Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
biedrība "KULTŪRAS PIESKĀRIENS"
Projekta kopējās izmaksas:
7960.00 EUR
Finansējums no VKKF:
5100.00 EUR
Līdzfinansējums:
2860.00 EUR

Kopsavilkums

MĀKSLA IELĪCĀS–kultūras mantojuma un jaunrades sintēze Vijciemā. Etnogrāfiskajā sētā “Ielīcas” jau sesto gadu norisināsies kultūras notikums. Šogad tas apvienos latviešu kultūras mantojumu ar mūsdienu mākslas izpausmēm. Pasākuma īpašā vērtība ir kultūras, mākslas saglabāšana un attīstība dabas un vēstures mijiedarbībā – "Ielīcas" kā valsts nozīmes kultūras piemineklis un Latvijas mantojuma zīmes īpašniece kļūst par dzīvu platformu laikmetīgām mākslas interpretācijām. Saglabāt un attīstīt vietējās tradīcijas, sniedzot iespēju satikties ar māksliniekiem, kuri interpretē tradicionālo mākslu mūsdienīgā izpausmē, stāsta par sava katra individuālo mākslas ceļu.
Ieeja par ziedojumiem.
Projekts piedāvās mākslas formu daudzveidību:
Skatuviskā dejaLīga Indriksone - lībiešu kultūrvēsturiskais mantojums, lībiskās saknes, latviešu dejas pirmssākumi, skatuviskās dejas attīstība,  un valsts deju ansambļu ietekme; Krišjānis Šimis sniegs ieskatu latviešu folkloras un etnogrāfijas motīvu stilizācijā skatuviskajā dejā. 

Sakrālā glezniecībaFlēra Bīrmane fotoreālisma un sakrālās glezniecības pārstāve Baltijā.

Džeza deja un mūzikliRolands Meržejevskis iepazīstinās ar mūziklu un džeza dejas izteiksmes bagātību, ritmu un emocijām, ļaujot sajust Brodvejas gaisotni.

TekstilmākslaAgnese Vaļiniece - demonstrēs tradicionālās audumu tehnikas un mūsdienīgas estētikas apvienojumu.

Mūzika un netradicionālie instrumentiĀris Godiņš ar āra jeb indiāņu flautām radīs dabai pietuvinātu skaņu pasauli.

Vizuālā mākslaReinis Virtmanis iepazīstinās ar glezniecību, ilustrācijām un līniju spēli. Vizuālā māksla kino

Teātra māksla, dzeja un mūzikaVaris Vētra apvienos mūziku, dzeju un teātri emocionālā priekšnesumā.
 

Mērķi

Projekts MĀKSLA IELĪCĀS veicina Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu, jaunradi un sabiedrības līdzdalību. Etnogrāfiskā sēta "Ielīcas", valsts nozīmes kultūras piemineklis, sniedz unikālu vidi tradicionālās kultūras un mūsdienu mākslas sintēzei. Pasākums nodrošina kvalitatīvas mākslas un kultūras pieejamību Vidzemē, iesaistot dažādu nozaru māksliniekus un apmeklētājus. Projekts piedāvās deju, mūziku, vizuālo un tekstilmākslu, teātri un kinomākslu, akcentējot tradicionālo zināšanu un mākslas prasmju saglabāšanu un popularizēšanu. Šī pasākuma mērķis ir stiprināt vietējās kopienas kultūras saikni, popularizēt latviešu tradicionālās mākslas vērtības un sniegt iespēju gan māksliniekiem, gan apmeklētājiem piedzīvot jaunas mākslas formas un izglītojošus priekšnesumus. 

MĀKSLA IELĪCĀS piedāvās daudzveidīgu programmu, kas ietver gan tradicionālās, gan laikmetīgās mākslas izpausmes, tādējādi nodrošinot kvalitatīvas mākslas un kultūras pieejamību Vidzemē un sniedzot iespēju satikties ar māksliniekiem, kuri interpretē tradicionālo mākslu mūsdienīgā izpausmē, stāsta par sava katra individuālo mākslas ceļu.
Ar Vidzemi saistīto mākslinieku popularizēšanu un atbalstot vietējos māksliniekus, tādā veidā atspoguļojot reģiona identitāti, uzaicināto mākslinieku vidū būs arī tekstilmāksliniece no Vidzemes. 
Tradicionālo zināšanu un mākslas prasmju saglabāšana un popularizēšana. Īpaša uzmanība tiks pievērsta bērnu un jauniešu iesaistei radošajos procesos, tostarp kopīgas mākslas darba veidošanai, lai nodotu tradicionālās prasmes nākamajām paaudzēm un integrētu tās tūrisma piedāvājumā.
Vidzemes kultūrtelpas un novadu savdabības popularizēšana: Rīkot pasākumus, kas izceļ reģiona unikālās kultūras iezīmes un veicina to atpazīstamību plašākā mērogā. Ar katru gadu pasākumu apmeklē arvien vairāk viesu gan no tuvākas, gan tālākas apkaimes. 

Sabiedrības līdzdalības veicināšana kultūras procesos: Radīt platformu, kurā vietējā kopiena var aktīvi iesaistīties kultūras dzīvē, stiprinot sociālo kohēziju un piederības sajūtu. MĀKSLA IELĪCĀS iedvesmos jauniešus iesaistīties kultūras aktivitātēs un veidos sadarbību starp vietējām kopienām, uzņēmējiem un māksliniekiem, lai turpinātu attīstīt šāda veida notikumus nākotnē.

Uzdevumi

Organizēt daudzveidīgu pasākumu programmu, iekļaujot skatuvisko un džeza deju, mūziku, teātri, vizuālo un tekstilmākslu, kino un sakrālo mākslu.

īpaši uzrunāt mākslas skolu auditoriju, tuvākā un tālākā apkaimē. Tādā veidā piesaistot pasākumam jaunatni. 

Nodrošināt vietējo un reģionālo mākslinieku dalību, veicinot plašāku auditorijas iesaisti un mākslas pieejamību.

Demonstrēt latviešu tradicionālās mākslas veidus, sasaistot tos ar laikmetīgām izpausmēm, lai nodrošinātu kultūras mantojuma saglabāšanu.

Organizēt izglītojošas lekcijas, stāstus un diskusijas, lai veicinātu izpratni par kultūras attīstību un tās nozīmi mūsdienās.

Radīt platformu pasākuma norisei: vietas un nepieciešamā aprīkojuma sagatavošana, saskaņot dienas scenārija repertuārus un apskaņošanu. Talkas noorganizēšana. 

Demonstrēt tekstilmākslas, sakrālās glezniecības un netradicionālo instrumentu pielietojumu, sasaistot tos ar mūsdienu kultūras tendencēm.

Organizēt kopīgu mākslas veidošanas projektu, kurā jaunieši var piedalīties lielas gleznas radīšanā.

Stiprināt sadarbību starp reģionālajām kultūras organizācijām un neatkarīgajiem māksliniekiem, veidojot ilgtspējīgus kontaktus un kopprojektus.

Izcelt etnogrāfiskās sētas "Ielīcas" kultūrvēsturisko nozīmi, sasaistot tās stāstu ar laikmetīgām mākslas formām.

Popularizēt Vidzemes kultūras daudzveidību, piesaistot plašāku auditoriju un mediju uzmanību.

Veidot interaktīvu pasākumu, kurā vietējie iedzīvotāji un apmeklētāji aktīvi piedalās mākslas procesos, veicinot kopienas iesaisti.

Attīstīt sadarbību starp māksliniekiem, kultūras organizācijām un vietējiem uzņēmējiem, lai sekmētu reģiona kultūras ilgtspēju. Mērķtiecīga sabiedrības uzrunāšana sociālajos tīklos FaceBook, Instagram, izliekot plakātus tuvākā un tālākā apkaimē.

Turpināt sadarbību ar Valkas novada domi, vietējiem uzņēmējiem, amatnieku piesaisti,  lai sekmētu bagātīgu pasākuma programmu. 

Šie uzdevumi nodrošinās pasākuma izdošanos un veicinās Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Vietējie un reģionālie kultūras interesenti, kuriem tiks piedāvāta daudzveidīga programma.
Bērni un jaunieši. Mākslas skolas un jauniešu organizācijas tiks aicinātas piedalīties pasākumā.
Mākslinieki un amatnieki – iegūs platformu sava radošā darba prezentēšanai.
Kultūras darbinieki un pētnieki – pasākums kalpos kā iespēja izpētīt un dokumentēt Vidzemes kultūras mantojumu, paplašinot zināšanas par tradicionālo un laikmetīgo mākslu.
Vietējā kopiena un tūristi.
Plānots ap 700 apmeklētāju.

Paredzamie projekta rezultāti

Apmeklētāju skaita pieaugums: Ar katru gadu pasākums piesaista arvien vairāk apmeklētāju, un 2025. gadā plānots sasniegt 700 dalībniekus.

Ilgtspējīga kultūras telpa: Pasākuma organizēšana jau sesto gadu ir radījusi jaunu, patstāvīgu kultūrtelpu Valkas novadā, kas sekmē vietējās kultūras attīstību un Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu.

Pieejamība un iekļaujošs pasākums: Pasākums ir pieejams ikvienam, jo ieeja ir par ziedojumiem, nodrošinot kvalitatīvu kultūras piedāvājumu arī tiem, kuriem nav iespēju apmeklēt pasākumus lielpilsētās.

Plaša kultūras programma: Dalībnieki piedzīvos deju, tekstilmākslu, teātra un kino mākslu, dziesmu spēku, glezniecības, mūziku dažādās formās, izzinot latviešu tradīciju saknes un kultūras attīstību.

Latvietības koda stiprināšana: Pasākuma dalībnieki ne tikai baudīs mākslu, bet arī apzinās latviskās identitātes nozīmi, piedzīvojot senču tradīcijas un to ietekmi uz mūsdienām.

Kultūras mantojuma saglabāšana: Dalība pasākumā sekmēs etnogrāfiskās sētas “Ielīcas” kā valsts nozīmes kultūras pieminekļa saglabāšanu, nodrošinot, ka tā turpina dzīvot cilvēku sirdīs un atmiņās.

Tradīciju uzturēšana un jaunas kultūras vietas attīstība: Pasākums ir gaidīts notikums, kas palīdz saglabāt un attīstīt Valkas novada kultūrvidi, veidojot jaunu Vidzemes kultūras centru, kur tradicionālās un laikmetīgās mākslas izpausmes var līdzās pastāvēt un attīstīties.