Kopsavilkums
Starptautiskā amatierteātra festivāla „Spēlesprieks” “ Klasika laika ritmā” organizēšanas mērķis ir iesaistīt amatierteātru kustībā novada iedzīvotājus, veidot kvalitatīvu kultūras produktu piedāvājumu vietējai kopienai, izmantojot pieejamos resursus.
Veicināt un bagātināt amatierteātru attīstību, veidot sadarbību ar Latvijas, ārzemju un Pasaules latviešu amatierteātriem, atspoguļot meklētās un atrastās teātra darbības formas klasiskajā dramaturģijā, kas laika gaitā saglabājusi savu vērtību un kļuvusi par neatņemamu kultūras sastāvdaļu. Popularizēt iestudējumus ar mūsdienīgu tehnoloģiju pielietošanas iespējām teātra izrāžu radīšanā un iepazīstināt Limbažu skatītājus ar interesantākajām amatierteātru izrādēm, pilnveidot māksliniecisko kvalitāti un radošo izaugsmi, saglabāt Vidzemes amatieru teātru mākslas tradīcijas, popularizēt jaunu iestudējumu formu radīšanu, uzkrāt latviešu teātru pieredzi, analizēt un pilnveidoties jaunā mākslinieciskā kvalitātē.
Festivāla aktivitātes bagātinās Limbažu pilsētas svētku 800+2 programmu, izceļot pilsētas vēsturisko savdabību, popularizējot Limbažus kā Hanzas savienības pilsētu. Festivāla laikā no 2025.gada 12.septembra līdz 14.septembrim festivāla dalībniekiem, Limbažu novada iedzīvotājiem un pilsētas viesiem būs iespēja noskatīties vismaz 12 izrādes un kopā ar dalībniekiem piedalīties latviskās dzīvesziņas aktivitātēs, dalībniekiem iespēja apgūt jaunas prasmes 2 meistarklasēs. Dalībniekiem un viesiem būs iespēja piedalīties festivāla atklāšanas pasākumā “Es no Limbažpuses nācis", pasākumā “Lielezera skaņas, gaismas”, apmeklēt 20.gadsimta 80.-90.gadu diskotēku.
Mērķi
Projekta mērķis ir veicināt un bagātināt Limbažu novada un Vidzemes kultūrvēstursikās telpas attīstību, pilnveidot māksliniecisko kvalitāti un radošo izaugsmi, saglabāt Latvijas amatieru teātru kustību.
Projekts ļaus plašākai sabiedrībai ieraudzīt un iepazīt Limbažu novada spilgtākās personības, dzīves gājumu, nozīmīgumu Latvijas kultūrā. Izmantojot mūsdienīgus izteiksmes līdzekļus festivāla viesi, dalībnieki, apmeklētāji ieraudzīs Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma pērles- Eiženu Finku, Minhauzenu un Jakobīni, Baumaņu Kārli, Emili Melngaili, Frici Bārdu, Paulīni Bārdu, Krišjāni Valdemāru, Ausekli, Oļegu Auzeru, Frici Braunu,Arvīds Grigulis uz vienas skatuves.
Amatierteātris - līdzdalības forma, kā iesaistīt vietējo kopienu aktuālu jautājumu aktualizēšanā, tādās tēmās kā - vara un nauda, savstarpējās attiecības, politika un cilvēki, kā arī tēmās, kas veicina sociālo atbildību un kritisko domāšanu, radošumu.
Festivāls „Spēlesprieks ” šogad tiks organizēts 18. reizi un desmito - ar starptautisku nozīmi. Festivāls ilgstoši ir nozīmīgs notikums, kas bagātina mūsu reģiona sabiedrību ar kvalitatīvu amatiermākslas veidotu kultūras notikumu, iesaistot un saliedējot gan vietējo kopienu, gan amatierteātru cilvēkus.
2025.gada amatieru teātru izrādes, mazo formu darbi, meklētās un atrastās teātra darbības formas klasiskās dramaturģijas iestudējumos, mūsdienīgu tehnoloģiju pielietošanas iespējas teātra izrāžu radīšanā veidos festivāla pamatprogrammu ar nolūku nodrošināt kvalitatīvu teātra mākslas pieejamību, saprast nepieciešamību piemēroties, apjaust pārmaiņas amatieru teātru darbā un izmantot gan pieredzējušu kolēģu un speciālistu zināšanas turpmākajam darbam.
Festivāla aktivitātes bagātinās un nodrošinās Limbažu pilsētas vēsturiskās savdabības atainošanu un popularizēšanu
Brīvdabas estrāde, Burtnieku kvartāls, Pilsdrupas, Lielezera krasts- pilsētas objekti, vietas kur plānotas festivāla aktivitātes, tādejādi atspoguļojot to unikalitāti. Vienlaicīgi gan skatītājiem, gan festivāla dalībniekiem piedāvājot izziņas un praktiskās darbošanās nodarbes Limbažu tēla veidojošajos uzņēmumos, mājražotāju saimniecībās.
Uzdevumi
Festivāls "„Spēlesprieks” “Klasika laika ritmā”" uzdevumi ir:
1. Noorganizēt 3 dienu festivālu ar 15 amatierteātru izrādēm.
2. noorganizēt meistarklases:
1) “Režisora darbs ar lugu- mūsdienīgā klasika”
Pirms festivāla norises visiem teātra festivāla dalībniekiem dots uzdevums iepazīt Rūdolfa Blaumaņa noveli “Purva bridējs” un izveidot 5-10 minūšu garu etīdi, kā līdz mūsdienu skatītājam aiznest šīs klasiskās noveles sižetisko līniju. Darbs jāpaveic minimālisma stilā, izmantojot mūsdienīgus izteiksmes līdzekļus.
2) “Klasika profesionālos teātros- mācības un piemēri amatierteātriem”
Viljama Šekspīra luga „Divpadsmitā nakts”.
Iepriekš teātriem uzdevums iepazīties ar šo darbu un tā dažādiem izpausmes veidiem- literatūrā, teātrī, kino. Praktisks uzdevums dalībniekiem “uzlikt “ savu vīziju un izspēlēt to. Meistarklases noslēgumā īsa analīze gan no režisores, gan no dalībniekiem.
3. Noorganizēt atklāšanas pasākumu “Es no Limbažpuses nācis”- atspoguļos spilgtu personību dzīves gājumu, daiļradi- Eižens Finks, Minhauzens un Jakobīne, Baumaņu Kārlis, Emilis Melngailis, Fricis Bārda, Paulīne Bārda, Krišjānis Valdemārs, Auseklis, Oļegs Auzers, dzirnavnieks Fricis Brauns, Arvīds Grigulis.
Biedrības “Limbizkvīts” telpās noorganizēt diskotēku ar 20. gadsimta 80.-90. gadu mūziku.
4. Noorganizēti latviskās dzīves ziņas pasākumi.
Limbažu “Tīnē” – “Vilnas ceļš” - iespēja izmēģināt vilnas mazgāšanu, presēšanu un darbu stellēs, iepazīstot uzņēmuma vēsturi, saražoto produkciju.
Limbažu “Lielezers” – “Maizes ceļš”- vērot maizes cepšanas procesu,veidot savu kukulīti.
Biškopības biedrība- bišu produktu izcelsme, lietošana, izmantošana, gatavošana.
“Masku skapis”- iepazīšanās ar maskām un to raksturojumu, izmantošanu. Masku veidošana.
5. Noorganizēts pasākums – “Lielezera skaņas, gaismas” – 13gaismas un mūzikas spēle uz ezera laipām, laivās un krastā.
Tiek izpildītas dziesmas no Limbažu “Ausekļa” teātra izrādes “Jo pliks, jo traks”, biedrības “ Mantrači” “Ritma skolas” audzēkņu, jauniešu grupas “Pilnīga zafte” – mūsdienu mūzikas izpildījums.
Muzikālie priekšnesumu tiek izgaismoti ar sveču, lāpu un prožektoru palīdzību izceļot ezera burvību.
6. Festivāla noslēgums- “Spēka deva rītdienai” –Limbažu lidlaukā, veic simbolisku lidojumu laikā un telpā atraktīva aktivitāte.
Ieguvēji un mērķauditorija
Festivāla izrādes norises vietās pasākumos piedalīsies vismaz 1000 skatītāju.Iepazīt teātru sniegumu,piedalīties pasākumos un aktivitātēs. Izrādes veicinās sabiedrības interesi par amatierteātru iestudējumiem. Vismaz 150 festivāla dalībniekiem- būs iespēja piedalīties meistarklasēs, Latviskās dzīvesziņas aktivitātēs, skatīties teātra izrādes attīstot radošumu,gūstot idejas.
Pilsētas iedzīvotāji, viesi būs apmeklējuši izglītojoši izklaidējošus augstvērtīgus kultūras pasākumus.
Paredzamie projekta rezultāti
Amatierteātru dalībnieki un režisori iegūs vērtīgu pieredzi, kā paplašināt personīgo iespēju un teātra telpas iedomātās robežas, iegūs izpratni kādas pašizpausmes formas var izmantot apgūstot iespieddarba saturu, kā to niansēti atspoguļot izmantojot aktierdizainu, scenogrāfiskos izpausmes līdzekļus. Iegūs pārliecību un papildus zināšanas kā klasiskās lugas iestudēt izmantojot mūsdienīgus izteiksmes līdzekļus, kā veidot scenogrāfiju, kā uzrunāt skatītāju. Festivāla dalībnieki un apmeklētāji iepazīs Vidzemes kultūrvēsturisko un ainavisko bagātību iepazīstot Hanzas savienības pilsētu Limbažus- ar tās plašo gan pilsētvides ainavisko, gan kultūras mantojuma, gan vietējo ražotās produkcijas, gan mūsdienu satura bagātību. Festivāla dalībnieki un apmeklētāji iepazīs Latvijas vēsturisko novadu un LATA amatierteātru daudzveidību caur katra kolektīva unikalitāti. Festivāla laikā veidosies starpkultūru dialogs, tolerance un aktīva pilsoniskā sabiedrība. Profesionālā teātra speciālistu piesaiste festivāla aktivitātēs bagātinās gan festivāla dalībniekus, gan apmeklētājus. Festivāla laikā dibinātie kontakti starp teātriem ir ilgstoši, teātri dalās pieredzē un viesojas viens pie otra jau nākošos festivālos. Meistarklasēs iegūtās zināšanas režisori un kolektīvu dalībnieki varēs pielietot ikdienas darbā Latvijas amatieru teātros un skolu jaunatnes interešu izglītības teātros. Festivāls ar savām norises vietām ir pieejams plašai mērķauditorijai. Pilsētvidē īstenojot atklāšanas pasākumu u.c, latviskās dzīvesziņas pasākumus tos var apmeklēt neierobežots skatītāju loks, ieraudzīt nepamanīto un apgūt jaunas zināšanas. Skatītājiem šajos pasākumos būs iespēja vērot kā dalībnieku radošums brīvi plūst gan uzdotajā mājas darbā, gan improvizējot uz vietas. Festivāls ir skatītājiem pieejams ilgstošākā periodā piedāvājot izglītojoši izklaidējošu saturu. Šī gada festivāla pievienotā vērtība izceltas Limbažu novada spilgtās personības- teatrālā uzvedumā ar izglītojoši izklaidējošu saturu.