Kopsavilkums
Grāmatas centrālais izpētes objekts ir vasarnīca un viss, kas saistās ar tās tapšanu, iemītniekiem un viņu dzīvi Jūrmalā.Manuskripts tapis ilgu pētījumu rezultātā. Tajā izmantoti publicēti un nepublicēti avoti, arhīvu materiāli, memuāri, periodika, Jūrmalas iedzīvotāju un vasarnieku atmiņas, statistikas materiāli. Darbā apskatīta teritorija no Buļļiem (Lielupes) līdz Vaivariem.
Grāmatas saturs iedalās trīs nodaļās: 19. gs. sāk.– 20. gs. sāk. (Krievijas impērijas periods); 1920. – 1940. g. (LR laiks, padomju okupācija un II Pasaules kara gadi); 1944. – 1990. g. (padomju okupācija). Katrā laika periodā tiek izklāstītas tēmas: vasarnīcas, vasarnieki; vasarnieki pludmalē, izklaide (svētki, balles, restorāni, kino, azartspēles; koncerti); sports; mode. Kā pielikums – nodaļa Vasarnīcu likteņi (Morberga, Zengbuša, Benjamiņu, Langenfeldes, Volfšmita u.c. vasarnīcas un to iemītnieki). Jūrmalā allaž dzīvojuši dažādu tautību cilvēki, katru nodaļas tēmu papildina citāti no vasarnieku – latviešu, baltvāciešu, ebreju, britu, krievu, amerikāņu atmiņām.
Palalēli apskatīti arī Latvijas kultūras vēsturei nozīmīgi notikumi – Pirmais latviešu simfoniskās mūzikas koncerts Majoros 1905. gadā (2.08.2025. – 120 gadi), tad notika E. Dārziņa kompozīciju Melanholiskais valsis un Vientuļā priede pirmatskaņojumi, Dzintaru koncertzāles priekšteces – Edinburgas kūrmājas – koncertdārza atklāšana 1906. gadā, Spēļu un atrakciju pils Daile atklāšanu 1976. gadā, kā arī Eiropas viesmākslinieku koncerti u.c.
Mērķi
Jūrmalai, vienai no Latvijas populārākajām kūrortpilsētām, ir bagāta vēsture un kultūra, kas cieši saistīta ar dzīvi vasarā un atpūtu. Autore, Jūrmalas muzeja vēsturniece, ilgstoši strādājusi pie materiāla. Šādi populāzinātniski pētījumi par nozīmīgāko Latvijas kūrortu tikpat kā nav publicēti. Grāmatas vide ir Vidzemes vēsturiskā zeme, un šajā unikālajā kultūras telpā tā sniegs kultūras daudzveidības izzināšanu, saglabāšanu un attīstību.
Grāmatas mērķi
· Kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšana: Dokumentēt un publicēt informāciju par Jūrmalas vasarnīcām, to iedzīvotājiem un vasaras dzīvesveidu no 19. gadsimta līdz 1990. gadam, lai saglabātu šo unikālo kultūrvēsturisko mantojumu.
· Lokālās identitātes stiprināšana: Veicināt Jūrmalas iedzīvotāju un viesu izpratni par pilsētas vēsturi un kultūras īpašībām, radot dziļāku saikni ar šīs vietas vērtībām.
· Pētniecības materiāls: Nodrošināt vērtīgus resursus vēsturniekiem, arhitektiem, kultūras pētniekiem un studentiem, lai veicinātu turpmākus pētījumus par Jūrmalas vēsturi un urbanizāciju.
· Tūrisma un ekonomiskās aktivitātes veicināšana: Popularizēt Jūrmalas unikālo vēsturi, piesaistot tūristus un piedāvājot grāmatu kā suvenīru vai informatīvu materiālu.
· Izglītības un sabiedrības iesaistīšana: Veicināt interesi par Latvijas vēsturi un kultūru, rosinot diskusijas un izpratni par mainīgo dzīvesveidu laika gaitā.
· Stāstu saglabāšana nākamajām paaudzēm: Nodrošināt, ka šie stāsti un vēsturiskā pieredze par Jūrmalas dzīvi saglabājas un tiek nodoti nākamajām paaudzēm caur literāru darbu.
Uzdevumi
- Pabeigt pētīt jaunatklātos faktus un ievietot tos grāmatā.
- Iegūt fotomateriālu no dažādiem avotiem.
- Sākt grāmatas rediģēšanu, koriģēšanu, maketēšanu
- Mākslinieciskā maketa un vāka izveide.
- Korektūru lasīšana.
- Līgumu slēgšana.
- Failu nodošana tipogrāfijā.
- Grāmatas iespiešana.
- Grāmatas eksemplāru iesniegšana LNB.
- Grāmatas atvēršanas svētki.
- Atskaišu iesniegšana.
- Grāmatas izplatīšana.
- Informācija par grāmatu sociālojos tīklos, radio, televīzijā – reklāmas kampaņa.
Ieguvēji un mērķauditorija
Ieguvēji būs visi lasītāji, jo grāmatas izdošana ir svarīgs solis, lai saglabātu un popularizētu Jūrmalas kultūras mantojumu. Tā sniegs unikālu iespēju iepazīt šo vēsturisko periodu, veicinot interesi par Latvijas vēsturi un kultūru. Grāmata kalpos kā tilts starp pagātni un nākotni, iedvesmojot nākamās paaudzes izzināt un saglabāt šo unikālo mantojumu. Audutorijas vecums nav ierobežots.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta rezultāts ir grāmata, kas ir ilgtspējīgs rezultāts. Grāmatas obligātie 7 eksemplāri nonāks bibliotēkās, un eksemplāri ir glabājami mūžīgi. Bibliotēkas iepirkumos iegādāsies grāmatas, un tās būs pieejamas plašām lasītāju lokam. Jebkurš interesents varēs nopirkt grāmatu grāmatnīcās vai pasūtīt to apgādā.
Lasītāji iegūs vērtīgu kultūrvēsturisku materiālu par Jūrmalu, kas ir slēpies mapēs un dažādos arhīvos. Tas mudinās pētīt jau esošo un ielūkoties pagātnē.