Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Limbažu novada Alojas Novadpētniecības centrs
Projekta kopējās izmaksas:
1804.36 EUR
Finansējums no VKKF:
1400.00 EUR
Līdzfinansējums:
404.36 EUR

Kopsavilkums

Projekta rezultāts būs izstāde, kas motivēs  pievērsties līdzcilvēku daudzveidīgajiem  dzīvesstāstiem. Mudinās novērtēt dažādas cilvēku intereses un aizraušanās, kā vērtību gan vietējā kultūrvidē, gan kopējā Vidzemes kultūrtelpā, kas padara šo vidi unikālu. 

Leona Paemas darbu izstāde palīdzēs iepazīt šo neparasto vīru ne tikai kā vienkāršu  vidzemnieku un  Alojas iedzīvotāju, bet ieraudzīt viņa zīmēšanas talantu, atklāt viņa aizraušanos ar skaņuplašu kolekcionēšanu un pastmarku krāšanu.

Leons Paema atstājis  200 zīmējumus  A4 formātā, kas meditatīvi un centīgi izkrāsoti ar dažādu krāsu lodīšu pildspalvām. Vinš  veidojis darbus arī padomju okupācijas gados populārajā koka intarsijas tehnikā no nažu finiera.Leona Paemas darbi Alojā tiks izstādīti pirmo reizi, jo plašākai sabiedrībai tie kļuva zināmi tikai pēc 2023. gada pavasarī atklātās izstādes Rīgā  galerijā "Istaba". Savulaik Leons Paema savus darbus uzticēja māsīcas dēlam māksliniekam Gatim Felsbergam, kurš piekrita savā īpašumā esošos Leona Paemas darbus izstādīt autora dzimtajā pilsētā Alojā.

 

 

Mērķi

Vidzemes vēsturiskā zeme ir šūpulis daudzām izcilām Latvijas kultūras personībām, bet arī vienkāršiem cilvēkiem ir unikāli talanti, aizraušanās un prasmes. Tāds ir arī alojietis Leons Paema.

Leons Paema (1940–2016), nebija nedz profesionāls mākslinieks, nedz arī pamanīts kā autodidakts. Būdams invalīds, Paema zīmējis, lai veldzētos, sapņotu, lai ceļotu pasaulē.  Realitātē to nespēja savas traumētās kājas dēļ. Ieslogots padomju laikā, viņš sapņoja par tālām zemēm, ūdeņiem un kalniem, debesskrāpjiem. Zīmēšana bija viņa izlaušanās. Leons Paema atstājis teju 200  zīmējumu, kas meditatīvi un centīgi izkrāsoti ar dažādu krāsu lodīšu pildspalvām.

Paema klausījās skaņuplates, krāja markas un pastkartes. Daļa no ievērojamā pastkaršu krājuma interpretētā veidā pārtapa zīmējumos. Visbiežāk zīmējumi ir noskatīti no žurnāliem un grāmatām. To sižeti ir plakātiski, ar plašu tēmu klāstu. Zīmējumos Leons Paema gan apciemo Ēģiptes piramīdas, Japānas ziedošos ķiršus un Amerikas debesskrāpjus, gan slēpo Šveices kalnos.

Tēmu lokā parādās arī tanki un kara posts. Leons Paema bija to vidū, kas saskārās ar karu miera laikos. 1968. gadā dienesta laikā padomju režīma armija viņu nosūtīja veikt militāro invāziju Čehoslovākijā, lai apspiestu “Prāgas pavasari”. Pēc atgriešanās Leons par Čehoslovākijā piedzīvoto nerunāja, bet bija manāms, ka pieredzētais bija atstājis pēdas. Pēc tam sekoja nelaimes gadījums Alojā uz ceļa, rezultātā visu atlikušo dzīvi nācās daudz laika pavadīt slimnīcās un tā arī nesadziedēt traumēto kāju.

Leons Paema veidojis darbus arī padomju okupācijas gados populārajā koka intarsijas tehnikā no nažu finiera. Paemam nebija nekādu ambīciju tikt pamanītam, viņš vienkārši vēlējās zīmēt sižetus, kas pašu aizrautu. Vienatnē ar sevi viņš zīmējumos atklāti runā par to, ko redz un jūt.

Projekta mērķis: atklāt alojieša Leona Paemas zīmēšana talantu un neparasto un unikālo izpildījuma tehniku, tādejādi ,veicinot Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un popularizēšanu.

Uzdevumi

1. Darbu  atlase izstādei sadarbībā ar  mākslinieku Gati Felsbergu.

2. Darbu sagatavošana eksponēšanai

3. Izstādes iekārtošana

4. Izstādes atklāšana 

5 Izstādes apskate.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Alojas pilsētas un tās apkārtnes iedzīvotāji, kaimiņu novadu iedzīvotāji, pilsētas viesi, tūristi, mākslas skolu audzēkņi.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultātā tiks izveidota Leona Paemas zīmējumu izstāde, kurā 35 zīmējumi būs skatāmi rāmējuma formātā, bet pārējos varēs aplūkot albumos. Izstādē tiks izvietots komponista Raimonda Paula portrets koka intarsijas tehnikā. Izstāde būs apskatāma  mēnesi un tā atklās Leonu Paemu kā mākslas "tīrradni", kurš savu darbu veidošanā izmantojis neparastu zīmēšanas rīku- pildspalvu.