dokumentēšana (foto reportāža un video materiāla filmēšana) ir būtiska gan projekta atskaites sagatavošanai, gan festivāla publicitātei, pasākuma norises sekmēšanai 24.augustā, Mazsalacas novada Ramatas pagasta Līču skolā, kā arī turpmāko pasākumu organizēšanai un novada popularizēšanai.
  • Pēc iepriekšējās pozitīvās pieredzes un apmeklētāju atsaucības, koncentrēties uz festivāla kvalitāti un labu organizēšanas praksi, iesaistot sadarbības partnerus - Valmieras pašvaldības sporta departamentu, Mazsalacas Kultūras centru, Mazsalacas apvienību, Mazsalacas Jauniešu centru, Mazsalacas Mākslas skolu un vietējos uzņēmējus.
  • Laicīgi sagatavot projekta atskaiti un izdarīt kvalitatīvus secinājumus turpmāko festivālu rīkošanai.
. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija ir visa vecuma cilvēki, kas vēlas iegūt jaunas zināšanas un pieredzes - vietējie iedzīvotāji, festivāla apmeklētāji no dažādām Latvijas un Igaunijas vietām, vietējo un blakus novadu skolu, pirmsskolu audzēkņi (tiks sūtīti īpaši aicinājumi izglītības iestādēm), amatnieki un mākslinieki no Vidzemes un pārējās Latvijas, ģimenes ar bērniem, aktīvās atpūtas cienītāji, piedzīvojumu meklētāji, dabas baudītāji, sportisti. Mērķauditorija tiks sasniegta realizējot mārketinga plānu.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultātā tiks izveidota kvalitatīva, izzinoša, radoša Kultūras programma taku skriešanas un laivošanas festivāla “Mazsalacas Vadātājs” 2024 ietvaros, kas uzsvērs Salacas ielejas dabas vērtības un ļaus cilvēkiem iepazīt daudzveidīgāku kultūru, šī apvidus dabas materiālu plašo izmantošanu caur raksturīgām amatu prasmēm transformētām laikmetīgā veidolā. Iespēja dalībniekiem paplašināt savu redzesloku ieraugot likumsakarības un mijiedarbības starp dabu un mākslu. Festivāla apmeklētājiem tiks piedāvātas sešas dažādas radošās un izglītojošās darbnīcas, kurās varēs strādāt visa vecuma apmeklētāji. Darbnīcās radītās lietas katrs varēs ņemt sev līdzi uz mājām un lietot tās savā ikdienā, kā arī turpināt attīstīt iegūtās zināšanas patstāvīgi un ar tām dalīties savās kopienās.

Darbnīcās radītās lielformāta krāsu šļakstu gleznas kļūs par apskates objektu Līču skolas teritorijā viesiem, tūristiem un citu pasākumu apmeklētājiem.

Kultūras programmas izskaņā cilvēkiem būs iespēja klausīties grupas “The Bad Tones” brīvdabas koncertu. Šie mūziķi ir dabas un blūza iedvesmots psihedēliskā roka kvartets, kurus raksturo sapņainas ģitāras un viļņveida vokāla skaņas. Iepazīstot jaunās paaudzes mūziķu orģinālkompozīcijas, klausītāji baudīs Salacas ielejas akustiskās īpašības. Visas festivāla aktivitātes tiks iemūžinātas video formātā, kas pārtaps par skaistu vizuālu atmiņu katram festivāla apmeklētājam, un tiks izmantots turpmāko festivālu rīkošanā un novada kultūras dzīves daudzveidības popularizēšanā. 

Plānotais pasākuma dalībnieku skaits radošās darbnīcās visas dienas garumā 100-150 cilvēki, brīvdabas koncertā  ap 400 klausītāju (tai skaitā darbnīcu apmeklētājus, sporta sacensību dalībniekus un viņu līdzbraucējus, apmeklētājus, kas ieradīsies īpaši uz brīvdabas koncertu un visus festivāla organizēšanā iesaistītos).