Kopsavilkums
Šogad jau desmito reizi uz Kāla ezera norisināsies “Ezera Skaņas”. Šī unikālā koncerta viens no īpašais elements ir radošā nometne, kas notiek nedēļu pirms pasākuma. Tās laikā, arhitektu un mākslinieku vadībā, ar brīvprātīgo palīdzību tiek iekārtota ostas teritorija, izveidotas peldošās skatuves, instalācijas un scenogrāfijas objekti, kas izvietoti gan uz ezera, gan apkārtnē. Pasākuma apmeklētāji skaņu pavadībā sagaida saullēktu, vērojot koncertu no laivām. Skatuve ir veidota kā peldošs ciemats, kas iznirst no tumsas un kuru apdzīvo festivāla mākslinieki un apmeklētāji. Pasākuma mērķis ir turpināt un attīstīt šo unikālo tradīciju, kā arī veidot starpžanru mākslas notikumu, kas harmoniski mijiedarbojas ar Vidzemes dabas ainavu, kā piemēram pagājušā gada galvenās skatuves scenogrāfijas koncepts tapa iedvesmojoties no vēsturiskās Vestienas pilsētainavas (skatīt pielikumā nr.2). “Ezera Skaņu” pastāvēšanai tieši Vestienā ir vēsturisks pamatojums – Kāla ezera viena no salām savulaik bija mājvieta festivālam. Turklāt Madonas novada Vestienas pagasta vēsturiskais nosaukums ir “Festen”, kas tulkojumā nozīmē “festivāls”. Līdz ar to tik pievērst uzmanību šīs senās tradīcijas pārmantojamībai, aktualizēšanai un popularizēšanai. Šogad, svinot festivāla desmitgadi, vēlamies Vidzemē atgriezt īpašu notikumu, kurā cilvēki naktī satiekas ezera vidū un, klausoties mūziku, kopā sagaida saullēktu. Daļā no koncertprogrammas sastāda jaundarbu atskaņošanas, skaņdarbi top radošanā nomentē nedēļu pirms koncerta realizēšanas. Paplašinātāka Ezera Skaņu realizēto projekta pārskats skatāms pielikumā nr.7.
Mērķi
“Ezera Skaņas” attīsta jaunu festivāla formātu – inovatīvu pasākumu, kas fokusējas uz jaunradi mijiedarbībā ar unikālu ainavu – Vidzemes augstieni, Kāla ezeru un tā salām. Projekts aicina novērtēt neskartas dabas un vides nozīmību, kā arī iepazīt to no cita skatpunkta – kā laikmetīgās mūzikas un mākslas iedvesmas avotu. Šogad festivāls balstās uz īpaša kultūras mantojuma saglabāšanu ar mērķi ne tikai iepazīstināt auditoriju ar šo tradīciju, bet arī turpināt to mūsdienīgā un aktuālā interpretācijā. Šī gada koncepts sakņojas senlaicīgajā festivālā “Festen”, par kuru saglabājušās vēsturiskas liecības grāmatā Nelaikā piebaidīts, un tradīcijas izpēte un aktualizēšana ir viens no “Ezera Skaņu” centrālajiem fokusiem. Festivāla ilgtermiņa mērķi ir attīstīt un uzturēt “Ezera Skaņas” kā unikālu tradīciju – radošo nometni un muzikālu performanci uz ūdens saullēkta laikā, kā arī uzsvērt mūsdienu kultūras starpdisciplinaritāti, veicinot dažādu mākslas jomu – mūzikas, dizaina, video un horeogrāfijas – sadarbību un mijiedarbību radošās nometnes ietvaros. Festivāls radīs unikālus muzikālus jaundarbus, kas būs cieši saistīti ar lokālo vidi un tās specifiku, vienlaikus popularizējot videi draudzīgu dzīvesveidu, tostarp atkritumu pārstrādi, energoefektīvu transportu un atjaunojamo enerģiju, kas tiks integrēti pasākuma realizācijas procesā. Projekts veicinās reģionu attīstību, izceļot Kāla ezeru un tā apkārtnes teritoriju kā ikgadēju festivāla norises vietu, vienlaikus turpinot senlaicīgā festivāla “Festen” tradīciju un paplašinot vietējo iedzīvotāju iespējas iesaistīties netradicionālā kultūras pieredzē. Tāpat vietējiem iedzīvotājiem tiks dota iespēja aktīvi līdzdarboties radošās nometnes un koncertpieredzes veidošanā, tādējādi gūstot padziļinātu izpratni par kultūras nozarēm un to aktualitātēm. Radošās nometnes atskats un iesaistītās komandas CV pieejami pielikumā.
Uzdevumi
Projekta uzdevumu realizācija iedalās vairākos segmentos, sākot ar “Festen” tradīcijas izpēti un aktualizēšanu, primāri turpinot senlaicīgo festivālu “Festen” tradīciju, kā arī galvenās skatuves scenogrāfijā pielieto Vestienas vēsturiskās un mūsdienu pilsētainavas novērojumus. Šogad skatuves scenogrāfijas un citu ekspozīciju izveidē plānots izmantot vietējos dabā pieejamos materiālus, piemēram, klūgas, jumta skaidu, kokmateriālus, niedres, meijas un papardes. Viens no festivāla nozīmīgākajiem notikumiem ir radošā nometne, kuras laikā, nedēļu pirms koncerta, sagaidot saullēktu, tiek veidota galvenās peldošās skatuves scenogrāfija un ekspozīcijas, kas atspoguļo Vestienas ainavas, tradīcijas un dabas mijiedarbību. Skatuves izveidē un festivāla teritorijas labiekārtošanā tiks izmantoti tradicionālie klūgu pinumi, vienlaikus iesaistot māksliniekus un vietējo kopienu koprades procesā. Sadarbība apvienos laikmetīgu māksliniecisko interpretāciju ar tradicionālajām amata prasmēm, bet arī veicinās padziļinātu izpratni par Vestienas kultūras mantojumu. Projekta īstenošanas rezultātā tiks realizēts unikāls, mākslinieciski augstvērtīgs kultūras notikums, kas būs būtisks pienesums Vidzemes un Latvijas kultūras procesu daudzveidībā. 2025. gadā “Ezera Skaņas” nostiprinās savu vārdu starptautiski, kļūstot par neatkarīgu platformu mūziķiem un netradicionālu pasākumu kultūras baudītājiem. Festivālā katru gadu piedalās gan starptautiski, gan lokāli atpazīstami mūziķi (skatīt pielikumā nr.7). Savukārt skatuves un instalāciju veidošanai tiek piesaistīta arī starptautiska arhitektu un mākslinieku komanda. Jau kopš 2016. gada viens no galvenajiem skatuves scenogrāfiem ir multidisciplinārais dizaineris Jonathan Roditi (Parīze), kurš nodrošina notikuma radošo un tehnisko izcilību. Plānots, ka festivāls tiks atspoguļots starptautiskās publikācijās, blogos, žurnālu rakstos un pasākumu ceļvežos, piesaistot līdz 1000 apmeklētāju (publicitātes atskaites skatāmas nr.4 un 4.1 pielikumos). “Ezera Skaņas” demonstrēs lauku reģiona potenciālu kultūras jomā, radot netradicionāla formāta mākslas notikumu, kas harmoniski mijiedarbojas ar dabas vidi un iedvesmo vietējos iedzīvotājus aktīvi iesaistīties kultūras vides veidošanā.
Ieguvēji un mērķauditorija
Plānotā “Ezera Skaņas” auditorija ietver Latvijas kultūras nozares profesionāļus, mākslas studentus, mūzikas un mākslas baudītajus, jauniešus un ģimenes, ārvalstu tūristi un kultūras ceļotājus cilvēkus, kuri novērtē inovatīvus, starpdisciplinārus kultūras notikumus un meklē jaunu pieredzi. Pasākumus vidēji apmeklē 1000-2500 apmeklētāju , liela daļa no apmeklētājiem ir ārvalstu ceļotāji, kas Ezera
Skaņas rītu ir atzīmējuši kā savu galamērķi Eiropas un Latvijas apceļošanai.
Paredzamie projekta rezultāti
Ezera Skaņas ir starpdisciplinārs mākslas un mūzikas festivāls, kas bagātina Vidzemes kultūras dzīvi un rada jaunas sadarbības iespējas kultūras profesionāļiem. Veidojot ‘’FESTEN’’ teritoriju kā platformu, kur arhitekti, scenogrāfi, horeogrāfi un mūziķi var realizēt mākslas jaunradi nestandarta apstākļos, integrējot mākslu Vidzemes aizsargājamo dabas ainavu vidē. Projekta ietvaros tiek radīti gan funkcionāli objekti, piemēram, peldošā skatuve, gan ekspozīcijas sauszemes teritorijā. Festivāls veicina jaunradi, izglīto un veido platformu ilgtermiņa sadarbības iespējām, sniedzot iespēju kultūras profesionāļiem apgūt jaunas prasmes ne tikai arhitektūrā, scenogrāfijā, praktiskās zināšanas darbā ar matriāliem, telpiskajā plānošanā. Tas sekmē jaunu kontaktu dibināšanu un stiprina kultūras nozares profesionāļu vidē. Ilgtspējai ir būtiska nozīme festivāla norisē – tiek izmantoti vietējie un otrreiz pārstrādājami materiāli, tādējādi mazinot ietekmi uz vidi. Instalācijas un objekti tiek veidoti tā, lai pēc festivāla tie varētu kalpot atkārtoti izmantoti vai pielāgoti nākamajām kultūras iniciatīvām. Radošā nometnes komanda aptver 80–100 dalībnieki, plānotais apmeklētaju skaits ir 1500-2000.