Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada Vecpiebalgas apvienības pārvalde
Projekta kopējās izmaksas:
2600.90 EUR
Finansējums no VKKF:
2220.00 EUR
Līdzfinansējums:
380.90 EUR

Kopsavilkums

    Vizuālās mākslas izstāde ,,Esi piebaldzēns” ir starpdisciplinārs projekts par sociālo atmiņu un tās pēctecību. Projekta centrā ir stāsts par Piebalgas īpašo, neatkārtojamo garu un tā nesējiem – vietējiem ļaudīm. Izstādes koncepcijas pamatā ir sabiedrības kolektīvās atmiņas stiprināšana un atjaunotne izmantojot analogā foto tehnikā balstītu vizuālo valodu. Antropoloģiskais skatījums, kāds ņemts pamatā izstādes darbiem, nepastarpināti rāda cilvēku laikā.

    Brīvdabas fotogrāfiju izstāde Vecpiebalgas muižas magazīnā Inešos dos iespēju dažādām sabiedrības grupām brīvi piekļūt un aplūkot 2024. gada vasarā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Antropoloģiskās ekspedīcijas laikā uzņemtos 220 piebaldzēnu portretus, kas ir unikāla laika liecība. Projekts aktualizē pirms 87 gadiem veikto 4500 piebaldzēnu antropoloģisko izpēti, kuru veica profesora Jēkaba Prīmaņa vadītā ekspedīcija. Šie dati ir digitalizēti un devuši ierosmi jaunam antropoloģiskam pētījumam, kas pēc datu apkopošanas ļaus noteikt vai un kā cilvēki laika gaitā mainījušies.

   Projekts atjauno saikni ar vēsturiskiem notikumiem, sniedz dokumentālu liecību par 2024.gada vasarā notikušo Antropoloģisko ekspedīciju un iesaista kultūras procesos vietējo kopienu.   

Mērķi

Projekta īstermiņa mērķis: realizēt izstādi,, Esi piebaldzēns”, kas veicina kvalitatīva mākslas un kultūras pieejamības nodrošināšanu, iesaistot vietējo kopienu kultūras procesos Vidzemē, Cēsu novadā, Piebalgā.

Projekta ilgtermiņa mērķis: aktualizēt privāto stāstu un arhīvu saglabāšanu, pētniecību un izzināšanu par Latvijas nemateriālās kultūras vērtību - Piebalgu. Ilgtermiņā projekts veicinās un popularizēs Vidzemes kultūras daudzveidību - tās izzināšanu, saglabāšanu un attīstību.

    Projekts ir unikāls, jo šobrīd Latvijā netiek īstenots neviens vizuālās mākslas projekts, kur analogā fototehnikā būtu fiksēti cilvēki savā kultūrtelpā esošā laikā. Starpdisciplinārajā projektā iesaistījās 220 Piebalgas iedzīvotāji un RSU Antropoloģiskās ekspedīcijas pētnieki, tāpēc ir būtiski to realizēt Piebalgas unikālajā kultūrvidē, kur plānotas ar izstādi saistītās aktivitātes. Izstāde dos paliekošu ieguldījumu  vēsturiskās atmiņas, vides, tradīciju, ģimenes arhīvu veidošanā, kopšanā un tālāknodošanā.  

    Projekta rezultātā tiktu radīti mūsdienīgi mākslas darbi vizuālās mākslas izstādei ,,Esi piebaldzēns”, bagātināts kultūras notikumu klāsts, kur līdzdarbotos vietējās kopienas cilvēki. Projekta devums ir ilglaicīgs un pilnībā atklātos ejot laikam, kad fotogrāfijas sniegtu dokumentālu liecību.  Izstādes norises laikā plānots apkopot cilvēku stāstus par Piebalgu – vietu, tradīcijām un  vērtībām. Projekta tālāka virzība paredz, ka stāsti līdz ar fotogrāfijām tiks apkopoti katalogā, kas paliks bibliotēku rīcībā un būs noderīgs pētniecības materiāls jau citos projektos. Foto negatīvi pēc kataloga izveidošanas tiks nodoti Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejam.  

Projekta apakšmērķi:

  1. Saglabāt dokumentālu liecību par 2024.gada vasarā notikušo RSU Antrolopoģisko ekspedīciju.
  2. Radīt mākslas darbu, kas atspoguļo Piebalgā mītošo cilvēku portretus.
  3. Iesaistīt vietējo kopienu kultūras piedāvājuma radīšanā, uzklausīt un apkopot stāstus par Piebalgu.

Uzdevumi

Projekta uzdevumi, lai sasniegtu mērķus:

Projekta administrēšana.

Izstādes koncepcijas izstrāde.

Darbs pie izstādes grafiskā dizaina izstrādes.

Darbs pie projekta publicitātes kampaņas.

Izstādes ierīkošana Inešos.

Sadarbība ar vietējo kopienu stāstu apkopošanā.

Projekta atskaites sagatavošana.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Ieguvēji no vizuālās mākslas izstādes projekta ,,Esi piebaldzēns” būs Piebalgas kopienas iedzīvotāji, sadarbības partneri, atbalstītāji, kultūras tūristi, izstāžu un muzeju apmeklētāji, bibliotēku un arhīvu darbinieki, vēsturnieki, novadpētnieki, fotogrāfi.

Paredzamie projekta rezultāti

Paredzamie projekta rezultāti

Kas tiks sasniegts

Projekta rezultātā tiku īstenota vizuālās mākslas izstāde ,,Esi piebaldzēns”, kas veicinātu kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību sabiedrībai un jaunradi Vidzemē, Cēsu novadā. Projekta rezultātā dažādu nozaru mijiedarbībā tiktu radītas jaunas kultūras vērtības  - vizuāli mākslas darbi izstādei ,, Esi piebaldzēns” Inešos, kas ir projekta centrālais notikums.

Projekta rezultātu ilgtspēja

Ar projekta palīdzību tiktu aktualizēta privāto arhīvu un stāstu saglabāšana par Cēsu novadu, Piebalgas kultūras telpu, tās cilvēkiem, tradīcijām un vērtībām, veicinot Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanu, pēctecību un attīstību.  Projekta rezultātā tiktu nostiprināta vēsturiskā atmiņa, identitātes un piederības sajūta. Tiktu apkopots no jauna iegūts kultūrvēsturisks materiāls, kas nododams sadarbības partneru – Cēsu novada Vecpiebalgas pagasta bibliotēkas un RSU Anatomijas muzeja vajadzībām. 

Projekta rezultātu pieejamība

Projekta ietvaros kultūras piedāvājuma radīšanā un patēriņā tiek iesaistīta Piebalgas iedzīvotāju kopiena.  Piekļuve izstādei ir neierobežota dažādām sabiedrības grupām – tā izvietota Vecpiebalgas muižas magazīnā, kur brīvi var piekļūt jebkurā diennakts laikā.  Informācija par izstādi būs pieejama gan novada, gan republikas mēroga informatīvajos kanālos.

Skaitliskie rādītāji

Plānotā projekta mērķauditorija ir vairāk nekā 1500 cilvēku. Izstādes tapšanā ir līdzdarbojušies vismaz 220 vietējās kopienas cilvēku, kuri līdz ar viņu tuviniekiem tiks aicināti uz izstādes atklāšanu.  Tie varētu būt vēl apmēram 80 cilvēku. Tā kā izstāde ,, Esi piebaldzēns” ir ,,Mazo Kalniņa dienu “ievadošs pasākums, tad dienas gaitā to aplūkos vēl apmēram 1000 cilvēku. Trīs mēnešu laikā izstādi apmeklēs,,Piebalgas porcelāna fabrikas” un Vecpiebalgas muižas apmeklētāji, vēl vismaz 200 kultūras tūristi.

Kvalitatīvie rādītāji.

Projekta kvalitatīvos rādītājus veido izstādes ,,Esi piebaldzēns” saturs, kas ir ilglaicīgs un stiprina piederības un identitātes sajūtu. Projekts sniedz ieguldījumu Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā – izpētē, tālāknodošanā, popularizēšanā. Projekta rezultātā tiks radīts jauns, kvalitatīvs kultūras pasākums, kurā būs iesaistīti gan vidzemnieki, gan Vidzemes viesi.