Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība Kultūras menedžmenta centrs Lauska
Projekta kopējās izmaksas:
4300.00 EUR
Finansējums no VKKF:
3100.00 EUR
Līdzfinansējums:
1200.00 EUR

Kopsavilkums

Projekts ir starptautiska latviešu un ebreju tradicionālās mūzikas pētnieku un izpildītāju sadarbība, kas balstīta izcilā latviešu folklorista Emiļa Melngaiļa pierakstītajos abu tautu mūzikas materiālos un arī nes viņa uzvārdu, kas tulkojumā uz angļu valodu ir black rooster. Melngailis ebreju mūziku Latvijas un Lietuvas teritorijā pierakstīja pirms simts gadiem, izdzirdot to netīšām, bet uzskatot par nepieciešamu saglabāt kā daļu no vietējām kultūras vērtībām un ar šo materiālu arī sākot savu folkloras vākšanas ceļu. ‘’The Black Rooster’’ šo mūziku savij ar latviešu folkloru, meklējot melodiju vai tautasdziesmu tekstu sakritības, akcentējot mūžam aktuālo jautājumu par identitāti un dažādiem ceļiem uz vietu, ko saukt par mājām. 

Projekts izveidots 2021. gadā un visu tā dalībnieku izcelsme ir saistīta ar Latviju. Dalībnieku individuālā un līdzšinējo muzikālo sadarbību pieredze veido spēcīgu komandu, kas prasmīgi pārvalda latviešu un ebreju tradicionālās vokālās un instrumentālās mūzikas tradīcijas, plašu tradicionālo un mūsdienu mūzikas instrumentu diapazonu, dažādas folkloras pētniecības metodes un kultūras projektu īstenošanas prasmes. Šī ir iespēja Melngaiļa laikā savākto folkloru iedzīvināt mūsdienu pasaulē ar šodienai raksturīgu skaņu, kas balstās un ciena tradīcijas, taču tās papildina ar elektroniku un laikmetīgām aranžijām. Grupa līdz šim koncertējusi Latvijā (Rīgā) un Vācijā (Drēzdenē un Brēmenē) un 2024. gada nogalē atgriezīsies Latvijā, lai prezentētu debijas albumu un dotos koncerttūrē pa dažādām ar Emili Melngaili, latviešu folkloru un ebreju kopienu saistītām vietām, tai skaitā kultūras izglītības centru ‘’Melngaiļa sēta’’. Šis ir vienīgais Vidzemē plānotais prezentācijas koncerts.

Mērķi

2024. gads iezīmē Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā divus svarīgus notikumus - Latviešu folkloras krātuves simtgadi un E. Melngaiļa 150. jubileju. Šos notikumus nepieciešams uzsvērt, ļaujot sabiedrībai apzināties vietējās vērtības un iepriekšējās paaudzēs ieguldīto darbu to saglabāšanā un izpētē. Būtiski to darīt veidos, kas ir pieejami plašākām sabiedrības grupām, tādēļ apvienība neapstāsies pie albuma prezentācijas koncerta Rīgā, bet sev par svarīgu mērķi ir uzlikusi aktivitāšu īstenošanu arī reģionos. Īpaši tur, kur nepastāv lielas koncertvietas un kultūras piedāvājums nav izteikti daudzveidīgs. Tā kā šogad ikviena Latvijas pašvaldība saskaras ar smagiem budžeta ierobežošanas lēmumiem, visvairāk ciešot kultūras nozarei, VKKF Vidzemes kultūras programmas līdzfinansējums šim projektam ir fundamentāli svarīgs. Tā iegūšanas gadījumā Limbažu novada iedzīvotāji un viesi varēs piedzīvot pasaules līmeņa mūziķu viesošanos un, papildus koncertprogrammas baudīšanai, gūt pieredzes apmaiņu meistarklasē.

‘’The Black Rooster’’ ar savu darbību spēlē būtisku lomu Melngaiļa savāktās ebreju mūzikas kolekcijas revitalizācijā, caur starptautisku jaunradi šos unikālos un Latvijas kultūrtelpai piederīgos materiālus aiznesot ne tikai līdz auditorijai koncertvietās, bet arī noapaļojot kvalitatīvā studijas ierakstā, tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu šīs kultūras daļas saglabāšanu. Albumu papildinās grāmata, kura ietvers mūzikas materiālus un aprakstošu pētījumu to papildinās informācija par izcilā vidzemnieka Emiļa Melngaiļa veikumu. Folklorista ebreju mūzikas kolekcijā atrodami gan unikāli varianti pazīstamām jidiša dziesmām, gan dziesmas, kas nav atrodamas citos arhīvos. Piemēram, vislielākajā jidiša dziesmu kolekcijā, kas publicēta ap to pašu laiku, kad Melngailis veidoja savus krājumus, ir tikai teksti bez mūzikas. Šajā projektā mūziķi revitalizē arī šādus tekstus, savienojot ar Melngaiļa pierakstītajām melodijām un paplašinot šodienas izpratni par mūzikas lauku, kas bija raksturīgs tik daudzām Latvijas pilsētām līdz 2. pasaules karam.

Laikā, kad sabiedrībā novērojama spēcīga polarizācija, ir svarīgi saglabāt un atsvaidzināt cilvēkos spēju paskatīties apkārt un ieraudzīt ko saistošu vai arī sev līdzīgu citādajā.

Uzdevumi

Projekta uzdevumi:

  • Īstenot radošo procesu (mēģinājumus, aranžijas, koncerta programmu un meistarklases satura sagatavošanu)
  • Ar publicitātes kampaņu popularizēt E. Melngaiļa 150. jubileju un projekta aktivitātes
  • Īstenot “The Black Rooster” koncertu un meistarklasi ‘’Melngaiļa sētā’’

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta pamatmērķauditorija ir Limbažu, Vidrižu un tuvās apkārtnes iedzīvotāji un viesi, tradicionālās kultūras interesenti. ‘’The Black Rooster’’ projekts ir plašs, uz starptautisku auditoriju vērsts produkts, taču centrs ‘’Melngaiļa sēta’’ ir samērā maza izmēra, tādēļ klātienes auditorija nav daudzskaitlīga, bet to plānots iesaistīt aktivitātēs, dažādojot apmeklētāju pieredzi. Netiešā auditorija, kas tiks sasniegta ar projekta publicitāti, plānota ~4000 cilvēku apmērā.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultāts ir ‘’The Black Rooster’’ debijas albuma prezentācijas koncerts un meistarklase Vidrižos, kas Vidzemē popularizēs E. Melngaiļa mantojumu laikmetīgās skaņās. Tradicionālās mūzikas meistarklase nodrošinās sabiedrības iesaisti, ļaujot ikvienam interesentam pieteikties apgūt latviešu un ebreju mūzikas prasmes. Dalībniekiem tiks sniegta informācija par iespējām prasmes turpināt attīstīt, kā arī par to, kur meklēt tradicionālās mūzikas materiālus.

Tiks stiprināta unikālās Melngaiļa ebreju Latvijas un Lietuvas mūzikas kolekcijas revitalizācija, popularizējot ar to saistītu māksliniecisku jaunradi.

Līdz šim E. Melngaiļa 150. gadu jubilejas atzīmēšanai Limbažos plānoti pasākumi tikai 2024. gada maija beigās. Paredzams, ka projekts popularizēs ‘’Melngaiļa sētu’’ un nodrošinās daudzveidīgāku aktivitāšu klāstu E. Melngaiļa jubilejas gadā, piedāvājot aktivitātes izkliedētāk.

Projekta pieejamību nodrošinās arī bezmaksas ieeja koncertā un meistarklasēs.