Kopsavilkums
Dzejnieka Imanta Ziedoņa dibinātā “Dižkoku atbrīvošanas grupa” ("dageri") 2026.gadā svinēs savu 50-gadi. Kā raksta dzejniece Māra Zālīte, kustība strādājusi “ar Dzejnieka doto uzstādījumu – kopt ideju, kopt Latviju, kopt sevi. Ar klusu un dziļu patriotismu, atbrīvojot dižkokus, atbrīvojot alkšņiem pieaugušo tautas vēsturisko atmiņu, atbrīvojot paši savu (...) piesārņoto apziņu”. Lai sagatavotu izsmeļošu, izglītojošu un mūsdienīgu ceļojošo izstādi par šo kustību, nepieciešams veikt rūpīgu pētniecisko darbu, izstādes koncepta un mākslinieciskā risinājuma izveidi. To plānots izdarīt, pētot “Ziedoņa muzejā” esošos krājuma priekšmetus, kas saistīti ar “dageriem”, apzinot citu muzeju krājuma priekšmetus, kas attiecināmi uz šo kopu, kā arī piefiksējot kustības padarīto darbu stāvokli šodien - dodoties sešās ekspedīcijās uz vietām Vidzemē, kurās šī grupa ir strādājusi. Tiekoties ar vietējām kopienām un cilvēkiem, kuri, iespējams, vēl atceras kustības viesošanos savos novados, plānots iegūt arvien plašāku un detalizētāku kopainu par šīs kustības darbību un ietekmi uz Padomju Latvijas sabiedrību, valsts neatkarības atjaunošanas gaidās. Projekta rezultātā paredzēts apkopot pētnieciskos materiālus ceļojošas izstādes “Dižkoku atbrīvošanas grupai – 50”, ko izstādīt Latvijas kultūrvietās no 2026.gada janvārim līdz decembrim.
Mērķi
Projekta mērķis ir veikt intervijas ar vēl dzīvajiem "Dižkoku atbrīvošanas grupas" dalībniekiem. Diemžēl, liela daļa no kustības dalībniekiem jau devušies aizsaulē, tāpēc nedrīkst vilcināties, palaižot garām iespēju uzzināt līdz šim neatklātus faktus par šo kustību. Projekta ietvaros plānots uzrunāt to kopienu iedzīvotājus, kuru novados vai pilsētās "dageri" talkojuši - tā tiks iegūta arvien precīzāka aina par Latviju un Imantu Ziedoni, laika posmā no 1976. – 1997. gadam. Dodoties sešās ekspedīcijās uz vietām Vidzemē, kurās "dageri" strādājuši, plānots pētīt un papildināt topošo izstādi ar objektīvu skatu uz to, kāda un cik sakopta ir Latvija šodien. Projekta galvenais uzdevums: iegūt pēc iespējas plašāku informācijas apjomu (dalībnieku atmiņas, krājuma priekšmeti, arhīvu materiāli, sabiedrības viedoklis u.c.) par "dižkoku atbrīvošanas grupu", lai radītu ceļojošo izstādi "Dižkoku atbrīvošanas grupai - 50".
Projekta pamatojums - Tā kā dzejnieka Imanta Ziedoņa dibinātā “Dižkoku atbrīvošanas grupa” ("dageri") 2026.gadā svinēs savu 50-gadi, tās dalībnieku vecums ir ievērojams, ir jāpaspēj šo informāciju apkopot un svētku gadā darīt pieejamu sabiedrībai.
Uzdevumi
1. Pētījums par “dageriem” – intervijas ar kustības dalībniekiem un pētījums par kustības ietekmi uz Latvijas sabiedrisko domu.
2. Aicinājums kopienām un vietējiem iedzīvotājiem dalīties ar stāstiem par “dageru” darbošanos konkrētajā pilsētā vai rajonā (fotogrāfijas, stāsti, dienasgrāmatu ieraksti, video liecības u.c.) Cēsu, Vecpiebalgas, Siguldas, Līgatnes, Lubānas un Ogres pusē.
3. Ekspedīcijas uz sešām Latvijas vietām Vidzemē, kurās "dageri" talkojuši, apvienojot tās ar kopienu pārstāvju intervijām. Cēsu, Vecpiebalgas, Siguldas, Līgatnes, Lubānas un Ogres pusē.
4. Saziņa un informācijas iegūšana no Cēsu, Vecpiebalgas, Siguldas, Līgatnes, Lubānas un Ogres puses novadpētniecības muzeju vai citu zinošu organizāciju pārstāvjiem par dageru kustību šai vietā.
5. Darbs pie izstādes koncepta izveides, kurā būtu apskatāmi Ziedoņa un citu Latvijas muzeju krājuma priekšmeti, kas papildināti ar stāstiem, interviju fragmentiem par “dageriem”
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekta mērķauditorija: “dižkoku atbrīvošanas grupas” dalībnieki ( viņus plānots sasniegt, ar viņiem sazinoties personīgi un sarunājot intervijas), kopienu iedzīvotāji (plānots viņus uzrunāt, sadarbojoties ar konkrēto novadu un pilsētu bibliotēkām, kultūras centriem un muzejiem), novadu muzeju pētnieki un kultūrvietu vadītāji (sazinoties ar viņiem personīgi), kā arī Vidzemes iedzīvotāji, kuri par dageru kustību uzzinās pēc tam pieejamā izstādē.
Paredzamie projekta rezultāti
1. Pētījums par “dageriem” – intervijas ar kustības dalībniekiem un pētījums par kustības ietekmi uz Latvijas sabiedrisko domu
2. Kopienu un vietējo iedzīvotāju stāsti par “dageru” darbošanos konkrētajā pilsētā vai rajonā (fotogrāfijas, stāsti, dienasgrāmatu ieraksti, video liecības u.c.)
3. Ekspedīcijas uz sešām Latvijas vietām, kurās "dageri" talkojuši, apvienojot tās ar kopienu pārstāvju intervijām pētnieciskie rezultāti.
4. Izstādes koncepta izveids, kurā būtu apskatāmi Ziedoņa un citu Latvijas muzeju krājuma priekšmeti, kas papildināti ar stāstiem, interviju fragmentiem par “dageriem”.
5. Informācija par dageru kustību no novadpētniecības muzejiem.