Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība "Saulkrastu kora biedrība ANIMA"
Projekta kopējās izmaksas:
5167.00 EUR
Finansējums no VKKF:
5095.00 EUR
Līdzfinansējums:
72.00 EUR

Kopsavilkums

Muzikālajā projektā “Kuolm randõ/Trīs krasti” apvienojas trīs profesionālu mūsdienu lībiešu dzejnieku – Baibas Dambergas, Valta Ernštreita, Ķempju Kārļa (Karl Pajusalu) – dzeja līvu valodā ar trīs profesionālu mūziķu radītām šīs dzejas sajūtām mūzikā.
Projekts “Kuolm randõ/Trīs krasti” sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu un VKKF atbalstu pandēmijas laikā ieskaņoja albumu, kuru ar Siguldas novada pašvaldības atbalstu izdos šī gada otrajā pusē kā vinila skaņuplati ar brošūru. Albuma prezentācijas koncertu vēlētos atskaņot vietā ar lībiskām saknēm, Siguldas novadā, profesionālā koncertzālē, kultūras centrā “Siguldas devons”.
Lībiešu valoda ir Latvijas pirmiedzīvotāju valoda, kas iekļauta UNESCO pasaules apdraudēto valodu atlasā kā kritiski apdraudēta valoda. Dziesma ir iespēja pietuvoties valodai, iepazīt tās skanīgumu, lietot to, saglabāt un aiznest līdz plašākam klausītāju lokam.
Koncertā skanēs piecpadsmit dziesmas gan  Kurzemes, gan Vidzemes lībiešu valodā, deviņas no tām no jaunās vinila plates albuma. Tā būs pasaules mūzika klasiskās un džeza mūzikas noskaņās. Paredzēti arī epizodiski dzejas lasījumi latviešu valodā. Mākslinieciskais saturs tiks paspilgtināts ar scenogrāfiskiem elementiem - uz tilla veidotas projekcijas, kurās būs arī iekļauti dziesmu nosaukumi, gan lībiešu, gan latviešu valodās. Koncerta ilgums paredzēts līdz 2 stundām. Koncerta ieeja plānota ar ielūgumiem (aicinātām personām) un iepriekš izņemamām bezmaksas biļetēm jebkuram koncerta interesentam.

Mērķi

Līdz ar 2023. gadu ir izskanējis Lībiešu mantojuma gads, taču ar to nebeidzas kultūras apdraudējums un mantojuma saglabāšana. Arī turpmāk jāpapildina lībiešu un latviešu kultūru ar kvalitatīviem, nozīmīgiem notikumiem un vērtīgiem, mūsdienīgiem,  radošiem projektiem. 

Valodas ilgtspēja tiek nodrošināta, kad to lieto - kad tajā runā, raksta, dzied. Lai lībiešu kultūra būtu dzīva, tajā ir jārada jaunas lietas, valoda ir jālieto un tai jābūt viegli pieejamai, lai cilvēkiem būtu iespēja sadzirdēt, saredzēt un saklausīt mūsdienīgā skanējumā atstāto mantojumu, kas ir daļa no mūsu kopīgās vēstures, daļa no mums un tik ļoti ietekmējusi to Latviju, kurā dzīvojam šobrīd. 

Koncertā varēs pārliecināties, ka, lai arī šodien lībiešu valodā runā retais, trīs no valodas zinātājiem ir izcili mūsdienu dzejnieki, kuru dzeju ir vērts lasīt, klausīties un dziedāt līdzi dziesmās. Dziesma ir veids kā sākt pirmos soļus valodas apguvē.
Dzeja mūzikai ir no bilingvālā dzejas krājuma “Trilium/Trillium” (Mežlillija) lībiešu un angļu valodā, kas izdots 2018. gadā. Tas ir pirmais mūsdienu lībiešu dzejas krājums, kas 2019. gadā saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu un 2021. gadā atdzejots igauniski un latviski. Mūzikā pārstāvēta arī dzeja Vidzemes lībiešu valodā, kuru sarakstījis Ķempju Kārlis, vienīgais, kurš raksta šajā valodā un ir pats izdomājis savu ortogrāfiju, ka arī,  2023. gada nogalē Igaunijā paspējis saņemt Somugru programmas literatūras balvu daiļliteratūras nominācijā.

Muzikālais materiāls ir izglītojošs un uzrunās gan jaunāku, gan vecāku paaudzi, kā arī stiprinās piederību lībiešu kultūrai.

Sigulda ir nozīmīga vieta Vidzemē, kur savulaik Gaujas krastos dzīvojuši lībieši, tieši tādēļ “Siguldas devons” ir piemērota vieta skaņuplates prezentācijas koncertam. Koncerts būs pieejams gan vietējai kopienai, gan novada viesiem un to varēs apmeklēt ar ielūgumu vai bezmaksas biļeti.

 

Uzdevumi

Projekta mērķis saglabāt, izzināt un iepazīstināt ar lībiešu valodu un kultūru caur mūsdienīgu dzeju un kamermūziku, kā arī radīt paliekošu nākotnes kultūras mantojumu.

Projekta uzdevumi:

  1. noorganizēt prezentācijas koncertu kultūras centrā “Siguldas devons”;
  2. projekta popularizēšana, projekta “Kuolm randõ/Trīs krasti” vinila plates  izplatīšana;
  3. informēšana par projektu, tā norisi un rezultātiem plašsaziņas līdzekļos, fotogalerijas izveidošana.
. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Siguldas novada iedzīvotāji, tās viesi, pasaules mūzikas mīļotāji, somugru izcelsmes klausītāji, lībieši, latvieši un citi mūzikas interesenti. Plānotā projekta mērķauditorija ir vairāk nekā 200 cilvēku.

Paredzamie projekta rezultāti

Vidzemes kultūrtelpa piedzīvos kvalitatīvu, profesionālu kamermūzikas koncertu, ienirstot dziļāk lībiešu kultūrā. Koncerts kultūras centrā “Siguldas devons” būs sabiedrībai pieejams bez maksas un tā būs iespēja interesentiem dzirdēt ne tikai Kurzemes, bet arī Vidzemes lībiešu valodu, kura joprojām ir dzīva, interesanta un aizraujoša. Egīla Kupča projekcijas vizuāli paspilgtinās dzejas un mūzikas stāstus. Plānotā koncerta mērķauditorija ir vairāk nekā 200 cilvēku.

Koncerta vietā varēs iegādāties pirmo 21. gs. izdoto vinila skaņuplati ar kamermūziku lībiešu valodā. Mūzika albumā būs paliekošs, kvalitatīvs materiāls un šobrīd aktuāls mūzikas un mākslas iepazīšanas veids, īpaši melomānu vidū. Tā ir iespēja mūsdienīgi pastāstīt un pievērst uzmanību kamermūzikai un lībiešu kultūrai Latvijā un ārvalstīs. Albuma brošūrā varēs izlasīt dzeju trijās valodās (lībiešu, latviešu un angļu valodās), salīdzināt tās, meklēt līdzīgo, kopīgo un dažādo. Caur Unas Taal melnbaltajiem fotogrāfiju un Daces Izabellas Grundšteinas dizaina stāstu brošūrā būs iespēja apceļot Latvijā nozīmīgas lībiešu kultūras vietas gan Vidzemes pusē, gan Kurzemē .

Jo vairāk mēs ar savām aktivitātēm pievērsīsim uzmanību, stāstīsim, aktualizēsim un izglītosim klausītājus par lībiešu valodas un kultūras nozīmību, jo cilvēki būs zinošāki par lībiešu kultūras vērtībām, novērtēs seno lībiešu atstāto mantojumu un atbalstīs nākotnes kultūras mantojumu.