Kopsavilkums
Šā gada 25. augustā Lielstraupes pilsbaznīcas viduslaiku pagalms atdzīvosies, veidojot mājīguma un iedvesmojošas atklāsmes gaisotni. Te visas dienas garumā risināsies Lielstraupes pils svētki, kuru misija ir iepazīstināt vietējos un tālākus novada iedzīvotājus ar kvalitatīvu, daudzveidīgu senās mūzikas un priekšnesuma kultūru izcilu profesionāļu izpildījumā.
Svētki piedāvās viduslaiku pilīm raksturīgo torņa mūziku, kuru atskaņojuma ziņā tieši Lielstraupes pils pirms 4 gadiem bija pirmā iniciatore.
Pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos jaunatklājums – 2014. gadā Berlīnes valsts bibliotēkā atrastā komponista Johana Valentīna Mēdera (1649–1719) Svīta dominorā klavesīnam. J.V.Mēders ir nozīmīgs pasaules mēroga komponists arī latviešiem, jo komponists ilgus gadus darbojies tieši Latvijas teritorijā.Pirmatskaņojumā kopā ar Latvijas mūziķiem piedalīsies arī mūziķi no Igaunijas un Somijas.
Viļa Daudziņa un mūziķu priekšnesumā savdabīgā muzikālā žanrā “folijas” tiks izpildīti Roterdamas Erasma darba “Muļķības slavinājums” fragmenti.
Papildus:
- izzinoša lekcija par viduslaiku ēdienu kultūru, ļaujot degustēt Livonijas Hanzas pilsētām, tostarp Straupei (14.-16.gs) raksturīgos ēdienus;
- gleznotājas Elizabetes Melbārzdes izzinoša nodarbība - sietspiedes meistarklase;
- starptautiskās kultūrvēsturiskā mantojuma speciālistu nometnes dalībnieku un pasniedzēju prezentācija, sabiedrībai atklājot Lielstraupes pils lielās zāles griestu dekoru izpētes un konservācijas darbu rezultātus.
Mērķi
Straupe kā Hanzas tirdzniecības vieta jau kopš 14. gs. ir bijis nozīmīgs kultūras centrs Livonijā. Savukārt Livonija Eiropas kontekstā bija izslavēta ar izcilo kultūras dzīvi, kas pulcējusi Eiropas mākslas autoritātes. Arī no senās mūzikas pētnieku un mūziķu skatu punkta Lielstraupes pils un baznīcas ansamblis ir unikāls kultūras piemineklis, kurā iespējams realizēt vēsturiski informētu festivālu, kas aptver ne tikai viduslaiku mūzikas, bet arī dabas pētniecības/izmantošanas, ēšanas kultūras, svētku un mākslas tradīcijas atspoguļojumu.
Šāds festivāls, pirmkārt, ceļ Straupes iedzīvotāju pašapziņu un saliedētību, otrkārt, jau notikušie svētki (2021., 2022. un 2023.gadā) rāda, ka ir apmeklētāju interese ne tikai no visas Latvijas, bet pat starptautiska.
Uzdevumi
Lielstraupes pils svētki notiks 2024. gada 25. augustā. Lai nodrošinātu pasākuma veiksmīgu norisi, tiks slēgts līgums par muzikālās dienas programmas izstrādi un īstenošanu ar biedrību “Musica Humana”(pārstāvi P.Vaickovski). Sadarbībā ar Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldi tiks veikti pasākuma vietas sagatavošanas, iekārtošanas un dekorēšanas darbi, skaņas pastiprināšanas un gaismu aparatūras uzstādīšana un apkalpošana, izpildītāju ēdināšana, mārketinga (baneris, afišas) un publicitātes pasākumi.
Svētku dienas norise:
11:00-11:30 Torņa mūzikas koncerts I uz pils "zagļu kāpņu" terases
11:30- 13:00 sietspiedes meistarklase I// starptautiskās jauno kultūras mantojumu speciālistu vasaras nometnes darba rezultātu prezentācija
13:00-14:00 “Muļķības slavinājums.Folijas” pils lielajā zālē
14:00-15:00 lekcija par Livonijas Hanzas pilsētu ēdieniem 14.-16.gs., degustācija
15:00-15:30 Torņa mūzikas koncerts II uz pils "zagļu kāpņu" terases
15:30- 17:00 sietspiedes meistarklase II
17:00-19:00 Straupes baznīcā PIRMATSKAŅOJUMS LATVIJĀ - VAKARA MŪZIKA. MĒDERS UN BUKSTEHŪDE.
Koncertprogrammu visas dienas garumā pavadīs stāstnieks Pēteris Vaickovskis, kas iepazīstinās ar senajiem mūzikas instrumentiem, mūzikas žanriem, sniegs tematikas un estētikas raksturojumu, tādejādi piešķirot koncertiem izglītojošu formātu.
Ieguvēji un mērķauditorija
- Mērķtiecīgie kultūras tūristi no Vidzemes reģiona, Latvijas, ārzemēm (Facebook, www.hanse.org, www.heritagevolunteers.eu)
- Vietējā kopiena (Cēsu Novada vēstis, Druva, Vidzemes Radio, Facebook, afišas, baneris, tiešais kontakts - telefoniska un Whatsapp saziņa);
- ģimenes ar bērniem (Delfi, TVnet)
Paredzamie projekta rezultāti
Lielstraupes pils svētki veicinās Vidzemes kvalitatīvas viduslaiku mūzikas un ēdienu kultūras izzināšanu, atpazīstamību un popularizēšanu.
Vienos vietējo sabiedrību, ļaujot apzināties pils vērtību kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes un konservācijas kontekstā, ko tieši augustā īstenos starptautiska brīvprātīgo kultūras mantojuma speciālistu organizācija.
Pasākums publiskajā telpā pievērsīs vismaz 10 000 cilvēku uzmanību (gan Latvijā, gan ārzemēs). Svētkos klātienē svētkos dalību ņems 20 mākslinieku, ap 400 apmeklētāju visas dienas garumā (ieskaitot ģimenes ar bērniem), no kuriem ap 10-15 procentu būs ārzemju viesi. Kā brīvprātīgie svētku rīkošanā tiks iesaistīti līdz 20 vietējie iedzīvotāji un jaunieši.
Lielstraupes pils muzikālā programma jau iepriekš ir kalpojusi kā pirmatskaņojums viduslaiku muzikālajiem priekšnesumiem, kas vēlāk ieviesti plašākās senās mūzikas programmās nacionālā līmenī.