Kopsavilkums
Projekts "Tālavas mālotāji. Tradicionālo un laikmetīgo zināšanu veicināšana Gulbenes novada keramikas kopienā" ir Gulbenes novada keramikas entuziastu grupas radīta platforma māla un akmens masas materialitātes izziņai, profesionālu keramiķu pieredzes nodošanai, kā arī zināšanu un prasmju veicināšanai. Projektā paredzētās aktivitātes ļauj satikties keramikas interesentiem ar nozares profesionāļiem no 5 Vidzemes novadiem, kā arī Gulbenes sadraudzības pilsētām Igaunijā un Lietuvā. Projekta struktūru veido:
- projekta atklāšanas pasākums Stāmerienas pilī 8. augustā un keramikas iniciatīvu grupas darbu izstādes "Atdzimšana" atklāšana;
- "Māla svētki Beļavas muižā" 9. augustā - Igaunijas, Lietuvas un Vidzemes keramiķu tikšanās un meistardarbnīcas Beļavas muižas kungu mājā un parkā;
- 6 meistarklašu cikls Gulbenes Mākslas skolā un Gulbenes muzeja Klētī, ko vada pieredzējuši keramiķi no Gulbenes, Madonas, Limbažu, Alūksnes un Valmieras novadiem.
Aktivitātes aptver plašu zināšanu un prasmju diapazonu, galveno uzsvaru liekot uz Vidzemes keramikas vēsturiskajiem aspektiem, laikmetīgām pieejām māla un akmens masas izmantošanā, keramikas potenciālu uzņēmējdarbības attīstīšanai, keramiku kā dzīvesveidu, pašizpausmi un dzīves filozofiju. Projekts iespējo Gulbenes novada keramikas kopienu, kā arī ikvienu citu nozares interesentu plašākā reģionā, sniedzot jaunas zināšanas un iemaņas, stiprinot piederības sajūtu, piedāvājot sabiedrības iniciatīvā balstītu mūžizglītības platformu, kas nodrošina māksliniecisko pašizpausmi ikdienā tepat, Gulbenes novadā.
Mērķi
2024. gada nogalē māksliniece un Gulbenes Mākslas skolas skolotāja Laura Vecmane-Bārtleta un kopienas aktivitāšu iniciatore Herta Pugača ap sevi sāka pulcēt keramikas entuziastus, kas regulāri tiekas savu zināšanu un prasmju pilnveidei un ikdienas mākslinieciskajai pašizpausmei. Kopīgās aktivitātes ir veicinājušas plašāku interesi par Gulbenes un Vidzemes keramikas tradīcijām no aizvēstures līdz mūsdienām, kā arī laikmetīgām tendencēm māla un citu materiālu izmantošanā Gulbenes novadā, Vidzemē, kā arī mūsu kaimiņvalstīs. Tā kā amatniecību un mākslu visos laikmetos raksturojusi mobilitāte, mums šķiet svarīga starpvalstu sadarbība arī šajā projektā.
Tādējādi projekts "Tālavas mālotāji. Tradicionālo un laikmetīgo zināšanu veicināšana Gulbenes novada keramikas kopienā" ir dabīgs solis mūsu izziņas procesā, kas sniegtu nozīmīgu impulsu Gulbenes novada keramikas kopienas attīstībai, saiknes veidošanai ar plašāku keramikas kopienu un nākotnes izaugsmes iespēju veicināšanai. Projekts izvirza sekojošus galvenos mērķus:
1. Pilnveidot Gulbenes novada un apkārtējo reģiona interesentu zināšanas un prasmes māla un akmens masas izmantošanā amatniecības un mākslas priekšmetu radīšanai.
2. Nodrošināt Gulbenes, Valmieras, Alūksnes, Madonas, Alūksnes un Limbažu novadu, kā arī Gulbenes sadraudzības pilsētu keramiķu tīklošanos, pieredzes apmaiņu un zināšanu pārnesi.
3. Sniegt impulsu Gulbenes novada keramikas iniciatīvu grupas attīstībai.
4. Izzināt Gulbenes novadam un Vidzemei raksturīgās keramikas tradīcijas no dzelzs laikmeta līdz mūsdienām, iepazīstot laikmetīgās tendences māla un akmens masas izmantošanā.
Projekta mērķi sniedz ieguldījumu Vidzemes kultūras programmas mērķu sasniegšanā, jo izzina un popularizē Vidzemes vēsturiskās zemes nemateriālā kultūras mantojuma aspektu - keramikas tradīciju, nodrošina zināšanu pārnesi jaunajai keramiķu paaudzei. Projekts nodrošina plašai sabiedrībai pieejamu izglītojošu kultūras pasākumu norisi profesionālu nozares ekspertu vadībā Vidzemes vēsturiskajā zemē. Ar projekta nosaukumu vēlamies izcelt arī seno administratīvo teritoriju - Tālavas valsti -, kurā reiz ietilpusi Gulbene un kas vairo mūsu lokālpatriotismu un vēsturiskās pēctecības apzināšanos nedaudz mitoloģizētā, tomēr katram cilvēkam tik nepieciešamā veidā.
Uzdevumi
Projekta pamatuzdevumi mērķu sasniegšanai ir īstenot sekojošas aktivitātes.
1. Projekta atklāšanas pasākums Stāmerienas pilī 8. augustā, kas reizē ir arī keramikas iniciatīvu grupas līdz šim radīto darbu izstādes "Atdzimšana" atklāšana. Izstādes atklāšanā satiksies vietējie keramiķi ar Igaunijas un Lietuvas meistariem, kuru meistarklases paredzētas nākamajā dienā.
2. "Māla svētki Beļavas muižā" 9. augustā pulcēs 5 keramiķus no Igaunijas, Lietuvas, Madonas un Gulbenes novadiem, kuri vadīs kopumā 4 meistardarbnīcas Beļavas muižas teritorijā. Šī ir platforma pašu meistaru sadraudzībai, kā arī vietējo keramiķu zināšanu un prasmju paaugstināšanai estētiski skaistā vidē. Muižas kungu mājā paredzēta mini izstāde/tirdziņš.
3. 6 meistarklašu/lekciju cikls Gulbenes Mākslas skolā un Gulbenes muzejā, ko vada pieredzējuši keramiķi no Gulbenes, Madonas, Limbažu, Alūksnes un Valmieras novadiem. Gulbenes Mākslas skola, kā arī Gulbenes muzejs ir izteikuši interesi uzņemt tikšanās ar spilgtiem Vidzemes keramiķiem, kuri dalīsies savā pieredzē, attīstot uzņēmējdarbību un izstrādājot savu zīmolu, iepazīstot un "dzīvojot kopā" ar mālu, praktizējot keramiku kā dzīvesveidu un māksliniecisko pašizpausmi. Katrā nodarbībā plānota gan teorētiskā, gan praktiskā mācīšanās (Baibas Dumpes gadījumā - teorētiskā lekcija ar pavadošo izstādi).
Aktivitāšu programma ar dalībniekiem un tēmām pievienota projekta pielikumā.
Aktivitāšu īstenošanā svarīgi ir arī administratīvie uzdevumi.
1. Projekta īstenošanas darba grupas izveide, pienākumu aktualizēšana, komunikācija ar iesaistītajiem ekspertiem un norišu vietām norišu laiku un satura aktualizēšanai. Kvalitatīva projekta vadība visu periodu - lietvedības un finanšu plūsmas nodrošināšana, komunikācija ar Vidzemes kultūras programmu, publicitātes nodrošināšana.
2. Praktisko apstākļu nodrošināšana aktivitāšu norises vietās - Beļavas muižas teritorijā, Gulbenes Mākslas skolā un Gulbenes muzeja Klētī, telpu un teritorijas iekārtošana, uzturēšana, kafijas paužu nodrošināšana.
3. Projekta redzamības un apmeklētības nodrošināšana, darbs ar mērķa grupu. Komunikācija ar piesaistītajiem ekspertiem, meistarklašu satura saskaņošana. Izejmateriālu - māla un akmens masas - iegāde meistarklašu nodrošināšanai.
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekta primārā mērķa grupa ir biedrības "Dēms" biedri (vismaz 5 ), kuri gūs pieredzi mākslas ievirzes projekta īstenošanā, Gulbenes keramikas iniciatīvu grupas dalībnieki (vismaz 9 ), Gulbenes Mākslas skolas skolotājas (vismaz 9), kā arī vietējie keramikas meistari (vismaz 5). Ar e-pastu, publicitātes un personīgu kontaktu palīdzību tiks uzrunāta arī plašāka keramiķu kopiena no apkārtējiem novadiem, pārsvarā Vidzemes un arī Balviem. Mērķauditorijas sasniegšana aprakstīta nākamajā sadaļā.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekts paredz sekojošus kvantitatīvos un kvalitatīvos rezultātus:
- īstenota projekta un izstādes "Atdzimšana" atklāšana Stāmerienas pilī, vismaz 20 dalībnieki;
- īstenoti "Māla svētki Beļavas muižā" ar 4 meistarklasēm, vismaz 40 dalībnieki;
- īstenots meistarklašu un teorētisko lekciju cikls Gulbenes Mākslas skolā un Gulbenes muzeja Klētī, kopā 6 nodarbības, katrā ap 10-15 dalībnieku;
- aktivitāšu īstenošanā piesaistīti 10 keramikas meistari no 5 Vidzemes novadiem, kā arī Lietuvas un Igaunijas;
- veicināta profesionālu keramiķu tīklošanās, atpazīstamība, popularizēti radošie sasniegumi vietējā un starptautiskā mērogā;
- paaugstinātas Gulbenes un apkārtējo novadu keramikas meistaru un entuziastu-interesentu zināšanas un prasmes darbā ar mālu, akmens masu, kā arī uzņēmējdarbības aspektiem keramikas jomā;
- paplašināts mūžizglītības iespēju klāsts Gulbenes novadā, radot pozitīvu piemēru mākslinieciskās pašizpausmes veicināšanai, vienlaikus stiprinot sabiedrības līdzdalības procesus;
- stiprināta Gulbenes novada keramikas entuziastu grupa, paplašināts tās dalībnieku skaits, iespējota dalībnieku mākslinieciskā attīstība un pašizpausme;
- celta Gulbenes mākslas pedagogu profesionālā kvalifikācija, jaunās kompetences tiks nodotas mākslas skolas audzēkņiem, nodrošinot zināšanu pārnesi;
- izzināta Vidzemei raksturīgā keramikas tradīcija dažādos laika periodos, kā arī laikmetīgās keramikas tendences;
- plānots, ka veiksmīgākie projekta laikā radītie darbi tiks izstādīti kopīgā izstādē 2026. gada pavasarī, nodrošinot projekta redzamību plašākai sabiedrībai
- veicināta Gulbenes novada atpazīstamība, starpnovadu un starpvalstu sadraudzība izglītības un mākslas jomā. Projekts turpina 2024. gada vasaras mākslas plenēra iestrādnes, jo tā laikā tika nodibināti kontakti ar Gulbenes sadraudzības pilsētu māksliniecēm, kuras atsaucās turpināt sadarbību šī projekta ietvaros.
- "Māla svētki Beļavas muižā" ļaus aktualizēt un iedzīvināt pēdējo gadu laikā nepelnīti novārtā atstāto Vidzemes baroka pērli - Beļavas muižas kungu māju un tās apkārtni. Šī būs iespēja atklāt vietējai lēmējvarai, novada un pagasta iedzīvotājiem vietas estētisko un funkcionālu potenciālu, izskatot iespēju šāda veida notikumu izvērst par regulāru vasaras notikumu Gulbenes novadā.