Kopsavilkums
Turpinot vēsturiskās Strenču fotodarbnīcas radošo garu un uzturot dialogu starp mūsdienu māksliniekiem un 20.gs. sākuma Strenču foto entuziastiem, rīkosim divas radošās darbnīcas: “Izkrāsots melnbalts” būs par agrīnas krāsu fotogrāfijas izpēti, skatīsimies, kā šī tehnoloģija attīstījās un mainījās laika gaitā, kā to izmantoja mākslinieki 20 gs. vidū. Otra būs Izohēlija tehnikas meistarklase ar mērķi atjaunot vienu no sarežģītākiem un mūsdienās vairs neizmantotu fotografikas tehniku. Darbnīcas būs pieejamas līdz 20 dalībniekiem, to ietvaros radīsim arī jaunus mākslas darbus.
20.gs. 60.–90.gados starp Latvijas fotogrāfiem popularitāti ieguva tādi fotogrāfiskie procesi kā solarizācija, izohēlija, fotokolāža, fotografika. Ar to darbojās izcilie Latvijas fotogrāfi Gunārs Binde, Jānis Gleizds, Vilhelms Mihailovskis, Valdis Celms, Jānis Knāķis u.c. Viņu mākslas metodes balstās uz sirreālisma, neodadaisma un konceptuālās mākslas radošajiem principiem. Lai realizētu savas radošas ieceres, viņi izmantoja sava laikmeta progresīvākās tehnoloģijas un paņēmienus. Taču ar fotogrāfijas procesa digitalizāciju pazuda analogā fotoattēlu apstrāde, darbietilpīgie procesi kļuva vecmodīgi. Pārmaiņās pazuda arī fotogrāfijas materialitāte, tās vairs netiek izdrukātas, neparadās jauni materiāli laikmeta dokumentācijai, kas dod iespēju iedziļināties, izzināt laikmeta garu. Izzūd arī fotogrāfu kopiena, kas veidojās ap fotogrāfijas mediju apspriešanu, radošo komunikāciju ir aizvietojusi pavirša sociālo tīklu komunikācija.
Projekta unikalitāte būs gan piesaiste konkrētai vietai- Strenčiem, gan arī radošajā procesā un formātā, radošā darba metodēs.
Mērķi
Projekts "Strenču fotodarbnīca 2025" kopumā balstīts gan kultūrvēsturisko vērtību izpētē, gan jaunrades aspektā, kas sasaucas ar "Vidzemes kultūras programma" 2025.gada prioritātēm. Strādājot ar Vidzemes un konkrēti Strenču kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijām, piešķirot tam jaunas un laikmetīgas interpretācijas, tiks veikta vēsturiskā materiāla daudzveidības saglabāšana un attīstība, kā arī nodošana nākamajām paaudzēm. Vienlīdz svarīgi, ka kvalitatīvas mākslas publiska pieejamība ir viens no efektīvākajiem veidiem kā sekmēt profesionālu mākslinieku un plašākas sabiedrības savstarpējo dialogu, mainot pieņēmumu par radošā potenciāla trūkumu reģionos. Plašākas sabiedrības tieša un netieša iesaiste un informēšana par projektu, veicinās izpratni un sniegs priekšstatu par būtiskām laikmetīgās mākslas tendencēm, augstvērtīgiem eksperimentiem un to dažādajām izpausmēm Vidzemes reģionā.
Projekta mērķi ir:
1) Izzināt Vidzemes kultūras mantojumu (Strenču fotodarbnīca) un tradīcijas, kā arī laikmetīgās kultūras formas, un caur radošo jaunradi tās pētīt, saglabāt, attīstīt, transformēt un prezentēt plašākai auditorijai.
2) Nodrošināt laikmetīgas kultūras pieejamību un piedāvājumu Valmieras novadā un Vidzemes reģionā.
3) sarīkot divas fotogrāfijas meistarklases, kas veltītas vēsturiskām fotogrāfijas tehnikām ar mērķi tās izpētīt un iedzīvināt laikmetīgo fotogrāfu darbos.
Atbalsts “Orbītai” māksliniecisko izpausmju realizācijā veicinās radošo industriju starpnozaru sadarbību, vietas sociālo reģenerāciju, kā arī ieņems būtisku lomu sociālo tīklu veidošanas un sadarbības partneru atbalsta nozīmes uzlabošanā.
Uzdevumi
- Radošo darbnīcu tematisko bloku definēšana (ja paveikts)
- Ekspertu un mākslinieku atlase (jau paveikts)
- Finansējuma piesaiste (procesā)
- Organizatoriskie un tehniskie sagatavošanas darbi
- Projekta īstenošana – komunikācija ar iesaistītajām personām un organizācijām, mobilitātes, uzturēšanās un lietvedības jautājumu risināšana, materiālu sagāde u.c.
- Komunikācija ar medijiem un PR plāna īstenošana
- Projekta rezultātu prezentācija
- Projekta noslēgšana un atskaišu sagatavošana
Ieguvēji un mērķauditorija
1) Strenču un Valmieras novada iedzīvotāji
2) Mākslinieki un radošie profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm
3) Kultūras interesenti Latvijā
Projekts paredz tiešu komunikāciju ar vietējo auditoriju un vidi, tā būs nepastarpināta saruna un radīšana mijiedarbībā. Visās aktivitātēs plānojam, ka projekta dalībnieki ‘ceļo’ pa novadu, tiekas ar vietējiem iedzīvotājiem un pēta vietējo vidi, kas kalpo tālāk par pamatu radošajiem darbiem. Auditoriju sasniegs ar PR plāna aktivitāšu īstenošanu.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta ietvaros būs norisinājušās divas radošās darbnīcas ar mērķi vērst uzmanību, izpētīt uz izmēģināt divas vēsturiski nozīmīgas fotogrāfijas tehnikas, kuras tika pielietotas arī Strenču fotodarbnīcā. Katrā no darbnīcām būs iespējams piedalīties līdz 20 dalībniekiem - tie varēs pieteikties pēc tam, kad pieteikšanās darbnīcām tiks publiski izsludināta. Darbnīcu rezultātā būs tapuši vismaz 20 līdz 30 jauni foto-mākslas darbi.
Projekta pieejamība plānota visos tā līmeņos - gan plānojot aktivitātes visā Strenču vidē, mijiedarbojoties ar vietējiem iedzīvotājiem, pētot vietējās kultūrvēsturiskās vērtības un tradīcijas, pārveidojot tās mākslas darbos,
kurus primāri prezentēsim publiskos bezmaksas pasākumos Strenčos ar vietējo iedzīvotāju iesaisti.