Kopsavilkums
2023. gadā Latvijas Arheologu biedrība par gada arheoloģisko pieminekli izvēlējās valsts nozīmes kultūras pieminekli “Svētupes lībiešu upurala – kulta vieta” (Nr. 1476), kas kopš 2001. gada iekļauta arī aizsargājamo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas pieminekļu sarakstā. Tajā pašā gadā tika atzīmēta arī 50 gadu jubileja kopš arheologa Jura Urtāna vadītās arheoloģiskās izpētes Svētupes upuralā (1973. gadā).
Šobrīd esošajā stendā atrodama novecojusi informācija, turklāt viena no stenda plaknēm satur tekstu krievu valodā, kas ģeopolitiskajā kontekstā nav pieņemami.
Lai gan upurala nav fiziski pieejama apmeklētājiem, tā ir iespējams izstaigāt digitāli, izmantojot 3D modeli, kas vēl vairāk uzsver nepieciešamību nodrošināt aktuālu un kvalitatīvu informāciju plašākai sabiedrībai. Jaunajā informācijas stendā paredzēts iekļaut arī QR kodu 3D modeļa apmeklējumam un atjaunotu saturu latviešu, igauņu un angļu valodās. Stenda saturu papildinās arī daļa teksta Salacas lībiešu valodā, nodrošinot Vidzemes vēsturiskā novada – Metsepoles – lībiešu valodas un kultūras mantojuma klātbūtni publiskajā telpā. ņemot vērā, ka Salacas lībiešu valoda ir mirusi valoda, tad šī būs iespējas sastapties ar valodas pierakstu publiskā vidē. Stends nebūs tikai informatīvs, bet gan izzinošs, izglītojošs un pieejams.
Stends, kas sastāv no trim plaknēm, atrodas Svētupes krastā, iepretim upuralai, netālu no Kuiķules kapiem. Projektā paredzēts pilnībā atjaunot stenda saturu un vizuālo dizainu, sagatavojot jaunu tekstu un attēlus. Atjaunotais stends tiks iekļauts Vidzemes lībiskās kultūrtelpas tūrisma maršrutos, kā arī interešu izglītības programmā, kas veltīta Vidzemes lībiešu kultūrai, valodai, kultūrainavai un dzimtu vēsturei.
Mērķi
Projekts - Svētupes lībiešu upuralas informācijas stenda atjaunošana sniedz būtisku ieguldījumu Vidzemes kultūras daudzveidības un kvalitātes izzināšanā, uzsverot gan senvēstures, gan nemateriālā mantojuma nozīmi mūsdienu sabiedrībā. Šis projekts veicinās plašāku izpratni par lībiešu kultūras klātbūtni Vidzemē, īpaši Metsepoles vēsturiskajā novadā, aktualizējot vietvārdu, valodas un rituālo vietu nozīmi kultūrvēsturiskajā ainavā.
Stenda atjaunošana nodrošinās mūsdienīgu, trīs valodās pieejamu saturu (latviešu, igauņu un angļu valodā), paplašinot pieejamību gan Latvijas iedzīvotājiem, gan starptautiskajiem interesentiem. Tajā tiks iekļauta arī Salacas lībiešu valoda, tādejādi veicinot apdraudētas valodas redzamību un izmantošanu sabiedriskajā telpā. Šāda pieeja ir būtiska, lai veidotu kultūras daudzvalodības apziņu un respektu pret vietējo mantojumu.
Projekts arī integrē digitālās pieejas, piedāvājot iespēju virtuāli izstaigāt upuralu ar 3D modeļa palīdzību. Tas ne vien veicina digitālās kultūras prasmes, bet arī padara unikālu kultūras objektu pieejamu plašākai sabiedrībai, ievērojot dabas un kultūras vērtību aizsardzības principus.
Informācijas stends tiks iekļauts Vidzemes lībiskās kultūrtelpas tūrisma maršrutos un interešu izglītības programmā, tādējādi paplašinot formālās un neformālās izglītības iespējas, stiprinot vietas izjūtu un kultūrvēsturisko piederību gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem.
Svētupes lībiešu upuralas informācijas stendu ir plānots atklāt pirms 20.09.2025, kad ir ieplānota 3. starptautiskā Vidzemes lībiskās kultūrtelpas konference, kas tiks veltītas vietas atmiņai un tajā piedalīsies jau pieminētais arheologs Juris Urtāns un vēl citi prominenti vēsturnieki un arheologi no Igaunijas un Latvijas.
Uzdevumi
Lai sasniegtu projekta mērķi – izstrādāt Svētupes lībiešu upuralas informācijas stenda dizainu un saturu, tiks apkopota un strukturēta aktuālākā informācija par upuralas kā svētvietas vēsturi, nozīmi un ar to saistītajiem pētījumiem. Stendā tiks iekļauti fakti par unikālajiem arheoloģiskajiem izrakumiem, alas sienas petroglifiem (Svētupes upurala uzskatāma par vietu ar lielāko zināmo 17.–18. gs. ar gadskaitļiem datēto petroglifu skaitu Latvijā), rituālajām praksēm un citām ar šo vietu saistītām kultūrvēsturiskām liecībām.
Saturā tiks integrēta arī jaunākā informācija par 2024. gadā veiktajiem arheoloģiskajiem apsekojumiem Svētupes baseinā, kā arī to interpretācijas mūsdienu kontekstā. Tekstu izstrādē tiks piesaistīti pētnieki no LU Lībiešu institūta un Tartu Universitātes.
Sagatavotais saturs tiks tulkots angļu un igauņu valodā, kā arī daļēji Salacas lībiešu valodā, tādējādi nodrošinot daudzvalodīgu un iekļaujošu pieejamību.
Stenda dizaina izstrādē tiks iekļautas līdz šim nepubliskotas fotogrāfijas no arheologa Jura Urtāna kolekcijas, kā arī vēsturiski attēli, radot vizuāli piesaistošu un informatīvi bagātu materiālu. Dizaina izstrādē tiks piesaistīta profesionāla māksliniece, savukārt stenda plakāti tiks kvalitatīvi izgatavoti tipogrāfijā un uzstādīti uz esošā stenda plaknēm.
Ieguvēji un mērķauditorija
Skolu jaunieši, pedagogi, novadpētnieki, vietējie un ārvalstu tūristi. Šaurākā nozīmē tā ir Limbažu novada iedzīvotāju kopiena, savukārt plašākā skatījumā – visa Vidzemes lībiskās kultūrtelpas teritorija, tostarp Siguldas novads, Vidzemes reģions, kā arī nacionālā līmeņa auditorija.
Ņemot vērā Svētupes lībiešu upuralas unikālo kultūrvēsturisko vērtību, tā uzskatāma par nozīmīgu pieminekli ne tikai valsts, bet arī Baltijas mērogā, pateicoties tās rūpīgajai izpētei un vēsturiskajām liecībām.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta ilgtspēju nodrošina izveidotā fiziskā un digitālā infrastruktūra, kas turpina darboties arī pēc projekta noslēguma – informatīvais stends ar iekļautu 3D modeļa piekļuvi, daudzvalodīgu saturu (latviešu, angļu, igauņu un Salacas lībiešu valodā), kā arī integrācija tūrisma maršrutos un izglītības programmās garantē ilgtermiņa lietojumu dažādām auditorijām.
Kvalitatīvie rezultāti ietver:
- sabiedrības informētības paaugstināšanu par unikālu kultūrvēsturisku objektu – Svētupes lībiešu upuralu,
- Vidzemes lībiešu kultūras un valodas mantojuma redzamības un pieejamību.
- izglītojošu saturu, kas piemērots gan vietējiem iedzīvotājiem, skolēniem, tūristiem, gan pētniekiem,
- un nozīmīgu ieguldījumu vietas identitātes un atmiņas stiprināšanā Vidzemes lībiskajā kultūrtelpā.
Kvantitatīvie rezultāti ietver:
- Vidzemes lībiskās kultūrtelpas un to dalībnieku sociālo mediju auditorijas, ap 3000 sekotāju, sasniegšanu,
- Limbažu novada tūrisma sociālo tīklu: VisitLimbaži 9200 sekotāji, VisitSalacgrīva 3800 sekotāji, VisitAloja 390 sekotāji sasniegšanu,
- 3. starptautiskās Vidzemes lībiskās kultūrtelpas konferences apmeklētāji, plānots ap 100 apmeklētāji.
- plašsaziņas mediju aptveres rezultāti tiks monitorēti projekta izstrādes laikā un pēc tā.