Kopsavilkums
Ausekļa 175 gadu jubilejai veltītos svētkus "Gaismu sauca" Alojas kultūras nams organizē, lai rosinātu interesi par dzejnieka daiļradi un idejām, veicinātu mūzikas jaunradi.
"Dzejas autobusa" maršuts vedīs uz Ausekļa dzimto vietu "Sīpoli", draudzes skolu un citām ar dzejnieka piemiņu saistītām vietām Alojā. Autobusā autori lasīs dzejoļus, muzicēs mūzikas skolas audzēkņi, bet pieturvietās sagaidīs skolēni ar vēstures stāstiem.
Lai iesaistītu bērnus un jauniešus mūzikas jaunradē un sekmētu Vidzemes mūzikas skolu koru darbību, kopš 2005.gada Alojā tiek organizēts dziesmu jaunrades konkurss bērnu koriem "Kas mēs bijām, būsim,esam", kas veltīts alojiešu novadniekam, skolotājam un latviešu tautiskās atmodas ideju paudējam Auseklim. Vainagojot šo pirms 20 gadiem Alojā uzsākto atbalstu a cappella kordziedāšanas tradīcijai un jauniešu jaunrades procesam, svētku programmā iekļauti divi kora mūzikas koncerti. Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" mākslinieciskās vadītājas Airas Birziņas vadībā pirmatskaņos bijušo konkursa dalībnieku - tagad profesionālu mūziķu jaundarbus.
Koncertā "Kas mēs bijām, būsim,esam" apvienotie skolēnu kori izpildīs konkursa laureātu dziesmas. Koncerta māksliniecisko saturu veidos kordiriģente, kormūzikas balvas par mūža ieguldījumu laureāte Māra Skride, koncerta programmu vadīs LR 3 Klasika programmu vadītāja, komponiste Anna Veismane, dzejnieka lomā iejutīsies un dzeju lasīs Valmieras teātra aktieris Rūdis Bīviņš. Izdevniecība "Musica Baltica" prezentēs 2029.-2024. konkursā godalgoto jaundarbu nošu krājumu "Jaunie jaunajiem".
Svētkus noslēgs sveču "Gaismas ceļš" uz dzejnieka kapa vietu Alojas kapsētā, kur skolēni lasīs Auseklim veltītos dzejoļus.
Mērķi
Projekta mērķi ir nodrošināt kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē, radot sabiedrībā un īpaši jaunatnē interesi par dzejnieka Ausekļa dzīvi un daiļradi latviskuma un pašapziņas stiprināšanai. Veicināt mūzikas jaunrades procesu, rosinot jaunos autorus radīt jaundarbus bērnu korim. Saglabāt a cappella kordziedāšanas tradīciju un nodrošināt jaunradīto darbu pieejamību sabiedrībai.
Lai saglabātu un attīstītu Dziesmu svētku tradīciju un a cappella dziedāšanu ik gadu Alojā tiek organizēts mūzikas skolu koru koncerts, kurā kori pirmatskaņo konkursā iesniegtos jaundarbus. Ik pēc pieciem gadiem apvienotie kori izpilda laureātu darbus. 2025.gadā, atzīmējot konkursa 20 gadu jubileju, kori apgūs un izpildīs pašu izvēlētās dziesmas no konkursā godalgotajām.
Auseklis bija ne tikai dzejnieks, bet arī skolotājs ar diezgan radikāliem, bet progresīviem uzskatiem. Viņš daudz izteicies par kordziedāšanu, kā dziedātājs piedalījies pirmajos Vispārīgos latviešu dziedāšanos svētkos un
Pēterburgā vadījis latviešu kori. Projekts turpina viņa centienus pēc latviskām kora dziesmām un popularizē a cappella dziedāšanu - latviešu dziesmusvētku tradīcijas pamatu. Šodienas mūzikas skolu audzēkņi būs nākotnes dziesmusvētku pamats.
Uzdevumi
1) organizēt svētkus GAISMU SAUCA, popularizējot dzejnieka Ausekļa dzīvi un daiļradi,
2) veidot izglītojošu maršrutu "Dzejas autobuss", kas iepazīstinās ar Ausekļa piemiņas vietām Alojā,
3) organizēt jaundarbu pirmatskaņojumu koncertu Rīgas Doma meiteņu kora "Tiara" izpildījumā,
3) iesaistīt 12 mūzikas skolu korus konkursā godalgoto dziesmu apguvē,
4) organizēt mūzikas skolu apvienoto koru koncertu a cappella, veicinot koru sadarbību,
4) koncerta scenārijā iekļaut Ausekļa tekstus un atskatu uz sasniegto 20 konkursa darbības gados,
5) organizēt sveču "Gaismas ceļu" uz dzejnieka kapa vietu Alojas kapsētā.
Ieguvēji un mērķauditorija
Svētku "Gaismu sauca" apmeklētāji - latviešu literatūras un kora mūzikas interesenti, vairākās svētku norisēs iepazīsies ar dzejnieka Ausekļa dzīvesstāstu, daiļradi un viņa piemiņas saglabāšanu Alojā. Koncertu apmeklētāji apvienoto koru izpildījumā klausīsies dziedātāju vienaudžu sarakstītas dziesmas un Rīgas Doma meiteņu kora "Tiara" izpildījumā - bijušo konkursa dalībnieku, tagad profesionālu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumus.
Paredzamie projekta rezultāti
Īstenojot projektu tiks organizēti divi koncerti: 1) Rīgas Doma meiteņu kora "Tiara" (55 dziedātāji) konkursa jubilejai veltīto jaundarbu pirmatskaņojumu koncerts, 2) koncerts "Kas mēs bijām, būsim,esam", kurā 12 Vidzemes skolēnu kori ar aptuveni 450 dziedātājiem apgūs un izpildīs 17 konkursā godalgotas dziesmas, konkursam veltīto Selgas Mences dziesmu "Saulīte", Ērika Ešenvalda dziesmu "Bērna prieks" un Jāzepa Vītola "Uz skolu" ar Ausekļa vārdiem. Tiks prezentēts izdevniecības "Musica Baltica" izdotais ceturtais kora dziesmu krājums "Jaunie jaunajiem" ar 26 no 2019.-2024.gadam konkursā godalgotiem jaundarbiem, kas tiks dāvināts autoriem un projektā iesaistītajiem koriem repertuāra dažādošanai. Svētku programmā tiks iekļautas aktivitātes - svētku atklāšana, "Dzejas autobusa" maršruts ar piecām pieturām un sveču "Gaismas ceļš", kas iepazīstinās ar dzejnieka Ausekļa dzīvi, daiļradi un piemiņas saglabāšanu.