Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Ogres novada pašvaldības iestāde "Ogres teātris"
Projekta kopējās izmaksas:
8500.00 EUR
Finansējums no VKKF:
7200.00 EUR
Līdzfinansējums:
1300.00 EUR

Kopsavilkums

Žordi Galserāns (Jórdi Galcerán) ir katalāņu dramaturgs, scenārists un tulkotājs, kurš Latvijas teātrī vislabāk pazīstams kā lugas “Grenholma metode” autors. Ogres teātris, pateicoties tulkotājai Agnese Kasparovai, piedāvā autora 2013. gadā sarakstītās lugas “Kredīts” (El Crédito) pirmiestudējumu Latvijas teātrī. Iestudējums top ar “The Susan Gurman Agency” (Ņujorka) atļauju.

Vai jums ienāktu prātā palūgt, lai banka izsniedz jums kredītu, kā garantiju dodot pretī vienīgi savu goda vārdu? Diez vai kāds tā darītu. Bet tieši tā rīkojas spāņu dramaturga Žordi Galserāna lugas “Kredīts” varonis Antonio. Tālāk jau seko gandrīz neiespējamu notikumu virtene, asi sižeta pagriezieni un negaidītas situācijas, asprātīgi dialogi un komiski pārpratumi. Lugas varoņu attiecības sagriežas trakā virpulī, ļaujot sajust autora spānisko temperamentu.

Ogres teātris 2024. gada 1. februārī kļuvis par suverēnu Ogres novada pašvaldības iestādi, kuras galvenais mērķis ir regulāra un mākslinieciski augstvērtīga repertuāra piedāvāšana Ogres novada un pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Teātra izrādes regulāri ir izpārdotas, skatītāju vidū ir interesenti no visas Latvijas. Lugas “Kredīts” iestudējums būtu vērtīgs papildinājums Ogres teātra repertuāram, piedāvājot teātra skatītājiem pasaulē pazīstama mūsdienu dramaturga darba skatuves versiju, kurā virtuoza izklaide (komēdijas forma) apvienota ar aktuālu, pārdomas rosinošu saturu, liekot aizdomāties par 

Jauniestudējuma “Kredīts” radošo komandu veido profesionāli teātra mākslinieki – režisors Jānis Kaijaks, mākslinieks Kristaps Kramiņš, gaismu mākslinieks Niks Cipruss. Lugu no spāņu valodas tulkojusi Agnese Kasparova. Lomās: aktieri Guntis Kolbergs un Kalvis Kravalis.

Mērķi

Ogres teātris ir reģionāls repertuārteātris, kura galvenais darbības mērķis ir piedāvāt pēc iespējas daudzveidīgāku, kvalitatīvu izrāžu piedāvājumu Ogres novada un pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Teātra skatītāju lokā ir interesenti no visas Latvijas, un to loks arvien paplašinās. 

Ogres teātra repertuārā ir gan pasaules dramaturģijas klasika (H. Ibsens, B. Brehts, A. Čehovs, J. O’Nīls u.c.), gan latviešu autoru darbi (Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos”, Harija Gulbja “Olivers” u.c.).

Projekta iecere ir Ogres teātra repertuāru papildināt ar augstvērtīgu mūsdienu dramaturģijas darbu – visā pasaulē pazīstamā katalāņu autora Žordi Galserāna lugu “Kredīts”, kas iepriekš nav tikusi tulkota latviešu valodā. Dramaturga lugas pasaulē saņēmušas dažādus apbalvojumus un atzinību. Luga “Kredīts” ir viens no dramaturga jaunākajiem sacerējumiem, kas tapis 2013. gadā, un darbā ietvertās tēmas iedvesmojušas Ogres teātra režisoru Jāni Kaijaku veidot iestudējumu par mūsdienu sabiedrībā aktuāliem problēmjautājumiem.

Lugas pamatā ir tēma par t.s. vienkāršā cilvēka konfrontācija ar finanšu sistēmu – banku, kura ir radīta, lai kalpotu cilvēkam, bet rezultātā esam kļuvuši par skrūvīti kopējā globālajā mehānismā. Cik daudz varam uzticēties bankām, kuras par mums zina teju visu? Un kas notiek, kad viens mazs, neievērojams cilvēciņš saceļas pret šo sistēmu, mēģinot atrast visā šajā globālajā mehānismā vienu cilvēciski saprotošas acis un atsaucīgu sirdi? Šos jautājumus jauniestudējumā pētīs tā radošā komanda.

Izrāde skatītājiem sola "uzticības kredītu" jeb gudru izklaidi - absurdas komēdijiskas situācijas mīsies ar liriskām pārdomu vietām, dodot vielu pārdomām par mūsu attiecībām ar naudu un mūsu spēju ietekmēt globālo finanšu sistēmu laikā, kad indivīds mūsdienu pasaulē kļūst arvien maznozīmīgāks.

Projekta iecere tiks īstenota ar mērķi veicināt kvalitatīvu un daudzveidīgu kultūras piedāvājumu Vidzemes plānošanas reģionā. Ņemot vērā intensīvo teātra radošo procesu Rīgā, ir būtiski atbalstīt un veicināt arī reģionālo teātru izaugsmi un attīstību, jo ļoti lielai skatītāju auditorijas daļai Rīgas teātru piedāvājums ir grūti sasniedzams.

 

 

Uzdevumi

Projekta īstermiņa mērķi:

 • Veicināt Ogres teātra kā reģionāla teātra māksliniecisko izaugsmi un attīstību;
 • Veicināt jaunu, iepriekš netulkotu pasaules dramaturģijas darbu ienākšanu Latvijas teātra repertuārā.

Projekta ilgtermiņa mērķi:

 • Nodrošināt daudzveidīgu un kvalitatīvu kultūras pasākumu pieejamību Vidzemes plānošanas reģionā;
 • Veicināt teātra mākslas izaugsmi un radošo procesu Latvijas reģionos, ārpus Rīgas.

Projekta uzdevumi:

 • Radīt kvalitatīvu gala rezultātu - jauniestudējumu Ogres teātrī, apvienojot profesionālu radošo komandu;
 • Veicināt daudzveidīgu un saistošu repertuāra piedāvājumu Ogres teātra skatītājiem (teātra interesentiem Ogres novadā/pilsētā, Vidzemes reģionā un Latvijā);
 • Iepazīstināt Latvijas teātra skatītājus ar jaunu, iepriekš netulkotu mūsdienu dramaturģijas darbu (Ž. Galserāna lugu “Kredīts”) kvalitatīvā profesionālā tulkojumā;
 • Veidot pārdomātu projekta publicitāti (preses relīze, foto, video reklāma, intervijas u.c. aktivitātes), lai uzrunātu pēc iespējas plašāku auditoriju.

Lai sasniegtu projektā izvirzītos mērķus, plānots apvienot profesionālu radošo komandu (režisors Jānis Kaijaks, mākslinieks Kristaps Kramiņš, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, tulkotāja Agnese Kasparova). Režisora vadībā tiks izstrādāts iestudējuma vizuālais koptēls (scenogrāfija, kostīmi, gaismu partitūra), kā arī radīta moderna, iestudējuma estētikai atbilstoša un režijas zīmējumu papildinoša kustību partitūra (horeogrāfija). Jauniestudējuma pamatā ir Agneses Kasparovas veiktais tulkojums Žordi Galserāna lugai “Kredīts”, kas ļaus īstenot vienu no galvenajiem projekta uzdevumiem – iepazīstināt skatītājus ar kvalitatīvu mūsdienu dramaturģijas darbu, potenciāli veicinot lugas iestudēšanu arī citos Latvijas teātros.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija:
- Ikviens Latvijas teātra interesents;
- Vidzemes reģiona iedzīvotāji un viesi;
- Ogres novada un pilsētas iedzīvotāji un viesi;
- Ogres teātra skatītāji

Ogres teātra jauniestudējums “Kredīts” orientēts uz pieaugušo mērķauditoriju – teātra skatītājiem, kurus interesē kvalitatīvi iestudējumi. Izrādes žanrs – psiholoģiska komēdija ar detektīva elementiem – uzrunās plašu mērķauditoriju, piedāvājot gudru, pārdomātu izklaidi.

Paredzamie projekta rezultāti

Kvalitatīvie rezultāti:

 1. Veicināta daudzveidīga, kvalitatīva kultūras satura radīšana Vidzemes reģionā;
 2. Ogres teātra repertuāra papildināšana ar kvalitatīvu mūsdienu dramaturģijas darba iestudējumu;
 3. Jaunrades veicināšana (jaunas izrādes tapšana, sadarbojoties profesionālai radošajai komandai);
 4. Skatītāju (auditorijas) paplašināšana, publicitāte.

Skaitliskie rezultāti, ko plānots izdarīt projektā:

1. Radīta izrādes režija, veikts darbs ar aktieriem;

2. Radīta izrādes scenogrāfija, kostīmi;

3. Radīta izrādes gaismu partitūra;

4. Radīta izrādes horeogrāfija (kustību partitūra);

5. Gada laikā (posmā no 2024. gada oktobra līdz 2025. gada septembrim) plānots nospēlēt 10 izrādes Ogres teātra zālē. Vidējais 1 izrādes skatītāju skaits: 113 skatītāju. Plānots, ka izrādi noskatīsies vismaz 1130 skatītāju. Atkarībā no pieprasījuma plānots nospēlēt papildu izrādes vai doties izbraukuma izrādēs ārpus Ogres teātra.