Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Projekta kopējās izmaksas:
1710.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1350.00 EUR
Līdzfinansējums:
360.00 EUR

Kopsavilkums

Projektu "Amatu dienas Vēveros 2025" paredzēts realizēt Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja (LEBM) lauku ekspozīcijā Vecpiebalgas Vēveros. Tā ietvaros jūjijā, septembrī un oktobrī norisināsies Piebalgas un Vidzemes amatnieku meistardarbnīcas. Meistardarbnīcās interesenti varēs apgūt amatniecības galvenokārt tradicionālo amatu prasmju iemaņas, uzzināt informāciju par konkrēto amatu vēsturi un attīstību, kā arī izmantot tradicionālās metodes jaunrades procesā. Plānots realizēt sešas meistardarbnīcas -  jūlijā auduma krāsošana jeb batikošana ar augiem; tradicionālā un dekoratīvā lāpīšana; septembrī rupjmaizes cepšana; rotu kalšana; koka karošu un kausu grebšana; oktobrī adatas pinums.  Amatniecības darbnīcas vadīs Piebalgas kultūrtelpas un Vidzemes kultūrvēsturisko zemju amatu pratēji. Rezultātā tiks apgūtas attiecīgo amatu un cita nemateriālā kultūras mantojuma prasmes, radīta interese par tiem, popularizētas un pārmantotas Piebalgas un Vidzemes amatniecības tradīcijas, stiprināta vietējo kopienu identitātes apziņa.

Mērķi

Projekta "Amatu dienas Vēveros 2025" īstenošanas mērķis ir sekmēt ar Vidzemes vēsturisko zemi un Piebalgas kultūrtelpu saistītu tradicionālo zināšanu un amatu prasmju saglabāšanu, praktizēšanu, dokumentēšanu, izpēti, popularizēšanu un pārnesi, tradicionālo zināšanu un amatu prasmju izmantošanu jaunrades procesā, kā arī amatniecības integrāciju tūrisma aktivitātēs. Līdztekus tiks veicināta vietējās kopienas identitātes un kopīgo kultūrvēsturisko vērtību apziņa. Projekta mērķis ir aktuāls, jo 21.gadsimtā amatniecības prasmju, kā arī citas nemateriālā kultūras mantojuma jomu izpausmes un saglabāšana kļūst arvien apdraudētāka, samazinās tā funkcionālā nepieciešamība. Ikdienā amatniecības prasmes zaudē savu aktualitāti, to vietā ienāk ērtāki paņēmieni, kā risināt ikdienas sadzīves un brīvā laika pavadīšanas jautājumus. Arī Piebalgā sarūk amatniecības meistaru un pārmantotāju skaits, īpaši no paaudzes paaudzē. Tā rezultātā kopumā strauji samazinās to cilvēku skaits, kas vēlas apgūt šīs prasmes profesionālā meistara līmenī, kas savukārt spēj nodot paaudžu mantojumu tālāk. Projekta aktivitātes norisināsies Piebalgas kultūrtelpā, autentiski saglabātā vēsturiskā Piebalgas zemnieku - amatnieku sētu vidē, kas aktualizēs  amatniecības prasmju nozīmību vietējās, Piebalgai raksturīgās, kultūrvides tradīciju saglabāšanā.

Uzdevumi

Lai sasniegtu augstāk minētos mērķus, Vecpiebalgas Vēveros jūlijā, septembrī un oktobrī tiks organizētas sekojošas amatu meistardarbnīcas: auduma krāsošana jeb batikošana ar augiem, tradicionālā un dekoratīvā lāpīšana, rupjmaizes cepšana, rotu kalšana, koka karošu un kausu grebšana, adatas pinums. Dalība meistardarbnīcās paredzēta pēc iepriekšējas pieteikšanās. Informācija par iespēju pieteikties meistardarbnīcās tiks ievietota LEBM mājas lapā un sociālos kontos, Cēsu novada pašvaldības mājas lapā, arī izplatīta vietējos Piebalgas kultūrtelpas sociālajos tīklos.

Auduma krāsošanas jeb batikošanas meistardarbnīcu vadīs Piebalgas amatniece Inita Rudzīte (dalībnieku skaits 20) - dalībnieki tiks iepazīstināti ar dabisku krāsošanas tehniku, kurā tiek izmantoti augu materiāli, lai izveidotu rakstus un krāsas uz auduma, tiks veikta auduma krāsošana ar augiem.

Tradicionālās un dekoratīvās lāpīšanas meistardarbnīcu vadīs rokdarbniece Anitra Tooma (dalībnieku skaits 15) - tiks demonstrētas dažādas lāpīšanas tehnikas, paraugi, veikta praktiska līdzpaņemto apģērbu lāpīšana.

Rupjmaizes cepšanu vadīs Piebalgas amatniece Vita Žīgure (dalībnieku skaits 20) - dalībnieki iepazīsies ar rupjmaizes cepšanas tradīcijām un prasmēm.

Rotu kalšanas darbnīcas vadīs Piebalgas amatnieks Oskars Rozenblats (dalībnieku skaits 10) - tiks izgatavotas arheoloģiskās un etnogrāfiskās rotas, dalībnieki iepazīsies ar ar rotu an rotkaļu darba vēsturi.

Koka karošu un kausu grebšana meistardarbnīcu vadīs Drabešu amatu mājas meistars Andris Roze (dalībnieku skaits 10) - tiks iepazīti kokamatniecības darba rīki, izgatavotas koka karotes un/vai kausi.  

Adatas pinuma meistardarbnīcu vadīs amatniece Madara Briede (dalībnieku skaits 10) - dalībnieki iepazīsies ar adatas pinuma rokdarbu vēsturi, materiāliem, apģērbiem, kas darināti šajā tehnikā, izgatavos vairākus paraugus.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Primārā mērķauditorija ir Piebalgas kultūrtelpas un Vidzemes iedzīvotāji - amatnieki, interesenti, ģimenes, kas sastādīs darbnīcu apmeklētāju loku kā potenciālie amatniecības prasmju īstenotāji nākotnē. Mērķauditorija ir arī Vidzemes un visas Latvijas vietējo kopienu pārstāvji, kuriem būs iespēja gūt plašāku priekšstatu par Piebalgas un Vidzemes vēsturiskajiem amatiem un tradicionālo amatniecības prasmju pielietojumu jaunrades procesā, stiprināt identitāti un kultūrvēsturisko vērtību apziņu.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultāti būs cieši saistīti ar meistardarbnīcu īstenošanu LEBM lauku ekspozīcijā Vecpiebalgas Vēveros. Kopumā tiks popularizētas un nodotas  tālāk Piebalgas un Vidzemnieku tradicionālo amatu prasmes, zināšanas un nemateriālais kultūras mantojums, sekmēta Piebalgas kultūrtelpas un Vidzemes vēsturisko zemju amatniecības tradīciju uzturēšana, to izmantošana jaunrades procesā. Tiks stiprināta vietējās kopienas identitātes un kultūrvēsturisko vērtību apziņa. Projektā tiešā veidā plānots iesaistīt kopumā ap 85 dalībniekiem, tomēr projekta rezultāti neaprobežosies tikai ar šo skaitli - iegūtās zināšanas un amatu prasmes tādā veidā tiks saglabātas un ar lielāku vai mazāku kapacitāti nodotas tālāk - ģimenēs, amatnieku studijās, pulciņos, dažādos pasākumos. Vadoties no iepriekšējo gadu projekta  "Amatu dienas Vēveros 2023" realizācijas pieredzes, pateicoties konkrētajām meistardarbnīcām, Piebalgas amatnieku pulciņus un studijas papildināja jauni dalībnieki. Projekta rezultātu ilgtspēja saistīta ar izveidojušos interesentu loku, kas jau pēc iepriekšējos gados realizētajiem projektiem "Amatu dienas Vēveros", seko līdzi un aktīvi līdzdarbojas muzeja darbības norisēs.