Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība ISSP
Projekta kopējās izmaksas:
9300.00 EUR
Finansējums no VKKF:
8300.00 EUR
Līdzfinansējums:
1000.00 EUR

Kopsavilkums

2025.gada vasarā biedrība ISSP plāno realizēt vides objektu “Melnais kubs - Camera Obscura” publiski pieejamā vidē - mākslas telpas "Mala" iekšpagalma teritorijā, lai piedāvātu skatītājiem interaktīvu un izzinošu pieredzi par fotogrāfijas pamatprincipiem.

Šis lielformāta objekts ir aptumšota telpa, kurā caur nelielu caurumu tiek projicēts ārējās vides attēls, vizualizējot fotokameras darbības principu. Apmeklētāji varēs ieiet telpā un vērot šo unikālo optisko fenomenu, kas ļaus izjust attēla veidošanās procesu reāllaikā. Šāda veida instalācija apvieno mākslu, zinātni un vēsturi, radot iespēju padziļināti izprast fotogrāfijas pirmsākumus un attēla veidošanās mehānismus.

Papildus vides objektam tiks organizētas arī analogās fotogrāfijas darbnīcas, kurās varēs apgūt tradicionālās attēlu veidošanas tehnikas – pinhole kameru un cianotipiju. Šīs darbnīcas dos iespēju ne tikai teorētiski izprast, bet arī praktiski eksperimentēt ar gaismas un attēla projekciju. Dalībnieki varēs izveidot savus unikālos attēlus, ko iespējams izmantot radošiem un izglītojošiem mērķiem.

Norises vieta: Mākslas telpas "Mala" iekšpagalma teritorija, Cēsīs
Norises laiks: 2025. gada 24. jūlijs - 24. Augusts (4 nedēļas)

Darba laiks: No ceturtdienas līdz svētdienai no plkst. 12.00 - 20.00

Darbnīcas: Eksperimentālās analogās fotogrāfijas darbnīcas (pinhole jeb adatacs kameras un cianotipijas metodes)
Norises laiki: Sestdien un svētdien plkst. 13.00-15.00 un 16.00-18.00


 

Mērķi

Vides objekts “Melnais kubs" bagātinās kultūras notikumu klāstu Vidzemē un līdzās tam notiekošās darbnīcas iesaistošā un uz skatītāju personīgu pieredzi balstītā veidā rosinās interesi un veidos izpratni par fotogrāfijas mediju, kā arī sniegs ieskatu analogās fotogrāfijas pamatos, sekmēs jaunrades attīstību, īpaši bērnu un jauniešu vidū.

Pasākums sniegs tiešu ieguldījumu mūsdienīgas un daudzveidīgas kultūrvides veidošanā Cēsīs.

Īstermiņa mērķi:

Realizēt vides objektu “Melnais kubs - Camera Obscura” un pavadošās izglītojošās aktivitātes Cēsīs;
Iesaistīt ģimenes, bērnus un jauniešus projekta aktivitātēs un radošajās darbnīcās;

        

 Ilgtermiņa mērķi:

Kvalitatīvas mākslas un kultūras pieejamības nodrošināšana Vidzemē, veicinot interesi par laikmetīgo mākslu un fotogrāfijas izglītību; Veicināt sabiedrības interesi un iesaisti fotogrāfijas kā laikmetīgās mākslas medijā un sniegt ieguldījumu fotogrāfijas kā radošas nozares attīstībā un popularizēšanā;

Sniegt kvalitatīvu pienesumu Cēsu kultūras notikumu kartē, nodrošināt kultūrpieredzes dažādību Cēsīs;

Biedrība ISSP jau 18 gadus darbojas mākslas izglītības un laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, veicinot sabiedrības vizuālo lasītprasmi, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfu paaudzi un sekmējot starptautisku apmaiņu, kā arī veicinot fotogrāfijas mijiedarbību ar citiem mākslas medijiem.


 

Uzdevumi

 

  • Nodrošināt vides instalācijas “Melnais kubs - Camera Obscura” uzbūvi Cēsīs, Mākslas telpas “Mala” iekšpagalma teritorijā;
  •  Realizēt izglītojošu un radošu pavadošo programmu, iepazīstinot dalībniekus ar analogās fotogrāfijas tehnikām (pinhole jeb adatacs kameras sagatavošanu un cianotipijas tehniku);
  • Veikt projekta foto dokumentāciju;
  • Sagatavot atskaites pēc projekta realizēšanas.
. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Vides objekta “Melnais Kubs - Camera Obscura” un saistīto darbnīcu un aktivitāšu auditorija ir ģimenes ar bērniem, jaunieši, seniori, pilsētas iedzīvotāji un viesi, fotogrāfijas interesenti.
Interaktīvais vides objekts “Melnais kubs - Camera obscura” būs pieejams jebkuram Cēsu iedzīvotājam.

“Melnajā kubā” vienlaikus ērti var atrasties 2 - 4 cilvēki, iekļūšana objektā būs ērta un pieejama arī cilvēkiem ratiņkrēslos un ar bērnu ratiņiem.

Paredzamie projekta rezultāti

Realizējot projektu “Melnais kubs - Camera Obscura” Cēsīs, mākslas telpas MALA iekšpagalmā, pilsētas iedzīvotājiem un viesiem tiks radīta iespēja piedzīvot unikālu vides objektu – lielformāta camera obscura. Šis princips, kas pazīstams jau kopš 15. gadsimta, sniegs iespēju visu paaudžu dalībniekiem izprast fotokameras uzbūves pamatprincipus, pašiem nokļūstot kameras iekšienē.

Projekta aktivitātes

  • Tiks izveidots vides objekts “Melnais kubs”, kurā ar camera obscura efektu iepazīsies aptuveni 800 apmeklētāju.

  • Tiks organizētas 16 analogās fotogrāfijas darbnīcas, kurās piedalīsies 150-250 dalībnieki.

  • Dalībnieki iegūs izpratni par fotokameras darbības principiem un analogās fotogrāfijas tehnikām, tostarp pinhole jeb adatacs kameru un cianotipiju.

  • Projekts sniegs mūsdienīgu un kvalitatīvu pienesumu Vidzemes un Valmieras kultūras notikumu kartē.