Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada pašvaldība
Projekta kopējās izmaksas:
36723.00 EUR
Finansējums no VKKF:
6872.00 EUR
Līdzfinansējums:
29851.00 EUR

Kopsavilkums

2025.gada sezonā E.Veidenbauma muzejā "Kalāči" būs apskatāma starpdisciplināra izstāde, kuras caurviju tēmas ir - Veidenbauma radošā interpretācija mūsdienās un vides, lokalitātes un ainavas nozīme šodienas mainīgo identitāšu kontekstā. Tajā būs apskatāmi vairāki kultūras jaundarbi un vides objekti, bet tā arī veidos dialogu ar izstādes "Kalāčojums", kas notika pirms 30 gadiem, darbiem.  Izstādes "Atkalāčojums" darbi, kas radīti specifiski vietai un situācijai, apspēlēs 1995 gada izstādē svarīgos decentralizācijas aspektus, tie poētiski, pētnieciski un vienlaikus kritiski pievērsīsies vietas, vides, ainavas un cilvēku mijiedarbībai, piedāvājot jaunus veidus Veidenbauma radošā mantojuma interpretācijai mūsdienās.Muzejā joprojām glabājas liecības par šo izstādi, tāpēc notiks atgriešanās pie sarunas, kas tika aizsākta toreiz, par mākslas decentralizāciju, procesu, vietu, meklējot saskarsmes punktus ar Veidenbaumu, viņa radošo mantojumu, muzeju, mākslu, mentālo un gara dzīvi. Šī gada izstādē piedalīsies Ēriks Božis un Andris Breže, kas bija dalībnieki "Kalāčojuma" izstādē, kā arī Andris Eglītis, Madara Gruntmane, Anda Lāce, Haralds Matulis un Preiļu konceptuālisti.

Ikviens interesents varēs tuvāk iepazīt gan dažādu paaudžu māksliniekus, gan viņu radītos darbus vairākos pasākumos. "Atkalāčojuma" izstādes atklāšana plānota 25.maijā, kuras laikā notiks diskusija ar 1995. un 2025.gada izstāžu dalībniekiem, fotogrāfa Jāņa Deinata fotogrāfiju izstādes par "Kalāčojuma" tapšanu atklāšana un jaunās izstādes iepazīšana. Balstoties izstādes saturā, tiks piedāvādas programmas mākslas  un vispārizglītojošo skolu jauniešiem un publiskās programmas  - performances un darbnīcas.  

Mērķi

Projekta mērķi - radīt starpdisciplinārās izstādes "Atkalāčojums"  saturā balstītus pasākumus un programmas, kas rosinātu domāt par izstādes izvirzītajām tēmām un labāk izprastu mūsdienu mākslas izpausmes un konceptualitāti. Veicināt laikmetīgās kultūras jaundarbu radīšanu. Nodrošināt kvalitatīvu un saistošu laikmetīgās kultūras notikumu Vidzemes reģionā.

Publisko programmu un pasākumu mērķis ir padarīt šo notikumu visas sezonas garumā pēc iespējas pieejamāku dažādām mērķauditorijām, aicināt to pilnvērtīgi baudīt ne tikai mākslas pārzinātājiem, entuziastiem ar pieredzi un padziļinātu izpratni par mākslu, bet arī piedāvājot dažādus notikumus un programmas jauniešiem, vietējai kopienai un cilvēkiem, kuriem nav vai ir maza pieredze un zināšanas par mūsdienu mākslu.

Izstāde mudinās pārskatīt priekšstatus par to, ko nozīmē “būt nomaļus” ģeogrāfiskā vai topogrāfiskā nozīmē, taču centra sajūtu radīt caur kultūras ziņā un sociāli aktīvu dinamiku, ko muzejs īsteno gan caur tā ekspozīciju, gan publisko programmu. Lai arī muzeja atrašanās ir nomaļus no ierastajām kultūras vietām, tas ir apliecinošs piemērs, ka centra un perifērijas pretstatījums var būt maldinošs.

1995. gada izstādes mākslinieki šos Veidenbauma jauneklīgās dzejas motīvus interpretēja, katram izvēloties noteiktu dzejoli (šie dialogi bija ieraugāmi un lasāmi izstādes izdevumā “Buklets”). 2025. gada izstādē mākslinieki lielākoties izvēlējušies strādāt ar vispārīgāku Veidenbauma radošā darba mantojumu, tostarp arī ar atjaunoto muzeja ekspozīciju un pārdomām par dzejnieka vietu Latvijas kultūrā.

1995.gada izstādes mākslinieku vidū bija Ieva Iltnere, AijaZariņa, Sandra Krastiņa, Ēriks Božis, Jānis Mitrēvics, Juris Putrāms, Kristaps Ģelzis un citi; tajā piedalījās arī dzejnieki un mūziķi, izstādes kurators bija Ivars Runkovskis. Daļu no šiem māksliniekiem būs iespējams satikt izstādes atklāšanas dienā 25.maijā, apmeklējot diskusiju, kuru vadīs projekta kuratore Ieva Astahovska. 

Uzdevumi

Izgatavot un uzstādīt izstādes "Atkalāčojums"  darbus;  izgatavot un izvietot izstādes navigācijas, informatīvās zīmes.

Īstenot izvērstu publisko programmu  izstādes atklāšanā 25.maijā - Eduarda dienā.

Sagatavot un vadīt izglītojošās programmas skolu jauniešiem.

Sagatavot izstādes katalogu - burtnīcu.  

 Īstenot 3 izstādes dalībnieku - M.Gruntmanes, A.Lāces un Preiļu konceptuālistu grupas - performanču programmas pēc izstādes atklāšanas.

Veidot dialogu starp vēsturiskās izstādes dalībniekiem, viņu darbiem un šodien uzrunātajiem autoriem par laikmetīgās mākslas un kultūras nozīmi. 

Izveidot fotogrāfa Jāņa Deinata fotogrāfiju izstādi kā laika liecinieku 1995.gadā notikušajai izstādei. 

Izstrādāt un īstenot komunikācijas plānu, kas pēc iespējas plašākam interesentu lokam sniegtu informāciju par izstādes saturu, iesaistītajām personām, norisi un piedāvātajām aktivitātēm. 

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Plānotais izstādes apmeklētāju skaits - 3000. Mērķauditorija – skolēni, jaunieši, tajā skaitā muzeja neformālā jauniešu grupa, mākslas, literatūras, kultūras mantojuma interesenti, Cēsu novada iedzīvotāji, pastāvīgie muzeja pasākumu apmeklētāji.
Apmeklētāju interesi plānots sasniegt attiecīgajai mērķauditorijai piedāvājot atbilstošu piedāvājumu - gan informāciju sociālajos tīklos, gan pasākumu saturu. Cēsis 2025 informatīvais saturs. Komunikācija dažādos plašsaziņas līdzekļos.

Paredzamie projekta rezultāti

Tiks sagatavota un īstenota starpdisciplināra izstāde ar plašu publisko programmu. Tā caur laikmetīgās kultūras prizmu interpretēs E.Veidenbauma radošo mantojumu un tādas tēmas kā mākslas un kultūras decentralizācija, procesualitāte, vietas nozīme. Tiks veidoti jauni mākslas darbi, kas sniegs ieguldījumu Latvijas laikmetīgās kultūras jaunrades procesos un veicinās to pieejamību Vidzemes reģionā. Tiks veidota J. Deinata fotogrāfiju izstāde, kā atskats uz 1995.gada  izstādi, to papildinot ar saglabātajiem  darbiem.  Izstāde muzejā un tā teritorijā būs pieejama no 2025.gada maija līdz oktobra beigām. Izstādes materiālos balstīta izglītības programma vispārizglītojošām skolām un citiem interesentiem piedāvās iepazīties ar izstādes saturu un vairāk izprast mūsdienu mākslas vērtību un starpdisciplinaritāti.  Ikvienam interesentam iespēja piedalīties kvalitatīvā laikmetīgās mākslas pasākumā - izstādes atklāšanā 25.maijā un performancēs vai darbnīcās. Lielākā daļa darbu būs apskatāmi arī ārpus darba laika un daži objekti atradīsies muzeja teritorijā arī nākamajās sezonās kā vides objekti.