Kopsavilkums
Radošā mūzikas nometne Vītolēni notiek kopš 2003.gada. Nometne cieši sastīta ar Vītolsvētkiem, J.Vītola jubileju, Gaujienu. Nometnes mērķi un uzdevumi paliek nemainīgi - bērni un jaunieši apgūs kora un simfoniskā orķestra programmu Vītolsvētku koncertiem, iepazīs mūzikas dižgaru Jāzepu Vītolu, Gaujienas kultūras un dabas vērtības. Nometnes pedagogi iegūs profesionālas zināšanas darbā ar bērniem, gatavos savus priekšnesumus Nakts koncertam. Svētku laikā tiks atklāta izstāde ar vizuālās mākslas konkursa “Jāzepa Vītola mūzika” darbiem, lai popularizētu Jāzepa Vītola mūziku. Projekts veicina vietējās sabiedrības iesaisti kultūras procesu veidošanā un dod būtisku ieguldījumu Vidzemes kultūrtelpas stiprināšanā, bērnu un jauniešu veiksmīgu iesaisti kultūras un radošajos procesos, kā arī, sniedzot kvalitatīvu izglītību.
Mērķi
1.Saglabāt un turpināt iesākto tradīciju – radošo mūzikas nometni Vītolēni, saturīgi pavadot brīvo laiku un dot iespēju profesionālai izaugsmei.
2. Nostiprināt, saglabāt un popularizēt Jāzepa Vītola kultūrvēsturisko mantojumu, nodrošinot reģiona iedzīvotājiem kultūras pieejamību un veicināt iedzīvotāju iesaistīšanos kultūras procesos.
3. Attīstīt profesionālās mūzikas koncertdarbību un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi bērnu un jauniešu vidū.
4. Popularizēt Jāzepa Vītola mūziku vizuālās mākslas konkursu, rosināt tēlaino domāšanu mūzikas un tēlotājmākslas mijiedarbībā.
5. Realizēt pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu.
5. Veicināt brīvprātīgo darbu jauniešu vidū.
Uzdevumi
Projekta uzdevums - dot iespēju mūzikas skolu audzēkņiem spēlēt simfoniskajā orķestrī, dziedāt korī, apgūt repertuāru un sniegt vairākus koncertus Gaujienas Vītolsvētkos, attīstot profesionālās mūzikas koncertdarbību un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi bērnu un jauniešu vidū. Nakts koncerts ir īpašs ar to, ka tajā uzstājas nometnes dalībnieki un pedagogi, priekšnesumus sagatavojot papildus mēģinājumos nometnes laikā. Nakts koncerts ir ieguvis lielu popularitāti, tas notiek piektdienas vakarā, īpašā gaisotnē pie Anniņu muzeja. Nometnes laikā notiks profesionālās kompetences pilnveides programma “Pedagogu profesionālās kompetences pilnveidošana radošajā nometnē Vītolēni”.
Ar uzvedumu „Tikšanās ar Jāzepu Vītolu“ ļoti sekmīgi tiek uzrunāta visdažādākā sastāva auditorija. Jāņa Krišjāņa vizuālā līdzība ar komponistu rada īpašu klātbūtnes sajūtu, ļaujot labāk iepazīt J.Vītola cilvēciskās īpašības - humoru, rūpes par līdzcilvēkiem, mīlestību, pacietību, taisnīgumu. Jāzepa Vītola mūzika tiek atskaņota atbilstoši stāstījuma saturam un noskaņai, šādā veidā dzirdētais un redzētais, sniedz ne tikai jaunu informāciju, bet veido izpratni par Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanas nozīmi.
Lai popularizētu Jāzepa Vītola mūziku, katru gadu tiek izsludināts vizuālās mākslas konkurss. Šogad konkrētais skaņdarbs - Jāzepa Vītola klavieru cikla skaņdarbs „Carmina” op.57 jāveido mākslas darbu puantilisma tehnikā. Konkursam tiek iesūtīti aptuveni 200-300 darbi no visas Latvijas, žūrija tos izvērtē un no laureātu darbiem tiek veidota izstāde, kuru atklāj Vītolsvētkos.
Ieguvēji un mērķauditorija
120 mūzikas skolu un vidusskolu audzēkņi vecumā no 10 – 18 gadiem– nometnes dalībnieki; 14 J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti un pedagogi, 10 nometnes darbinieki ; mūzikas un mākslas skolu pedagogi, direktori; Latvijas amatierkoru dziedātāji, svētku koncertu skatītāji un klausītāji - Gaujienas pagasta, Smiltenes novada un Vidzemes reģiona iedzīvotāji, nometnes dalībnieku vecāki; 10 brīvprātīgie darbinieki. Mākslas skolu audzēkņi un vecāki, mākslas skolotāji.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta izpildes rezultātā tiek veicināta gan kultūrizglītība, gan daudzpusīga sadarbība, audzinot aktīvus nākotnes kultūras dzīves veidotājus un dalībniekus. Piedalīšanās Vītolsvētku koncertos attīsta 120 nometnes dalībnieku koncertdzīves pieredzi, iesaista kultūras procesos. Projekta rezultāti, to ilgtspēja un pieejamība realizācija apliecinās, ka Vītolsvētki ir nozīmīgs pasākums latviešu kultūras vērtību attīstīšanā un popularizēšanā Vidzemes kultūrtelpā. Projekta rezultātā tiks stiprināta latviskā identitāte, apzināta piederība savai valstij, savām kultūras tradīcijām, tautas dziesmai. Tiks radīta jauniešu interese par Gaujienu kā kultūrvēsturisku vidi, dotas jaunas zināšanas par komponistu Jāzepu Vītolu. Aptaujas anketas liecina, ka daudzi nometnes dalībnieki maina attieksmi pret muzicēšanu, turpina mācības mūzikas vidusskolās vai augstskolās. Mērķauditorija šim projektam apvieno gan dažādu interešu, gan sociālo slāņu jauniešus, katram no tiem piedaloties ar noteiktu uzdevumu. 10 brīvprātīgie darbinieki piedalās gan svētku pasākumu organizēšanā, vides sakopšanā, gan kā nometnes darbinieki. Svētku organizatoru pieredze kultūras pasākumu organizēšanā nodrošina nometni un Vītolsvētkus kā kvalitatīvu kultūras produktu, kā arī veido jaunu pieredzi, sadarbību un idejas, lai katru gadu būtu jauni piedāvājumi, saglabājot nemainīgo– J. Vītola mūzika, profesionāla pedagoģiskā darbība un augsta kultūras vērtība