Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Valmieras bibliotēka, pašvaldības iestāde
Projekta kopējās izmaksas:
3087.61 EUR
Finansējums no VKKF:
2817.61 EUR
Līdzfinansējums:
270.00 EUR

Kopsavilkums

Projekta galvenā ideja ir palīdzēt iedvesmot pieaugušos, kuri uzskata sevi par kaislīgiem lasītājiem. Reaģējot uz pasaulē pieaugošajām problēmām lasītprasmes jomā, arvien vairāk tiek izdota literatūra, kurā skaidro lasīšanas priekšrocības. Esam iedvesmojušies no Miha Kovāča 2020. gadā izdotās grāmatas “Lasu, tātad esmu”, kur ikkatrs var atrast iemeslus, kāpēc lasīt drukātas grāmatas vēl joprojām ir aktuāli. 

Projekta mērķauditorija ir bibliotekāri, grāmatu un lasītāju klubu dalībnieki un ikviens, kurš redz lasīšanas nozīmi savas mentālās veselības, intelektuālās attīstības uzlabošanā. Latvijā šobrīd lasīšanas veicināšanas pasākumi lielākoties ir vērsti uz bērnu un jauniešu auditoriju, taču tādi nepieciešami arī pieaugušo vidē, lai ne tikai rādītu piemēru jaunākām paaudzēm, bet arī atgādinātu un nostabilizētu lasīšanas un grāmatu nozīmi kā cilvēka pilnveidošanās stūrakmeni.

Šis būs neformālās izglītības projekts pieaugušajiem ar mērķi apzināt un aktivizēt sadarbībai minētās auditorijas. Viena no aktivitātēm ietver tīklošanās braucienu uz Cēsīm un Ieriķiem. Otra aktivitāte ir 4 biblioterapijas nodarbības septembrī "Biblioterapija - dzīvas pieredzes meklēšana literatūrā". Trešā aktivitāte Lasīšanas svētki  "LASU, TĀTAD ESMU", kuru laikā mērķauditorijām tiks piedavātas dažādas ar litreratūras  izzināšanu saistītas aktivitātes.

Šāda veida pasākumi pieaugušajiem šobrīd netiek organizēti un nav pieejamas programmas, pasākumi vai aktivitātes pieaugušo lasīšanas veicināšanai.

Mērķi

Projekta mērķis ir kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamība Vidzemes vēsturiskajā zemē, Valmieras novada kultūras nozares pārstāvju kapacitātes stiprināšana, pieredzes apmaiņa un lasošo pieaugušo iedvesmošana.  Bibliotekāru kapacitātes stiprināšana lasīšanas veicināšanas jautājumos ir būtiska laikā, kad cilvēku uzmanību un laiku pārņem digitālās ierīces un elektroniskie resursi.

Bērnu un jauniešu auditorijai šobrīd tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, taču nepieciešamas arī dažādas aktivitātes pieaugušo auditorijai, kas tālāk lasīšanas un grāmatu nozīmi var nest nākamajām paaudzēm, kā arī pilnveidot un attīstīt kultūras dzīvi savās vietējās kopienās.

Bibliotekāriem ir nepieciešami pasākumi, kuros iespējams dzirdēt kvalitatīvu un iedvesmojošu saturu par lasīšanas nozīmī ikkatra dzīvē, tāpat svarīgi pieredzes apmaiņas braucieni uz bibliotēkām un vietām, kur citiem izdevies ieviest lasīšanas veicināšanas programmas pieaugušajiem.

Projektā arī paredzēts stiprināt grāmatu lasītāju klubu dalībniekus un nodrošināt iespēju satikties ar citiem līdzīgi domājošiem cilvēkiem, lai kopīgi rastu iedvesmu vairot lasīšanas aktivitāti pieaugušo iedzīvotāju vidū. Biblioterapijas nodarbības programma piedāvās izzināt  biblioterapiju un tās pielietojumu caur eksistenciālās psihoterapijas prizmu, veicinot dziļāku izpratni par cilvēka pieredzi, nozīmes meklējumiem un pašizpratni.

Projekta kopējais mērķis ir  piedāvāt programmu, kas dos iespēju  ikkatram dalībniekam veidot plašāku redzējumu uz literatūru, grāmatām, kā arī tīklošanās iespēja bibliotekāriem un aktīviem lasītājiem.

Uzdevumi

Lai sasniegtu projekta mērķi: piedāvāt programmu, kas dos iespēju  ikkatram dalībniekam veidot plašāku redzējumu uz literatūru, grāmatām, kā arī tīklošanās iespēja bibliotekāriem un aktīviem lasītājiem, projektā plānotas 3 aktivitātes - tīklošanās izbrauciens uz Cēsīm un Ieriķiem, 4 biblioterapijas nodarbības, lasīšanas svētku pasākums Valmieras Integrētajā bibliotēkā.

  1. Tīklošanās brauciens - Valmieras novada kultūras nozares pārstāvju kapacitātes stiprināšanas un tīklošanās pasākums, kurā īpaši aicināti tiks arī vietējo lasītāju klubu dalībnieki. Šobrīd šādas aktīvo lasītāju grupas izveidotas vairākās bibliotēkās Valmieras novadā. Braucienā uz Cēsīm plānota sadarbība ar Cēsu Centrālo bibliotēku un Ieriķu bibliotēku. Brauciens plānots augustā.  Programmā Cēsu Centrālās bibliotēkas apmeklējums, Pasaules latviešu mākslas centra apmeklējums, ekskursija uz Ieriķu bibliotēkas jaunajām telpām Ieriķu dzelzceļa stacijā, tikšanās ar grāmatu blogeri Loti Šteinu, kā arī visu dalībnieku kopīgas sarunas par grāmatām.
  2. Biblioterapijas nodarbības "Biblioterapija- dzīvošanas pieredzes meklējumi literatūrā" vadīs sertificēts eksistenciālais psihoterapeits Ivars Bauls, kurš savu dalību projektā ir apstiprinājis. Nodarbību plānotie datumi - 5., 12., 19., 26. septembris. Visas nodarbības notiks Valmieras Integrētajā bibliotēkā. 
  3. “Lasīšanas svētki "Lasu, tātad esmu” 4. oktobrī plkst. 11.00-16.00 Valmieras Integrētajā bibliotēkā. Pasākuma dalībniekus iedvesmos un par dažādām ar literatūru saistītām tēmām runās lektori - Miha Kovāčs, Bārbala Simsone, Kristīne Lubāniņa, Agnese Liberte, Rolanda Bula, Agnese Rutkēviča, Mārcis Auziņš. Paredzētas ar literatūras izziņu saistītas aktivitātes. Visu pasākuma organizēšanu uzņemas Valmieras bibliotēka un šī projekta komanda. Aicināti Valmieras un Cēsu novada bibliotekāri, kā arī šo novadu lasītāju un grāmatu klubu dalībnieki, kā arī citi interesenti. Būs padomāts par piedāvājumu bērniem. 

Projektā plānotās aktivitātes dos iedvesmu pieaugušajiem un bibliotekāriem, lai viņi turpinātu aktīvi darboties lasītāju kopienās, runātu par grāmatām un popularizētu lasīšanas nozīmi sabiedrībā.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Valmieras, Cēsu novadu bibliotekāri un lasītāju klubu dalībnieki - aicināti piedalīties tikšanās reizēs. Sabiedrības pārstāvji- interesenti, kas piedalās biblioterapijā vai lasīšanas svētkos. Mēŗkauditoriju iecerēts sasniegt, izmantojot publicitāti dažādos Valmieras novada pašvaldības un Valmieras bibliotēkas sociālajos medijos, kā arī uzrunāt bibliotekārus darba kontaktu ietvaros.

Paredzamie projekta rezultāti

Ar projekta aktivitāšu palīdzību tiks sasniegti mērķi - kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamība Vidzemes vēsturiskajā zemē, Valmieras novada kultūras darbinieku kapacitātes stiprināšana, pieredzes apmaiņa un lasošo pieaugušo iedvesmošana. Rezultātā tiks stiprināta auditorija, kas var popularizēt un iedvesmot arī citus sabiedrības locekļus, izmantot grāmatas un lasīšanu kā mentālās un intelektuālās attīstības instrumentu. Ar plānotajām aktivitātēm tiks izglītoti sabiedrības dalībnieki par kultūras un literatūras jautājumiem, aktualitātēm literatūrā un rakstniecībā. Projektā plānotās aktivitātes dos iedvesmu pieaugušajiem un bibliotekāriem, lai viņi turpinātu aktīvi darboties lasītāju kopienās, runātu par grāmatām un popularizētu lasīšanas nozīmi sabiedrībā. Visas aktivitātes tiks aktīvi reklamētas Valmieras un Valmieras novada komunikācijas kanālos, kā arī vietējos medijos, lai iespējami plašāks cilvēku loks sadzirdētu atziņas no projektā apskatītajiem tematiem.

Projektā paredzēts īstenot 3 aktivitātes.

Pirmā - kultūrizglītojošs pieredzes apmaiņas brauciens uz Cēsīm un Ieriķiem 40-45 cilvēkiem. No tiem apmēram puse bibliotekārie darbinieki no Valmieras novada bibliotēkām, puse aktīvie lasītāji, kas ir lasītāju klubu dalībnieki Valmierā, Strenčos, Mazsalacā un citās vietās Valmieras novadā. Pasākuma laikā plānots tikties ar Cēsu Centrālās bibliotēkas bibliotekāriem un Ieriķu bibliotēkas darbinieci, tai skaitā uz tikšanos aicināti Cēsu novada lasītāju klubu dalībnieki.

Otrā - 4 biblioterapijas nodarbības. Katrā nodarbībā līdz 20 cilvēkiem, kopā 80. Nodarbībās aicināti piedalīties gan kultūras darbinieki, gan aktīvie lasītāji, kā arī jebkurš interesents.

Trešā - Lasīšanas svētki Valmieras bibliotēkā. Lielais pasākums pievērsīs uzmanību bibliotēkai kā vietai, kurā visi varam lasīt, radīt un būt, parādot bibliotēkas apmeklējumu kā intelektuāli piesātinātu piedzīvojumu. Bibliotēkai ir atbilstošas telpas interaktīvajiem pasākumiem un saturīgai laika pavadīšanai kopienas cilvēkiem. 


Lasīšanas svētkos plānots pulcēt līdz 80 cilvēkiem. Dalībnieku vidū tiks gaidīti gan bibliotekāri, gan citi kultūras darbinieki, gan aktīvie lasītāji no lasītāju klubiem, kā arī citi interesenti, arī bērni.