Kopsavilkums
Zaubes Savvaļas Kulinārais Festivāls jau devīto reizi pulcēs apmeklētājus, lai kopā ar pavārmākslas meistariem, saimniecēm, medniekiem, makšķerniekiem, dabas pazinējiem un amatniekiem godinātu paaudzēs pārmantotās zināšanas par dabas veltēm.
Festivāla koncepcijas pamatā ir vietējā nemateriālā kultūras mantojuma – savvaļas produktu izmantošanas pārtikā – mijiedarbība ar laikmetīgu, profesionālu pavārmākslu. Pasākums sakņojas Zaubes mednieku kopienas tradīcijās, kas cauri paaudzēm uztur medniecības un medījumu pagatavošanas prasmes, kā arī tēju vākšanas, sēņošanas un ogošanas tradīcijās.
Šī gada jaunums ir sadarbība ar “Jauno pavāru kustību”, kurā apvienojušies augsti kvalificēti pavāri. Viņi vadīs vairākas aizraujošas aktivitātes:
- savvaļas produktu pagatavošanas sacensības pavāriem,
- gatavošanas konkursu festivāla apmeklētājiem,
- restorāna līmeņa ēdienu paraugdemonstrējumus.
Tam iepretī Zaubes mednieki demonstrēs ģimenēs iedibinātas receptes, ievērojot principu “no astes līdz degunam”. Festivāla būtība nav tikai savvaļas velšu izmantošana, bet arī autentiska gatavošanas pieredze brīvā dabā – uz dzīvās uguns.
2025. gada festivāla tēma – “Rudens ritmi”. Tā caurvīs festivāla programmu visdažādākajos veidos:
- dabas un tās izrietošās medniecības zināšanas ritmos,
- ēdienu gatavošanas un sezonālo produktu krāsu ritmos,
- tējas mandālās un ziemas krājumu burciņu konkursā “Rudens ritmi burciņā”,
- izzinošās lekcijās,
- kā arī mūzikā un dejā.
Zaubes Savvaļas Kulinārais Festivāls ir ne tikai tradīciju godināšana, bet arī jaunu garšu, prasmju un pieredžu atklāšana kā arī filozofija par dabas un cilvēka harmoniju.
Mērķi
Zaubes Savvaļas Kulinārais Festivāls ir nozīmīgs kultūras notikums Vidzemes vēsturiskajā zemē, kas apvieno tradicionālās prasmes ar laikmetīgām pieejām. Festivāls ne tikai nodrošina bagātīgu gastronomisko pieredzi, bet arī rada platformu zināšanu un prasmju nodošanai nākamajām paaudzēm. Šis pasākums pulcē gan vietējos iedzīvotājus, gan viesus no visas Latvijas, piedāvājot iespēju iepazīt Vidzemes kulināro un kultūras mantojumu.
Festivāls izceļ Vidzemes savdabību, kas veidojusies caur cilvēka un dabas mijiedarbību. Tas atklāj dabas ritmu nozīmi cilvēka dzīvē un kultūras attīstībā. Kulinārija šeit kalpo ne tikai kā baudījums, bet arī kā veids, lai stāstītu par tradīcijām, vērtībām un ilgtspējīgu attieksmi pret vidi. Apmeklētāji tiek aicināti ne vien izgaršot reģiona produktus, bet arī padziķināti izprast savas saknes un kultūras daudzslāņainību.
Festivāls ir nozīmīgs ieguldījums Vidzemes identitātes izzināšanā un popularizēšanā. Tas atspoguļo reģiona unikālo saikni ar dabu un senajām prasmēm, kas gadsimtu gaitā ir attīstījies, taču mūsdienu laikmetā prasa jaunas pieejas saglabāšanai un integrēšanai ikdienas dzīvē. Cilvēka attālināšanās no dabas ir radījusi vajadzību pārvērtēt attiecības ar vidi, un šis festivāls piedāvā iespēju atgūt saikni ar dabu, veicinot cieņpilnu un ilgtspējīgu attieksmi.
Festivāla programmā ir iekļautas dažādas aktivitātes, kas rosina izpratni par dabas veltēm un ilgtspējīgu saimniekošanu. Īpasša uzmanība tiek pievērsta gatavošanai uz dzīvās uguns, kas atgādina par senču tradīcijām un to nozīmi laikmetīgā sabiedrībā. Dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja ne tikai nogaršot tradicionālos un modernizētos reģionālos ēdienus, bet arī iesaistīties meistarklasēs, kas atklāj jaunas kulinārās tehnikas un dabas resursu izmantošanas veidus.
Festivāls veicina vietējo kopienu saliedētību un reģiona atpazīstamību kā kultūras un kulinārā tūrisma galamērķi. Tas ne tikai saglabā un popularizē tradīcijas, bet arī iedvesmo sabiedrību meklēt līdzsvaru starp seno un mūsdienīgo, cilvēku un dabu. Šis pasākums rada unikālu telpu, kur satiekas pagātne un tagadne, veidojot ilgtspējīgu pamatu nākotnei.
Uzdevumi
Projekta ietvaros tiks īstenoti vairāki nozīmīgi uzdevumi, lai sasniegtu festivāla mērķi – veicināt izpratni par savvaļas produktu nozīmi latviešu virtuvē, popularizēt ilgtspējīgas kulinārās tradīcijas un sekmēt zināšanu apmaiņu starp profesionāļiem un sabiedrību.
- Sadarbībā ar "Jauno pavāru kustību" tiks organizēts konkurss "Rudens ritmi šķīvī", kurā profesionāli pavāri demonstrēs savvaļas produktu izmantošanas iespējas un mūsdienu latviešu virtuves tendences.
- Tiks rīkots interaktīvs, nelielu un ātru ēdienu gatavošanas konkurss, kurā varēs piedalīties ikviens, daloties ar savām zināšanām un papildinot kulinārās prasmes.
- Pieaicinot profesionālus pavārus, tiks organizētas meistarklases pieaugušajiem un bērniem, kur tiks akcentētas garšu un krāsu kombinācijas, attīstot praktiskās gatavošanas iemaņas.
- Sadarbībā ar mednieku un makšķernieku klubu "Zaube" apmeklētāji varēs iepazīties ar medību tradīcijām un to lomu mūsdienās, kā arī uzzināt par tradicionāliem medījumu pagatavošanas veidiem.
- Kopā ar "Lauku tējām" tiks organizēta tēju mandalu darbnīca, kur apmeklētāji varēs izzināt Vidzemes pļavās augošās ārstniecības tējas un to pielietojumu labsajūtas veicināšanā.
- Sadarbībā ar Vidzemes amatniekiem notiks radošās darbnīcas, lai bērni un jaunieši iepazītu tradicionālās amata prasmes un attīstītu radošumu.
- Dabas aizsardzības un vides organizācijas vadīs izglītības aktivitātes bērniem un jauniešiem par dabas velšu ilgtspējīgu izmantošanu un zaļo dzīvesveidu.
- Kopā ar Zaubes senioru organizāciju tiks organizēts konkurss "Rudens ritmi burciņās", kas veicinās tradicionālo konservēšanas prasmju saglabāšanu.
- Festivāla muzikālā programmā piedalīsies Cēsu novada pašdarbības kolektīvi un profesionāli mūziķi, bagātinot pasākuma atmosfēru.
- Tiks īstenota publicitātes kampaņa, lai informētu par festivālu, izmantojot daudzveidīgus komunikācijas kanālus.
- Festivāla norise tiks dokumentēta foto un video formātā, un iegūtie materiāli tiks publicēti festivāla mājaslapā un YouTube kanālā, nodrošinot ilgtermiņa atpazīstamību.
Ieguvēji un mērķauditorija
Festivāla programma veidota tā, lai būtu saistoša pēc iespējas plašākai
auditorijai. Galveno mērķauditoriju veido ģimenes ar bērniem un viņu
vecvecāki, gan no vietējās apkārtnes, gan Vidzemes un Rīgas, un tālākām
Latvijas vietām; tie ir arī individuālie interesenti gan no lauku apvidus, gan
pilsētām. Vēl viena mērķauditorijas grupa ir festivāla Facebook lapas ap divi
tūkstoš sekotāju. Skaitliski nelielu mērķa grupu veido ārvalstu individuālie
tūristi un grupas.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta īstenošanas rezultātā tiks radīts kvalitatīvs, saturiski daudzveidīgs un kultūrizglītojošs pasākums lauku teritorijā, kas piesaistīs plašu auditoriju un veicinās kultūras tūrisma attīstību Vidzemē. Sagaidāms, ka festivālu apmeklēs 6000–7000 cilvēku no dažādiem Latvijas reģioniem un ārvalstīm. Plašāka auditorija tiks sasniegta caur publicitātes kampaņu, kas informēs par festivāla tematiku un iekļautajām kultūras mantojuma vērtībām. Festivāla organizatori sadarbojas arī ar Latvijas tūrisma aģentūrām, sekmējot festivāla iekļaušanu ceļojumu programmās.Festivāla tematika piesaista gan kulinārijas, gan dabas mīļotājus dažādās vecuma grupās. Īpaša uzmanība tiek pievērsta ģimenēm ar bērniem, piedāvājot daudzveidīgas izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes. Festivāla dokumentētie materiāli tiks saglabāti un izmantoti kā izglītojošs un informatīvs resurss nākotnē. Ilgtspējīgā perspektīvā festivāls ne tikai popularizēs savvaļas produktu izmantošanu un kulināro mantojumu, bet arī sekmēs zināšanu pārnesi un stiprinās vietējās kopienas iesaisti kultūras pasākumos. Festivāls kļūst par tradīciju, kas ik gadu pulcē aizvien plašāku dalībnieku loku, sekmējot reģiona ekonomisko un kultūras attīstību kā arī atpazīstamību.