Kopsavilkums
Projekts "Zaļā brīvdiena: Saulgrieži" ir veltīts latviešu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai, piedāvājot neaizmirstamu Saulgriežu svinēšanas pieredzi Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā. Pasākuma mērķis ir padziļināt sabiedrības izpratni par senču tradīcijām un to nozīmi mūsdienās, apvienojot autentisku rituālu praksi ar laikmetīgu stāstījumu. Scenārija iedvesma smelta no rakstnieces Melānijas Vanagas, kas cieši saistīta ar Āraišu novadu un kuras 120. jubileju šogad atzīmējam, daiļrades.
Pasākums noris laikā, kad sazied bioloģiski vērtīgās Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka pļavas, nokalnēs dižojas ozoli, bet ēnainajā Meitu salā salapojušas kuplas papardes. Tas viss ezera un senatnes apgarots. "Zaļās brīvdienas: Saulgrieži" norisināsies no 2025. gada 21. jūnija līdz 22. jūnija rītam un piedāvās daudzveidīgu programmu, ietverot tradicionālos Saulgriežu rituālus, folkloras ansambļu iesaisti un teatralizētu dejas uzvedumu.
Programma akcentēs Saulgriežu simbolisko nozīmi, sekmēs paaudžu vienotību un veicinās vietējo un starptautisko apmeklētāju interesi par Latvijas kultūras mantojumu. Projektu īstenos profesionāļu komanda, kurā piedalās kultūras un folkloras eksperti, horeogrāfs un pieredzējis producents. Sagaidāms, ka "Zaļā brīvdiena: Saulgrieži" piesaistīs plašu auditoriju un bagātinās Cēsu kā Latvijas kultūras galvaspilsētas programmu.
Pasākums rosinās sabiedrības interesi par Vidzemes un Latvijas kultūras mantojumu, sekmēs tradīciju pārnesi jaunajām paaudzēm un veidos saistošu, izzinošu pieredzi ikvienam dalībniekam.
Mērķi
Saulgrieži ir vieni no nozīmīgākajiem un senākajiem gadskārtu svētkiem Latvijā, taču mūsdienās daudziem trūkst zināšanu par to autentiskajiem rituāliem un simbolisko nozīmi. Lai saglabātu un atjaunotu šo kultūras mantojumu, nepieciešams veidot pasākumus, kas ikvienam – gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ārzemju viesiem – sniedz iespēju izzināt, izjust un aktīvi piedalīties tradicionālajās svinībās.
Šādi pasākumi ne tikai palīdz atdzīvināt latviešu senču paražas, bet arī veicina kopības sajūtu, emocionālo labbūtību un piederības apziņu savai kultūrai. Zināšanu nodošana saistošā un praktiskā veidā ļauj cilvēkiem patiesi izprast rituālu nozīmi un pielāgot tos savai ikdienai. Ārzemju viesiem šī ir unikāla iespēja senatnīgā vidē iepazīt latviešu tradīcijas, tādējādi veicinot gan Latvijas kultūras atpazīstamību, gan kultūras tūrisma attīstību.
Projekts tiešā veidā sekmēs Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību, stiprinot reģiona kultūrvides identitāti:
-
Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana - Pasākums izcels Saulgriežu kā unikālas latviešu tradīcijas vērtību, piedāvājot apmeklētājiem iespēju piedzīvot un izprast tās rituālus.
-
Literārā un kultūrvēsturiskā dimensija - Iedvesmojoties no Vidzemes rakstnieces Melānijas Vanagas daiļrades, tiks radīta saikne starp tradicionālajiem rituāliem un mūsdienīgu interpretāciju, padarot svētku norisi saistošu jaunajai paaudzei.
-
Autentiska vide - Pasākuma norise Āraišos, vietā ar bagātu vēsturisko mantojumu un Vidzemei raksturīgo ainavu, ļaus svinībām iegūt īpašu noskaņu un veicinās dabas un kultūras mijiedarbības izpratni.
-
Vietējās kopienas iesaiste – “Zaļā brīvdiena: Saulgrieži” veicinās vietējo iedzīvotāju līdzdalību un piederības sajūtu Vidzemes kultūras telpai, nodrošinot tradīciju dzīvotspēju nākotnē.
-
Kultūras tūrisma attīstība – Pasākums papildinās Cēsu novada kā Latvijas kultūras galvaspilsētas programmu, piesaistot uzmanību Vidzemes reģiona kultūras piedāvājumam stiprinot tā atpazīstamību.
Projekts dos būtisku ieguldījumu Vidzemes kultūras savdabības saglabāšanā un popularizēšanā, piedāvājot vietējiem iedzīvotājiem, apmeklētājiem no visas Latvijas un starptautiskajiem viesiem iespēju piedzīvot mūsu tautas kultūras mantojumu iesaistošā un dinamiskā veidā
Uzdevumi
Lai sasniegtu mērķi – popularizēt un saglabāt latviskās Saulgriežu svinēšanas tradīcijas, iesaistot vietējo kopienu un apmeklētājus autentiskā kultūras pieredzē tiks īstenoti šādi uzdevumi:
-
Pasākuma scenārija un scenogrāfijas izstrāde
-
Veidot scenāriju, kas apvieno folkloras, horeogrāfiskās un muzikālās tradīcijas, piedāvājot izglītojošu un interaktīvu pieredzi.
-
Nodrošināt Āraišu arheoloģiskā parka un Viduslaiku pils iekšpagalma vizuālo noformējumu, radot autentisku svētku vidi.
-
-
Mākslinieciskā sastāva un dalībnieku iesaiste
-
Pulcēt 50–60 dalībniekus – dziedātājus, folkloristus, dejotājus un tradīciju stāstniekus.
-
Iesaistīt Cēsu novada tautas deju kopas, folkloras ansambli un amatniekus, izceļot vietējo kultūras mantojumu.
-
-
Divu tematisko pasākuma daļu organizēšana
-
1. daļa – PARAŽU UN PAGALMU KOPŠANA (vietējai kopienai, ģimenēm ar bērniem):
-
Pagalma un svētku vides izrotāšana.
-
Ugunsskulptūru izgatavošana.
-
Jāņu dziesmu apguve un kopdziedāšana.
-
Ārstniecības augu vākšana un saimes galda klāšana.
-
Vainagu pīšana.
-
-
2. daļa – LĪGO (no vakara līdz saullēktam):
-
Teatralizēts uzvedums ar dziesmām, dejām un rotaļām.
-
Viesu sagaidīšana un uguns rituāls.
-
Ugunsskulptūru iedegšana.
-
Saimes cienasts ar aplīgošanu un apdziedāšanu.
-
Senču tradīciju stāsts “Cauri laikiem”.
-
Saules sagaidīšanas rituāls.
-
-
-
Vietējās kopienas un apmeklētāju iesaiste
-
Veidot vidi, kurā ikviens var aktīvi piedalīties Saulgriežu tradīciju apgūšanā un izdzīvošanā.
-
Veicināt kultūras zināšanu nodošanu nākamajām paaudzēm.
-
-
Kultūras tūrisma un reģiona atpazīstamības stiprināšana
-
Iekļaut pasākumu Cēsu novada kultūras galvaspilsētas programmā, piesaistot plašāku auditoriju un sekmējot kultūras tūrisma attīstību.
-
Sadarboties ar sarunu festivālu "Lampa" par pasākuma iekļaušanu viņu programmā.
-
-
Komunikācija sociālajos tīklos un medijos
-
Veidot mērķtiecīgu komunikāciju sociālajos tīklos, lai informētu un piesaistītu apmeklētājus.
-
Sagatavot preses relīzes vietējiem un nacionālajiem medijiem.
-
Sadarboties ar viedokļu līderiem un kultūras žurnālistiem, lai veicinātu tradicionālās kultūras un caur to pasākuma atpazīstamību.
-
Dokumentēt pasākumu ar foto un video materiāliem, kas tiks izmantoti tālākai publicitātei un nākotnes kultūras projektu attīstībai, marketingam.
-
Ieguvēji un mērķauditorija
Pasākums “Zaļā brīvdiena: Saulgrieži” būs saistošs plašai auditorijai, kas vēlas izjust latviešu tradicionālo kultūru un piedalīties autentiskā Saulgriežu svinēšanā. Galvenās mērķgrupas būs:
- Latviešu tradīciju un kultūras cienītāji
- Ģimenes ar bērniem
- Vietējā kopiena
- sarunu festivāla "Lampa" apmeklētāji
- Kultūras tūristi – vietējie un ārzemju viesi
- Ekoloģiskā dzīvesveida piekritēji
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta realizācija dos nozīmīgu ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā un stiprinās sabiedrības saikni ar latviešu tradicionālajām vērtībām, piedāvājot neaizmirstamu Saulgriežu pieredzi. Paredzams, ka pasākumu apmeklēs vismaz 600 -1000 dalībnieku no vietējās kopienas, citiem Latvijas reģioniem un ārvalstīm. Dalībninieki iegūs padziļinātu izpratni par Saulgriežu svinēšanas tradīcijām un to simbolisko nozīmi. Pasākums palīdzēs stiprināt vietējās kopienas identitāti un pašapziņu kā arī veicinās mūsu tautai svarīgu nemateriālā kultūras mantojuma zināšanu pārnesi jaunajām paaudzēm.
Pasākums "Zaļā brīvdiena: Saulgrieži" būs pieejams plašai auditorijai, ieskaitot vietējos iedzīvotājus, tūristus un starptautiskos interesentus. Informatīvā līmenī pasākumā ietvertās tradicionālās zināšanas būs pieejamas arī tiem, kas pasākumu neapmeklēs, jo pasākuma komunikācijā mēs dalīsimies ar ekspertu zināšanām un ieteikumiem par Saulgriežu svinēšanu un rituāliem.Pasākums tiks fotogrāfēts un filmēts tāda veidā izplatot, arhivējot un saglabājot materiālu citiem interesentiem un nākamajām paaudzēm.