Kopsavilkums

Projekts sastāv no četrām izstādēm un pavadošo satelītpasākumu programmas. Tā ietver radošās darbnīcas, meistarklases, tikšanos ar keramiķiem “ Keramikas dienā”  un noslēguma pasākumu "Keramikas nakts", kur apmeklētāji varēs satikt māksliniekus, diskutēt par veidotajiem darbiem un dalīties ar saviem iespaidiem, saņemt darbnīcās izveidotos izdedzinātos darbus, kā arī semināru mākslas pedagogiem un mākslas skolas audzēkņu iesaisti projektā.

Projekta koncepcija

Izstādes aicina apmeklētājus iepazīt keramikas daudzveidību, mudina māksliniekus atraisīt savu radošo potenciālu un nebaidīties izpausties. Tā ir iespēja demonstrēt keramikas mākslas spēku kā līdzekli pašizpausmei un inovācijai, kas ļauj uzrunāt, ieinteresēt un iesaistīt skatītāju, mudināt no vērotājiem kļūt par dalībniekiem, pašiem izmēģināt keramikas tehnikas, ideālajā varantā - jauniešus izvēlēties šo profesiju.    Citiem tas būs vienkārši saturīgi un interesanti pavadīts laiks.

Projekta formāts

Izstāde notiks četrās vietās: Siguldas Devons - "Atļaujies riskēt un pastāstīt!" laikmetīgās keramikas daudzveidība. Bobsleja trase - "Telpas transformācija" -lielformāta keramikas darbi/ skulptūras, Galerija "Vieta Nr.6"  inovācijas un eksperimenti dizainā, Baltais Flīģelis – “Atļaujies arī Tu!” Porcelāna apgleznojumu izstāde – mākslinieku un skolas audzēkņu meistarklasēs radīto darbu kopizstāde. 

Satelītpasākumi – katrā no norises vietām. Tikšanās ar māksliniekiem un dizaineriem, seminārs pedagogiem, meistarklases un visiem atvērtas radošās darbnīcas u.c..

 

Mērķi

Mērķi:

 - ieinteresēt plašu skatītāju loku, palīdzot rast priekšstatu par keramikas plašajām iespējām un daudzveidību, par radošu ideju īstenošanas iespējam dažādos keramikas materiālos.

- panākt plašākas sabiedrības iesaisti projektā.

- reklamēt, sniegt informāciju par keramiku kā iespēju gan jauniešiem, gan citiem interesentiem, īstenot savas radošās idejas,

- izcelt nacionālās identitātes nozīmi laikmetīgajā keramikā – ar ko esam atšķirīgi;

- pozicionēt Siguldu kā tradicionāli un vēsturiski atvērtu vietu un vidi keramikai un kultūrai kopumā.

 

Keramika vienmēr bijusi nozīmīga joma Latvijas kultūrā. Pēdējos gados jūtami augusi sabiedrības interese par keramiku, ko veicinājis gan Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs, organizējot starptautiski novērtētu simpoziju un plašu atzinību guvušo Martinsona balvas konkursu, gan LKA aktīvā darbība, apvienojot visus ar keramiku saistītos  un veidojot izstādes Latvijā (arī Siguldas Devonā 2021 un jaunās pils dārzā 2022) un ārpus valsts, arī keramikas popularizēšanas un izglītošanas pasākumus.

Profesionālās pilnveides 2 gadu programmas īstenošana profesionālajās mākslas un dizaina vidusskolās, absolventu iesaistīšanās aktīvā profesionālā darbībā, veicinājusi šo interesi. Likvidējot materiāla dizaina izglītības programmas, iespējas iegūt profesionālu izglītību keramikā ir krasi samazinājušās, tāpēc LKA ar savu darbību cenšas parādīt šīs profesijas daudzveidību, ieinteresēt gan jauniešus, gan viņu vecākus, mudināt pēc vidusskolas mācīties keramiku Latvijas Mākslas akadēmijā.

Esam pārliecināti, ka šāds plašs keramikas pasākums ir nepieciešams un interesants gan plašākai sabiedrībai, gan keramiķiem pašiem.

 

 

 

Uzdevumi

Uzdevumi:

 - Izveidot pārliecinošu projekta programmu, kas ietver gan izstādes, gan bezmaksas satelītpasākumus, kas plaši pieejami sabiedrībai, ar norisi izstāžu vietās,

- projekta sataelītpasākumos iesaistīt sabiedrību, radīt cilvēkos interesi par keramiku,

 - izveidot pārliecinošas ekspozīcijas, kas parāda Latvijas keramikas daudzveidību un augsto profesionālo līmeni;

- ar izstādes norises vietām un iekārtojumu parādīt, ka keramika ir aktuāla, laikmetīga, daudzpusīga joma ar plašām iespējām, atklāt katra mākslinieka radošo potenciālu;

- veidot izstādei un ar to saistītajām radošajām aktivitātēm atbilstošu, atpazīstamu grafisko identitāti;

- nodrošināt vienotu stilistiku izstādes iekārtojumam un visiem informatīvajiem un reklāmas materiāliem;

- organizēt porcelāna apgleznošanas meistarklases Baltā Flīģeļa audzēkņiem;

- organizēt radošās darbnīcas interesentiem ar iespēju darbus apdedzināt;

- organizēt semināru mākslas pedagogiem par keramikas apguves iespēju paplašināšanu mācību programmās                                                                                                                                                   (P.S. - pievienotajos dokumentos 3 no apliecinājumiem tika elektroniski parakstīti un automātiski programmā saglabāti bez variantu izvēles kā asice dokumenti, kurus šajā vietnē nevar pievienot.  Apliecinājumi parakstīti un pievienoti PDF formātā. Ja nepieciešams, šos dokumentus var nosūtīt citā vietnē vai e-pastā)

Lai šos uzdevumus kvalitatīvi īstenotu, projekta īstenošanai piesaistīti profesionāli dizaineri izstāžu iekārtošanā un grafiskā dizaina izveidē - Ilze Ķēniņa un Zane Homka (Rotu  izstādes iekārtojums DMDM 2024), izstādēs piedalīsies gan vadošie Latvijas keramiķi, gan vēl studējošie jaunieši, lektori, darbnīcu un meistarklašu vadītāji - pieredzējuši pedagogi un keramiķi.

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Mērķauditorija Ir dalīta – plašāka sabiedrība, interesenti, jomas profesionāļi
Plašākā sabiedrība – iesaistīties, iespēja radīt pašam, iespēja ģimenēm, jebkuram, saturīgi un interesanti pavadīt laiku
Interesenti – cilvēkiem ar interesi par keramiku - iespēja padziļināt savas zināšanas par keramiku
Profesionāļi – paši izstādes dalībnieki – projekts kā viņu meistarības apliecinājums, pedagogi - iespēja sevi profesionāli pilnveidot un skolēniem - jaunas zināšanas un pieredze




Paredzamie projekta rezultāti

Plašākai sabiedrībai - vairāk kā mēneša garumā pilsētā vienlaikus skatāmas četras keramikas izstādes- iespēja iepazīt keramiķa profesijas dažādos virzienus  – mākslinieku, dizaineru, amatnieku darbos.

Ejot no vienas izstāžu vietas uz otru – iepazīt Siguldu – ne katrs ir bijis Bobsleja trasē un redzējis pasakaino skatu no augšas, vai Baltajā flīģelī, blakus profesionāļu darbiem, redzēt arī bērnu veikumu. Uzzināt par to, kā keramika kādreiz iedzīvojusies Siguldas pilsētvidē (tikšanās reizē bobsleja trasē), ka Jaunajā pilī saglabājies viens no retajiem keramikas art deko paraugiem Latvijas arhitektūrā – Viļa Vasariņa darinātais kamīns. Keramika ir brīnumaina un atklājumi iespējami vienmēr, kaut vai katram priekš sevis!

Interesentiem - tikties ar māksliniekiem un dizaineriem, piedalīties sev tuvu autoru meistarklasēs, dzirdēt stāstus par kādreizējo keramikas un skulptūru dārzu Siguldā un dārza keramikas tradīcijām Latvijā. Plānojam arī Baibas Dumpes stāstījumu par arheoloģisko un viduslaiku keramiku Siguldas novadā.

Profesionāļiem – šī ir konkursa izstāde, kur darbus atlasa žūrija. Iespēja tikties ar skatītāju, kas nemaz negadās bieži, uzzināt viņa viedokli. Pie jaunajiem profesionāļiem pieskaitāmi arī Baltā flīģeļa audzēkņi – viņi 2. mācību semestrī izgatavos savus porcelāna apgleznojumus un izstādīs tos kopā māksliniekiem. Skolā arī profesionālās pilnveides seminārs pedagogiem.

Latvijas Keramikas asociācijas viens no mērķiem ir popularizēt keramiku, radīt un uzturēt interesi par to. LKA izstāžu programma – reizi gadā veidot izstādi kādā no Latvijas pilsētām, iesaistot organizēšanā vietējos keramiķus, izglītības iestādes un brīvprātīgos, palīdzēs vairot keramikas popularitāti, ceram, ka mudinās novadu keramiķus uz aktīvu profesionālo darbību un līdzdalību arī citos Latvijas mēroga un starptautiskos projektos.

Vasara ir tūrisma sezona, Siguldā ir daudz viesu, plānojam, ka ar projektu iepazīsies noteikti vairāk kā 10000 apmeklētāju.