Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība "BalTfolk"
Projekta kopējās izmaksas:
4750.00 EUR
Finansējums no VKKF:
4500.00 EUR
Līdzfinansējums:
250.00 EUR

Kopsavilkums

Vidzemē aktīvi notiek tradicionālie danču vakari, kuros dzīvās mūzikas pavadībā tiek dejoti Latvijā, kaimiņvalstīs un Eiropā populāri danči.  Šie danču vakari visilgāk un aktīvāk notiek Cēsīs, bet arī aizsākušies Valmierā, Smiltenē, Madonā, viens bijis arī Līgatnē. Iesācēji noskatās no pieredzējušajiem dejotājiem un dara līdzi. 

Kopā ar "Dandaru" vadītāju Ingu Dūku un biedrības"Dančukrātuve"  dibinātaju Sandi Zučiku paredzēts novadīt kopā 10 atvērtas deju meistarklases, pa divām Cēsīs, Valmiermā, Smiltenē, Madonā un Līgatnē. Ar šo projektu vēlamies uzlabot dejotāju prasmes, pievēršot uzmanību stājai, līdzsvaram, roku un kāju pozīcijām, komunikācijai pāra starpā un arī citiem dejotājiem. Tādējādi uzlabojot dejotāju tehniskās prasmes un padarot dejas ērtākas, patīkamākas, jautrākas,  kopumā veicinot veselīgu dzīvesveidu. Papildus vēlamies pievērst lielāku uzmanību, izcelt to Vidzemes horeogrāfisko mantojumu, kuru reti var redzēt danču vakaros. Tādējādi uzlabojot dejotāju zināšanas, deju repertuāru, piederības sajūtu. Īpaši tiks izcelts deja eilenders, kura agrāk Vidzemē bija ļoti populāra, pierakstos saglabājušās daudz melodiju. Nodarbībās tiks iemācīts dejas pamats, kā arī dažādas variācijas, veicināta improvizācija un jaunrade.

 

 

Mērķi

Šobrīd Vidzemē ir uzplaukuši danču vakari, cilvēkiem ir interese un nepieciešamība tos apmeklēt. Jaunpienācēji noskatās no pirmajiem dejotājiem uz danču plača un dejo kā prot, bieži neievērojot konkrētās dejas nianses, citu pāru atrašanās vietu vai sava partnera labsajūtu un deju prasmes. Ar šīm apmācībām vēlamies pievērsties divām mērķgrupām:

1) cilvēki, kuri jau dejo, bet pilnībā neapzinās savas deju prasmju iespējas. Mainot savu ķermeņa pozīciju, satvērienu, līdzsvaru pārī var panākt stabilāku, patīkamāku un ja nepieciešams, ātrāku dejošanu. Dažiem dejotājiem tas notiek intuitīvi, bet biežāk par to ir jāstāsta un jārāda. Dejojot apzinātāk var izvairīties no traumām, nepatīkamām sajūtām, bet vairot izturību, tehniskās prasmes; 

2) cilvēki, kuri vēlas dejot, bet baidās iesākt. Ar deju nodarbības palīdzību vēlamies iedrošināt un palīdzēt tiem, kuriem neder atnākt uz danču vakaru un "ielekt" dejās. Meistarklašu vadītāji pievērsīs uzmanību katram dejotājam, pieies klāt un izskaidros, parādīs konkrēto tehniku. Tādējādi atbalstot jaunos dejotājus pakāpeniski iepazīt dančus, savus ķermeni, partneri, citus dejotājus uz danču plača.

Projekta īstermiņa mērķis: noorganizēt un novadīt kopumā 10 deju meistarklases, pievēršot uzmanību pāra dejas labsajūtai, kā arī deju soļiem, īpaši izceļot Vidzemē sastopamo horeogrāfisko mantojumu. Meistarklases sastāvēs no iesildīšanās, pamatsoļu apgūšanas, konkrēto deju apgūšanas un atsildīšanās. Par katru deju tiks sniegta informācija par tās pieraksta vietu. Nodarbības laikā dejas spēlēs muzikants, kā arī tiks aicināti vietējie danču muzikanti, ja vēlēsies piespēlēt.

Projekta ilgtermiņa mērķis: celt dejotāju  tehniskās prasmes, savu un partnera dejas spējas, zināšanas par Vidzemes danču daudzveidību, veicināt tālāku dejotāju izaugsmi. Papildināt vietējo danču vakaru repertuāru, palielināt vietējo danču apmeklētāju skaitu. Deju meistarklasēs  tiks izmantots Vidzemē pierakstītais repertuārs: Liepnas Jūle, Cūciņ peld pār Daugavu, Hiavata, Leksim bedrē, Padekatrs, Vienkājas valsis, Eilenders, Padepatiners, Skroders (variants), Diksītis (variants).

Uzdevumi

1) izrunāt, saskaņot meistarklases saturu, repertuāru ar meistarklašu vadītajiem un muzikantiem, 2) saskaņot laikus ar danču organizatoriem Cēsīs, Valmiermā, Smiltenē, Madonā un Līgatnē, 3) sociālajos tīklos izziņot meistarklašu datumus, 4) novadīt pirmās deju meistarklases, veikt atgriezenisko saiti, ieteikumus nākošajām deju meistarklasēm, 5) padalīties sociālajos tīklos ar gūtajām atziņam, izcelt vietējo Vidzemes horeogrāfisko mantojumu 6) novadīt atlikušās deju meistarklases, 7) padalīties soc. tīklos ar veiksmīgi noslēgtu projektu, 8) uzrakstīt atskaiti.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Plānotā mērķauditorija būs gan regulārie danču pasākumu apmeklētāji (20-50 dalībnieki), gan jauni interesenti (10-20 dalībnieki). Šīs mērķauditorijas plānots sasniegt izmanotojot iesaistīto biedrību , grupu, rīkotāju sociālos tīklus, watsap grupu - Folkloras pasākumi, danči, dančukrātuves jaunumi, izvietojot plakātus pie kultūras namiem. Cēsu danču rīkotāja ir arī NVO "KasTe" vadītāja un "Ģikšu danču nakts" organizatore.

Paredzamie projekta rezultāti

1) Sagatavotas, noorganizētas un novadītas 10 deju meistarklases ar 2  pieredzējušiem deju pasniedzējiem un danču muzikantu; 2)pētīts un popularizēts Vidzemes horeogrāfiskais mantojums; 3)izglītota, stiprināta un paplašināta vietējā danču kopiena Cēsīs, Valmierā, Smiltenē, Līgatnē un Madonā; 4) veicināta esošo dejotāju izaugsme, uzlabota sava un partnera ķermeņu kustību koordinācija un prasmes, komunikācija telpā ar citiem dejotājiem un muzikantiem; 5) ar nodarbību palīdzību dota droša un atbalstoša vide, lai esošajai kopienai pievienotos jauni dejotāji, nodrošinot kopienas ilgtspēju un izaugsmi 6) veicot publicitāti sociālajos tīkos, izglītota arī tā sabiedrības daļa, kura netika klātienē uz nodarbībām 7) paplašināts esošo danču vakaru repertuārs ar jaunām, retāk spēlētām Vidzemē pierakstītām dejām, 8) veicināta vietējās kopienas piederības sajūta, vēlme turpināt pētīt sava novada garamantas.