Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
SIA „SILS & SILI”
Projekta kopējās izmaksas:
1400.00 EUR
Finansējums no VKKF:
950.00 EUR
Līdzfinansējums:
450.00 EUR

Kopsavilkums

Ir būtiski apzināties un runāt par vietu, kurai jūties piederīgs, īpaši, ja šī vieta ir ar kultūrvēsturisku nozīmi. Runāt par vērtībām, kuras ir izdevies saglabāt līdz šodienai un stāstīt par cilvēkiem, kuri ir šīs kultūrvietas vēstures daļa.

Projekts "Mazā kroga konference "No vienas Piebalgas līdz otrai"" paredz pasākumu, kurš norisināsies Piebalgā - vēsturiskā ēkā - Jaunpiebalgas garajā krogā, kas ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis. Konferences ietvaros vēlamies aktualizēt un iedziļināties jautājumos par daļu no Piebalgas vēstures, kas veidojusi šīs vietas attīstību, paradumus, sadzīves tradīcijas, sociālo struktūru, kā arī klausīsimies pētījumus par cilvēkiem, kuri bija piederīgi laikam, kad veidojās Piebalga kā vēsturiska telpa.

Pasākumā ir piekrituši runāt cilvēki, kuri tic un pēta vietu, lietu un personību vēsturi. Par izpētītajiem Piebalgas krogiem runās un stāstīs vēsturnieks un pētnieks Valters Grīviņš. Filoloģe un muzeju apvienības "Orisāre" vadītāja Līva Grudule, stāstīs par personībām, cilvēkiem, kuru dzīve ir savijusies ar šīm vēsturiskajām vietām. Savukārt, šī brīža Jaunpiebalgas garā kroga ēku kompleksa īpašnieks Ainārs Sils runās par vēsturisko ēku izpētes un saglabāšanas nozīmi mūsdienās, kā arī dalīsies ar pieredzi, veicot izpētes un atjaunošanas darbus Jaunpiebalgas garā kroga kompleksā. 

Mērķi

Jau ilgāku laiku vēsturnieks Valters Grīviņš  pēta Latvijas teritorijā esošo krogu vēsturi. Šobrīd viņa darbības laukā ir nokļuvuši Piebalgas apkaimes krogi, ēkas, krogu vietas. Pašreiz ir izpētīti  9 no apmēram 22 krogiem, kas atrodas vēsturiskajā Piebalgas novadā. Izpētītie krogi ir ceļa posmā no Vecpiebalgas līdz Jaunpiebalgai. Svarīgi, lai šī informācija nonāktu līdz pēc iespējas vairāk cilvēkiem, tādējādi,  izglītojot, informējot un saglabājot cilvēku vēsturisko atmiņu par sava kultūrvēsturiskā novada tradīcijām, kultūras un sadzīves vēsturi.

Mazās konferences mērķis ir saglabāt vēsturisko atmiņu un stāstīt par krogu rašanos, to funkcijām Latvijas sociālajā dzīvē no pirmsākumiem līdz šodienai, kā arī izzināt krogu ēku specifisko arhitektūru, kas bija nepieciešama to dažādo funkciju nodrošināšanai tieši Piebalgas apkārtnē. Izzināt īpatnības, kādas ir bijušas Piebalgas apkārtnes krogos.

Apskatīt un izpētīt  personības, kuru dzīves gājums ir bijis saistīts ar Piebalgas apkārtnes krogiem. Dižie Piebaldzēni, kuru dzimšanas vai dzīves vietas ir bijušas šīs vēsturiskās krogu ēkas. Saprast, vai un kā šīs īpašās vietas ir ietekmējušas šo cilvēku personību veidošanos, dzīvi vai daiļradi.

Neatstāt novārtā šodienu, jo darbs pie vēsturisku ēku saglabāšanas un uzturēšanas ir tilts no pagātnes uz nākotni. Kā to paveikt, kā nezaudējot ēku vēsturisko vērtību, tās pielāgot šodienas vajadzībām.

Uzdevumi

Dot iespēju sabiedrībai uzzināt par jaunākajiem pētījumiem, kuru ietvaros ir veikta krogu ēku izpēte ceļa posmā no Vecpiebalgas līdz Jaunpiebalgai, kā arī ar šo vietu saistīto vēsturisko informāciju.

Veicināt interesi par sava kultūrvēsturiskā novada kultūras un sadzīves vērtībām, personībām, kas to veidojušas.

Rosināt domāt un pamanīt savā apkārtnē esošajās vēsturiskajām liecībās, apzināties to vērtību un saglabāšanas iespējas.

Pulcēt interesentus un cilvēkus uz konferenci.

Nodrošināt konferences norisi Jaunpiebalgas garajā krogā.

Konferences laikā nodrošināt iepriekšējā projekta laikā izveidotās ekspozīcijas - izstādes "Piebalgas vēsturiskie krogi" apskati (ir veikta tās uzturēšana un saglabāšana).

Nodrošināt iespēju Jaunpieblagas Mūzikas un mākslas skolas Vizuāli plastiskās mākslas programmas vecāko klašu audzēkņiem, kuri ir piedalījušies informācijas pētīšanā par krogu, Valsts konkursa mākslās ietvaros, piedalīties konferencē.

Nodrošināt projekta publicitāti.

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija ir ikviens, kuram rūp un interesē sava kultūrvēsturiskā novada un Latvijas vēstures, kultūras, tradīciju izzināšana un izpēte.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultātā sabiedrībai tiks dota iespēja atpazīt vēstures un kultūras liecības savā tuvākajā apkārtnē un novadā. Diskutēt un runāt par sev tuvu kultūrvēsturisku vietu un cilvēku nozīmi un lomu Piebalgas vēstures veidošanās procesos, to ietekmi uz šodienas dzīvi.

Uzzināt informāciju par vietu, kurai jūties piederīgs kā šī brīža iedzīvotājs vai vienkārši izjūti tai emocionālu piesaisti. Iepazīt cilvēkus, kuri šodien cenšas izpētīt un saglabāt gan nemateriālās, gan materiālās vēstures liecības. 

Piederību savai dzimtajai vai dzīves vietai var izjust tikai tie cilvēki, kuri zina savas vietas un valsts vēsturi. Šī projekta un pasākuma būtība ir skaidrot, stāstīt un mēģināt izprast lietu cēloņus un sakarības laika posmā par kuru stāstīs lektori.