Kopsavilkums
1954. gadā notika 8. zinātniskā ekspedīcija Gaujenas un Saulkrastu rajonā. Tās ietvaros tika vākta folklora, tai skaitā tika pierakstītas vairākas deju horeogrāfiskās norises. Šīs norises ir vērtība, kas nav sastopama visā Latvijā.
Biedrība Danču krātuve nodarbojas ar tradicionālās dejas fiksēšanu, popularizēšanu un restaurāciju. Savā darbībā īpašu uzmanību pievēršot ilgspējīgai reģionālai tradicionālās dejas attīstībai ar mērķi kopt vietējās dejas tradīcijas. Tās tiek apkopotas, izveidoti metodiskie materiāli un vēlāk sniegtas meistarklases vietējām kopām.
Projekta ietvaros paredzēts apskatīt šo, 8. zinātnisko ekspedīciju, kopā 1767 failus (viens fails viena lapaspuse). No šiem atlasīt visas deju norises, tās sašķirot. Tālāk no tām atlasīt 15, kuras tiks izdejotas un saliktas kopā ar mūziku, tad tiks veikts mūsdienīgs horeogrāfiskais pieraksts, zīmējumi, notis un tas viss apkopots vienā PDF e-burtnīcā - Piebalgas danči.
Projekta ietvaros tiks izveidota PDF e-burtnīca Piebalgas danči, kurā būs aprakstītas 15 dejas un rotaļdejas no Piebalgas puses, par pamatu ņemot arhīvu materiālus. Burtnīcā galvenais uzsvars ir uz dejas norises aprakstu, nošu un teksta pierakstu, papildinošo zīmējumu izveidi.
Izveidotā deju burtnīca tiks publicēta dancukratuve.lv sadaļā metodika, kur to ikviens par brīvu varēs lejupielādēt savām vajadzībām. Portālu katru dienu apmeklē 150-170 cilvēki. Vēlāk burtnīcaizprintēta tipogrāfijā.
Līdzīgu piemēru no Vidzemes danču burtnīcas var apskatīt: https://dancukratuve.lv/data/metodikaPdf/pdf-67545d1460e68ff16e2deeff.pdf
Mērķi
Projekta mērķis ir izveidot vienu PDF e-burtnīcu ar 15 dejas un rotaļdejas aprakstiem no Piebalgas puses, tādejādi saglabājot un popularizējot konkrēto danču mantojumu.
Latviešu tradicionālā deja ir viena no formām, kurā izpaužas latviešu tradicionālās kultūras pamatvērtība - deja. Mūsdienas tos mēdz dēvēt vienkārši par dančiem. Tie gūst arvien lielāku popularitāti, jo piedāvā iespēju dejot ikvienam – gan ar, gan bez dejošanas priekšzināšanām. Tomēr jāapzinās, ka danču kultūra ir jākopj, jāattīsta un jāpopularizē pastāvīgi. It sevišķi tas attiecas uz reģionu kultūru.
Vidzemes tradicionālā deja ir bagātīga un iekļauj daudzus mūsdienās populārus dančus. Jāatzīmē, ka Vidzemes tradicionālo deju var iedalīt sīkāk, gan Malienā, gan pie lībiešiem pierakstītajās dejās. Tā par ir arī ar Piebalgas apvidu. Tajā ir savākti vairāki tradicionālās dejas apraksti, kas glabājas arhīvā un patreiz netiek lietoti ikdienā. Šī ir tā vērtība, kas 1954. gadā tika vākta no cilvēkiem, kas dejoja jaunībā (ap 1880-1920. gadiem). Tā ir deja, kas atšķiras no citiem reģioniem Latvijā un tā ir deja, kas piešķir Vidzemei un īpaši Piebalgai savu tradicionālās dejas identitāti.
Projekta idejas pamatā ir ne tikai izstrādāt e-burtnīcu, bet iegūt materiālu un zināšanas par Piebalgā sastopamajām horeogrāfiskajām deju norisēm. Arhīvos ir atrodamas vēl intresantas, aizmirstas tradicionālās dejas norises. Tādēļ svarīgi ir apzināt šo mantojumu un ieviest to dzīvē, tai pat laikā stāstīt no kurienes šīs dejas nāk un kas viņas dejoja.
Uzdevumi
Uzdevumi:
· Apkopot informāciju par dejām
· Veikt deju mēģinājumus (muzikants, dejotāji)
· Veikt dejas norises pierakstu
· Veikt nošu un teksta pierakstu
· Izveidot nepieciešamos zīmējumus
· Veikt nepieciešamos dizaina darbus
· Veikt horeogrāfiskā teksta redakciju
· Veikt visa teksta redakciju
· Izveidot PDF burtnīcu, publicēt to dancukratuve.lv
· Veikt atskaites
Ieguvēji un mērķauditorija
• Folkloras kopu vadītāji, skolotāji (Vidzemē, Latvijā, ārvalstīs) – apzinoties, ka šāda veida materiāli, kas atspoguļo ne tikai Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu, bet tieši reģionālo, ir ļoti liels retums.
• Bērni, folkloras kopu dalībnieki, danču dejotāji – tieši tie, kas apgūs gan dejas soļus, gan danču spēli, spēs tradicionālās vērtības nest arī vēlāk nākošajām paaudzēm.
• Portāla dancukratve.lv apmeklētāji. Portālu vidēji dienā apmeklē 150-170 cilvēki.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta rezultātā tiks izveidota kvalitatīva deju PDF e-burtnīca, kas atspoguļos Piebalgas danču un rotaļdeju mantojumu, kā rezultātā sagatavotos materiālus ikviens varēs brīvi izmantot savām vajadzībām. Paredzēts aprakstīt 15 deju un rotaļdeju norises.
Burtnīca būs pieejama ikvienam par brīvu dancukratuve.lv sadaļā metodika. Vēlāk tā tiks iespiesta tipogrāfijā un dāvināta visiem folkloras un tautas mūzikas kolektīviem Latvijā. Iegūtās zināšanas tiks izmantotas Danču krātuves danču meistarklasēs.