Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
VSIA Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca
Projekta kopējās izmaksas:
2947.56 EUR
Finansējums no VKKF:
2100.00 EUR
Līdzfinansējums:
847.56 EUR

Kopsavilkums

Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca ir unikāla kultūrvēsturiska vieta Vidzemē ar retu arhitektūras ansambli un sociāli nozīmīgu vidi. Dibināta 1907. gadā, slimnīca veido vēsturisku ēku kompleksu un parku, kas atspoguļo reģiona medicīnas, arhitektūras un kopienas attīstību. Slimnīcas Direktora māja ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Šī mazāk zināmā, bieži stigmatizētā vieta glabā būtisku Vidzemes kultūras un veselības aprūpes mijiedarbības stāstu. Teritorija piesaista apmeklētājus ar ainavisko parku, ūdenstorni un eklektisko arhitektūru. Līdz šim īstenoti nelieli darbinieku iniciēti projekti, taču ikdienā trūkst resursu ekskursijām, tādēļ audiogids ir ilgtspējīgs risinājums pieejamības uzlabošanai. Projekta mērķis ir veidot 10 audiogida stāstus (latviešu un angļu valodā) par Slimnīcas kultūrvēsturisko mantojumu un tā nozīmi ilgtspējīgā attīstībā, saglabājot un attīstot Vidzemes kultūrtelpas savdabību. Stāstos tiks aptverta ēku arhitektūra, vietas vēsture, ainava, mākslas izpausmes un psihiskās veselības aprūpes attīstība, veidojot izglītojošu, izzinošu un empātisku pieredzi dažādām mērķauditorijām. 

Projekta rezultātā tiks izveidots pieejams un ilgtspējīgs kultūras tūrisma piedāvājums – audiogids, kas būs brīvi pieejams digitāli Strenču slimnīcas mājaslapā (ar YouTube integrāciju), kā arī fiziskajā vidē ar QR kodiem parka teritorijā. Slimnīcas ārtelpa jau šobrīd ir atvērta sabiedrībai un veidota kā estētiska un sociāla telpa, tādēļ audiogids būs nozīmīgs papildinājums kultūrvēstures pieejamības un sabiedrības izglītošanas jomā.

Mērķi

Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca ir unikāla kultūrvēsturiska vieta Vidzemes kultūrtelpā ar retu arhitektūras ansambli un sociāli nozīmīgu vidi. Dibināta 1907. gadā, slimnīca veido vēsturisku ēku kompleksu un parku, kas atspoguļo reģiona medicīnas, arhitektūras un kopienas attīstību. Viena no ēkām – Slimnīcas Direktora māja – ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Šī mazāk zināmā, bieži stigmatizētā vieta slēpj būtisku Vidzemes kultūras un veselības aprūpes mijiedarbības stāstu - simboliski nostājusies starp diviem gadsimtiem. Slimnīcas teritorija piesaista apmeklētājus ar ainavisko parku, vēsturisko ūdenstorni un eklektisko arhitektūru, kļūstot par Strenču pilsētas orientieri. Līdz šim ir īstenoti nelieli darbinieku iniciēti projekti, lai nodrošinātu kultūrvēsturiskās informācijas pieejamību vidē, tomēr ikdienā trūkst cilvēkresursu regulārām ekskursijām, tādēļ audiogids ir ilgtspējīgs risinājums, kas nodrošinās mūsdienīgu, visiem pieejamu stāstījumu par kultūrvēsturisko vietu. 

Projekta mērķis ir veidot 10 audiogida stāstus (latviešu un angļu valodā) par Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas kultūrvēsturisko mantojumu un tā nozīmi ilgtspējīgā attīstībā, saglabājot un attīstot Vidzemes savdabību, vienlaikus paplašinot reģiona kultūras tūrisma piedāvājumu un daudzveidību dažādām sabiedrības grupām – vietējiem iedzīvotājiem, apmeklētājiem un tūristiem. Stāsti aptvers ne tikai arhitektūru un vēsturi, bet arī dabas vidi, mākslas izpausmes un veselības aprūpes attīstību, izgaismojot vietas identitāti. Tas veicinās sabiedrības izpratni un empātiju par psihiskās veselības aprūpes vēsturi, mazinās aizspriedumus un stiprinās sociālo iekļaušanu.

Projekta rezultātā tiks radīts jauns kultūras tūrisma produkts – audiogids, kas būs bezmaksas pieejams digitāli Strenču slimnīcas mājaslapā un fiziski ar QR kodiem parka teritorijā. Slimnīcas ārtelpa ir sabiedrībai atvērta, veidota kā estētiska un sociāla vide vietējās kopienas attīstībai. Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca papildus pamatfunkcijām veselības aprūpē, īsteno aktivitātes korporatīvi sociālās atbildības politikas ietvaros un sniedz ieguldījumu sabiedrības izglītošanā un kultūrvēsturiskā mantojuma pieejamības veicināšanā.

Uzdevumi

  1. Izveidot audiogida stāstu maršrutu sasaistē ar Slimnīcas ārvides navigācijas plānu un jau izvietotajiem informācijas stendiem. Audiogids papildina esošo informāciju, nevis dublē. Audigids veido vietas iepazīšanas mikromaršrutu audio formātā (2. pielikums).

  2. Sagatavot 10 saturisko stāstu tekstus latviešu valodā, balstoties uz maršruta plānu un konceptu. Stāstu sagatavošanā izmantota vienkāršā valoda. Tekstu veidošanā iesaistīti Slimnīcas darbinieki, sniedzot ieteikumus un komentārus.

  3. Stāstu tulkošana angļu valodā un sagatavošana audio failos profesionālā studijā, pievienoti titri. Stāsti integrēti Youtube platformā un sasaistīti ar QR kodiem (3. pielikums).

  4. Audiogida pieejamība nodrošināta digitāli – sagatavotie audio faili integrēti Slimnīcas interneta vietnē www.strencupns.lv, kur atrodams maršruta pārskats un pieeja visiem stāstiem katrā valodā.

  5. Izgatavot QR uzlīmes ar audiogida piekļuvi no ārtelpai piemērota materiāla un pielīmētas pie esošajām navigācijas zīmēm (2. pielikums). Fiziskajā vidē apmeklētājs, noskenējot QR kodu ar viedtelefonu, nonāk pie attiecīgā stāsta audio versijas. Visa informācija pieejama arī digitāli vietnē.

  6. Publicitātes aktivitātes īstenotas jau no projekta sākuma, informējot par procesu un rezultātiem un to pieejamību sabiedrībai. Slimnīcas sociālie mediji, projekta sadaļa Slimnīcas interneta vietnē un sadarbība ar Vidzemes tūrisma centriem, nodrošinot informācijas pieejamību arī ārvalstu tūristiem. Projekta relīžu nosūtīšana reģionālajiem, nacionālajiem medijiem un reģiona pašvaldībām. t.sk. VPR. (4.pielikums) 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Mērķauditorija – Vidzemes iedzīvotāji - ikviens, kam ir interese atklāt jaunu pieredzi, izzināt reģiona kultūrvēsturiskās vietas; ceļotāji no Latvijas, Baltijas un Eiropas t.sk. garām braucošie; Strenču slimnīcas pacienti, viņu tuvinieki; Vietējie, tuvākās apkārtnes iedzīvotāji (t.sk. skolēni); Slimnīcas darbinieki. Auditoriju plānots sasniegt ar mērķtiecīgiem publicitātes pasākumiem un sadarbību ar tūrisma centriem (skat. 4. pielikumu – Mērķauditorijas sasniegšanas plāns).

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultātā tiks izveidots viens audiogids ar 10 tematiskiem stāstiem, kas iezīmēs mikromaršrutu Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas teritorijā. Katrs stāsts būs sasaistīts ar konkrētu vides punktu – vēsturisku ēku/-ām vai ainavisku, kultūrvēsturiski nozīmīgu vietu, piedāvājot daudzdimensionālu ieskatu Slimnīcas arhitektūras, kultūrvēsturiskā mantojuma un vietējās kopienas vēsturē. Stāsti aptvers arī psihiskās veselības, mākslas, dabas un kultūras savstarpējo mijiedarbību, veicinot sabiedrības izpratni un mazinot stigmu saistībā ar psihiatriju.

Audiogids būs pieejams latviešu un angļu valodā, ierunāts profesionālā studijā. Veicinot piekļūstamību, audi faili tiks integrēti kā video ar Youtube platformas starpniecību un tiem tiks pievienoti titri. Pieeja tiks nodrošināta:

  • klātienē – ar 10 informatīvām plāksnēm ar QR kodiem, kas izvietotas Slimnīcas parka teritorijā;

  • digitāli – interaktīvā kartē, integrētā Slimnīcas mājaslapā;

Plānotie kvantitatīvie rādītāji:

  • 1 vienots audiogids - ietver 10 audiogida stāstus 2 valodās (lv, eng, kopā 20 ieraksti),

  • 10 QR uzlīmes vidē,

  • 1 digitālais mikromaršruts mājaslapā (sasaiste ar QR kodiem vidē)

  • 5 relīzes par projektu un programmas atbalstu.

  • audiogida apmeklējumu skaits - pēc tā publicēšanas, to varēs izmērīt pēc skatījumu skaita. 

Kvalitatīvais ieguvums – jauns, sabiedrībai pieejams kultūras tūrisma piedāvājums, kas pievērš uzmanību maz zināmam, bet nozīmīgam kultūrvēsturiskam objektam. Projekts paplašina reģiona kultūras daudzveidību un veicina izglītojošu pieredzi dažādām mērķa grupām, sasaistot starpnozares - kultūras, kultūrvēsturiskās attīstības un medicīnas, veselības aprūpes nozīmi Vidzemes telpā. 

Ilgtspēju nodrošina Slimnīcas apņemšanās uzturēt un attīstīt audiogidu pēc projekta noslēguma.  Kultūrvēsturiskā mantojuma, sabiedrības iesaistes mērķi un principi ir iekļauti Slimnīcas korporatīvās sociālās atbildības un ilgtspējas politikā. 2023. gadā izstrādātais kultūrvēsturiskā mantojuma pieejamības pārskats kalpo kā ilgtermiņa attīstības ietvars, kurā audiogids kļūs par būtisku instrumentu sabiedrības iesaistē un kultūras pieejamības stiprināšanā.