Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība Danču krātuve
Projekta kopējās izmaksas:
2100.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1300.00 EUR
Līdzfinansējums:
800.00 EUR

Kopsavilkums

Gadsimtu laikā nemateriālajā kultūras mantojumā ir izveidojušās vairākas tradīcijas, ar kurām latvieši lepojas un atšķiras no citām tautām. Deja ir viena no šādām tradīcijām. Latviešu danči digitālā vidē portālā http://dancukratuve.lv/ ļāvuši saglabāt daļu no tradicionālās kultūras - dejas, padarot to pieejamu ikvienam, kam ir vēlme un interese visā pasaulē, visiem, kam ir pieejams internets. 

Svarīgi apzināties ir ne tikai kopējo latviešu danču mantojumu, bet arī vietējo reģionālo, kas aptver ne tikai konkrētā reģionā dejotos dančus, bet arī vietējos mūziķus un vietējos tradicionālās kultūras uzturētājus. 2023. gadā biedrība Danču krātuve sāka strādāt kopā ar kapelu Sudmaliņas (Valka)  ar mērķi fiksēt Ziemeļvidzemes puses tradicionālo deju. Uz 2025. gadu Danču krātuve ir izdevusi divas Ziemeļvidzemes burtnīcas (skatīt pielikumu).

Saglabājot un popularizējot tradicionālo danču kultūru no Ziemeļvidzemes, projektā paredzēts izveidot vismaz 10 kvalitatīvus studijas ierakstus Ziemeļvidzemes danču mūzikai. Tie tiks publicēti speciāli izveidotā un brīvi pieejamā mūzikas atskaņotājā - http://dancukratuve.lv/muzika. Projekts paredzēts kā turpinājums vairākiem VKKF finansētiem projektiem, kuros tika izveidoti Ziemeļvidzemes danču materiāli.

Dancukratuve.lv mūzikas atskaņotājā izveidota speciāla sadaļa - kultūrvēsturiskais mantojums, kur jaunizveidotie studijas ieraksti tiks izcelti, kā Ziemeļvidzemes danču mantojums. Kā apliecinājusi platformas popularitāte, iegūstot vidēji 140-170 unikālos apmeklētājus dienā (1500 unikālo apmeklētāju mēnesī), tā dod iespēju cilvēkiem šo kultūrtelpu ienest savās mājās un uzturēt to dzīvu.

Mērķi

Pēdējo gadu laikā biedrība Danču krātuve ir strādājusi pie latviešu danču atjaunošanas, fiksēšanas un popularizēšanas, kā rezultātā biedrība ir izveidojusi portālu dancukratuve.lv, ko katru dienu apmeklē 150-170 cilvēku. Portālā visa informācija ir pieejama bezmaksas, kas ļauj tās saturu izmantot gan Latvijā, gan diasporās ārpus Latvijas. Kā vienu no galvenajiem satura elementiem esam izveidojuši lielāko danču ierakstu krātuvi kāda
jebkad ir pastāvējusi ar vairāk kā 200 mūzikas ierakstiem.

Apzinot bagātīgo Ziemeļvidzemes reģionālo mantojumu, biedrība 2023. un 2024. gadā izstrādāja divas Ziemeļvidzemes danču burtnīcas, kas pieejama dancukratuve.lv sadaļā metodika.

Tomēr svarīgi būtu šiem dančiem radīt arī mūzikas ierakstus, ko izmantot, lai ikdienā varētu dejot šos dančus, kas vien vēlas. Tādēļ šī projekta ietvaros paredzēts no apkopotajiem materiāliem veikt mūzikas ierakstus studijā un ievietot tos portālā.

Projekta mērķis ir veikt 10 profesionālus danču mūzikas ierakstus studijas apstākļos, tos popularizējot un padarot visiem pieejamus portālā dancukratuve.lv

Uzdevumi

Uzdevumi:

  • Veikt apdari atlasītajiem dančiem
  • Veikt muzikālos mēģinājumus danču ierakstiem
  • Veikt studijas ierakstus
  • Veikt filmēšanu mūzikas ierakstu procesam, izveidot video reklāmas rullīti
  • Veikt ierakstu pēcapstrādi
  • Veikt mūzikas atskaņotāja (plejera) programēšanas darbus un pievienot tos speciālā Ziemeļvidzemes mantojuma sadaļā
. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Skolotāji, tautas deju ansambļi, folkloras kopu dalībnieki, ārvalstīs dzīvojošie
latvieši, danču kultūras lietotāji, jaunieši – kvalitatīvi studijā ierakstīti mūzikas
ieraksti paredzēti ikvienam tradicionālās mūzikas cienītājām. Gan danču
mūzikas cienītājiem, gan vienkārši tiem, kam patīk tautas mūzikas skaņas.
Viegli ikdienā pieejamus, brīvi lietojamus ierakstus paredzēts izmantot
ikvienam gan klausoties mūziku ikdienā, gan dažādās nodarbībās, koncertos.

Paredzamie projekta rezultāti

10 ierakstītie mūzikas ieraksti tiks ievietoti dancukratuve.lv sadaļā mūzika. Tie būs pieejami ikvienam par brīvu. 

Paredzamie ieraksti - Radiņu polka, Virpulīts, Palsemes valsis, Poļka parizon, Ir grūt' par ķēkšu Rīgā būt, Priekš tevis, pavasara deja, Štop polka, Jevata, Magonīt.

Ierakstus izmanto arī skatuviskās dejas horogrāfi veidojot savas horogrāfijas un 2025. gada Dziesmu un deju svētkos uz lielā stadiona tiks atskaņoti divi šādi ieraksti no Danču krātuves (Sēlijas - Lāci, lāci mazgā muti / Kurzemes Rozā polka). 

 

 

Kreatīvā procesa gaitā, Covid -19, Ukrainas kara vai kādas cites ietekmes rezultātā projektā paredzamie mūzikas ieraksti, mākslinieciskā grupa, tās sastāvs, var mainīties saglabājot projekta mērķi ierakstīt 10 studijas ierakstus.