Kopsavilkums
Pētījuma projekts "Izzūdošie ciemi Latvijā-Letes" tika uzsākts 2023. gadā. 2024. gadā Vidzemes kultūras programmas ietvaros tika atbalstīta šī projekta rezultātā tapušā manuskripta sagatavošana izdošanai, savukārt šogad piesakām projektu "Izzūdošie ciemi Latvijā-Letes-tipogrāfijas izdevumi".
Letes ir ciemats Gulbenes rajonā, kas izveidojies un attīstījies pateicoties padomju okupācijas laikā izveidotajai Gulbenes zvērsaimniecībai (dib. 1953.g.). Darba gaitā pētīti vietas attīstības vēsturiskie, ekonomiskie un sociālie priekšnosacījumi. Tāpat pētīti vietas lejupslīdes un kopienas iziršanas iemesli pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Darbs pamatā balstīts Alūksnes zonālā arhīva materiālos un vietējo iedzīvotāju atmiņās, un satur bagātīgu informācijas klāstu attiecībā uz padomju okupācijas laika sociālajiem, ideoloģiskajiem un ekonomiskajiem apstākļiem. Kā paralēls pavediens darbā raksturota zvērkopības nozares attīstība un lejupslīde dažādos laika periodos, kas mūsdienās nonākusi līdz kažokzvēru audzēšanas aizliegumam un raksturo globālas sociālas izmaiņas un mūsu attieksmi pret vidi.
Iepriekšējo gadu darba rezultātā tapušais makets paredz poligrāfiski augstvērtīgas (māksl. Rolands Krutovs, makets-Oskars Stalidzāns, Jelgavas tipogrāfija) apm. 350 lappušu biezas grāmatas izdošanu, kas bagātināta ar vietējo iedzīvotāju, zvērkopju atmiņām, un satur daudz unikālu fotogrāfiju no letenieku privātajiem arhīviem.
Mērķi
Projekta mērķis ir izdot grāmatu "Letes" 350 eks. (apm. 350 lpp.).
Projekta ilgtermiņa mērķis ir padarīt pētījumā ietverto informāciju un zināšanas pieejamas sabiedrībai. Tāpat ar šo projektu ceram no jauna saliedēt Letu kopienu, un atbrīvot no vainīgo meklēšanas, jo, kā to atklāj faktu materiāli, izvairīties no zvērsaimniecības sabrukuma nebija iespējams makrolīmeņa vai pat globālu ekonomisku kopsakarību dēļ. Gribam arī aktualizēt izpratni, ka šai vietai joprojām piemīt potenciāls un to iespējams atjaunot. Kā autore es ļoti ceru, ka šim projektam būs laba inerce, radīsies citas iniciatīvas, kas padarīs Letu atdzimšanu par iespējamu (un tās jau lēnām arī notiek).
Vidzemes savdabības izzināšanas, saglabāšanas un popularizēšanas kontekstā jāuzsver, ka šī ir vienīgā zvērsaimniecība Latvijā, kuras vēsture tikusi pētīta tik kompleksi, vienlaikus ar pašu ciema kopienas izpēti. Šajā pētījumā ļoti plaši tikuši iesaistīti Letu bijušie un esošie iedzīvotāji, zvērsaimniecības darbinieki, un viņu atmiņas šeit kļūst par jaunu vēstures avotu.
Attiecībā uz šī projekta nozīmību pārējai Latvijai, jāuzsver, ka tas bagāts ar padomju perioda vēstures analīzi, kas, lai gan veikts mikrolīmenī (Gulbenes rajons, Letes), parāda ļoti daudzus no procesiem, kas šajā laikā notiek visā Latvijā (pēckara ekonomiskās dzīves attīstība-centralizēta plānveida ekonomika, ideoloģija, padomju arhitektūra, sadzīves izaicinājumi, krievu valodas dominance, cilvēku piemērošanās, bet 20. gs. 90. gados-pāreja uz darbošanos brīvā tirgus apstākļos, uzņēmumu sabrukums, kopienu izirums, cilvēku aizbraukšana u.c.).
Gulbenes zvērsaimniecības un Letu ciemata vēsture ir neapstrīdama un ievērojama Vidzemes padomju okupācijas perioda vēstures daļa, kas tagad būs pieejama lasītājiem interesantā un pieejamā formā un valodā.
Uzdevumi
Projekta atbalsta gadījumā sagatavotais "Letes" makets tiks nosūtīts Jelgavas tipogrāfijaii, lai apmēram pēc mēneša turētu rokā triju gadu darba rezultātu.
GRĀMATAS IZDEVĒJS IR BIEDRĪBA "SĒLIJAS KULTŪRAS PROJEKTI"!
Ieguvēji un mērķauditorija
Izdevums adresēts gan bijušajiem un esošajiem Letu iedzīvotājiem, bijušajiem zvērkopjiem visā Latvijā, gan reģiona iedzīvotājiem, gan visiem tiem, kam interesē padomju okupācijas perioda ekonomiskās un sociālās dzīves dažādi aspekti un Latvijas apdzīvoto vietu izzušanas vēsturiskie, sociālie un ekonomiskie priekšnosacījumi.
Paredzamie projekta rezultāti
350 eks. no kuriem ievērojama daļa nonāks bibliotēkās un skolās.
Šī grāmata uz visiem laikiem ierakstīs Letes sava laika Latvijas ekonomiskajā, sociālajā, un zvērkopības vēsturē, kā arī veicinās citu projektu attīstību Letēs.