Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Ogres novada pašvaldības muzejs
Projekta kopējās izmaksas:
12236.64 EUR
Finansējums no VKKF:
7166.00 EUR
Līdzfinansējums:
5070.64 EUR

Kopsavilkums

Ogres muzejā plānota Karaliskās Mākslas koledžas (Londona) maģistres A.Janevicas izstāde par ģeogrāfijas procesiem un mūsdienu sabiedrību Vidzemes reģionā, par to, cik trausla ir daba un kā to var ietekmēt cilvēku rīcība. Ģeoprocesi ir dabas procesi, kas notiek Zemes garozā, litosfērā, hidrosfērā, atmosfērā un biosfērā un tie būtiski ietekmē Zemes virsmu un tās formēšanos. Šie procesi var būt gan lēni un pakāpeniski, gan ātri un dramatiski. Ogres novads ir Latvijas ģeogrāfiskais centrs, tā Mazozolu, Taurupes, Madlienas, Ķeipenes, Meņģeles, Krapes, Suntažu, Lauberes pagasti raksturo Vidzemes ainavu un kultūras un vides mijiedarbību. Izstāde "Geoprocesi" ir multidisciplinārs mākslas un pētniecības projekts, kas kolekcionē ainavas un pēta savijušās vēstures un telpiskās atmiņas Ogres novada teritorijā Vidzemē. Tā būs radusies LiDAR un fotogrammetrijas tehnoloģiju procesā, lai iegūtu jaunu perspektīvu ekoloģijas un saimnieciskās darbības mijiedarbībai. Izstādes mērķis ir izprast, izzināt un caur vizuāliem stāstiem diskutēt par to, kā gadsimtu laikā esam izmainījuši vidi sev apkārt, kā tiek ietekmēta un bieži vien neatgriezeniski iedragātas ekosistēmas, kas ir nozīmīgas ilgtspējīgai attīstībai. Tajā pašā laikā dabas resursu izmantošana ir nepieciešama saimnieciskai darbībai. Projekts fokusējas uz ainavas izpēti caur 5 dabas resursiem, kas ir svarīgi Latvijas valsts ekonomiskajai attīstībai, bet vienlīdz nozīmīgi ekoloģisko procesu un Vidzemes dabas daudzveidības saglabāšanai: ūdens, kūdra, koksne, grants un augsne. Tiks radīta iespēja iedziļināties problemātikā un izvērtēt resursus no perspektīvām: saimnieciskās, vēsturiskās, ainaviskās un ekoloģiskās, kā mainījusies ainava pēdējos 100 gados.

Mērķi

Caur vizuāliem stāstiem tiek uzdoti jautājumi sabiedrībai, kādu vēlamies redzēt savu nākotni, Vidzemi. Gan saimnieciskā darbība, gan katra cilvēka individuāla darbība var ietekmēt, kā attīstīsies vide mums apkārt, tāpēc ir svarīgi apzināties un jautāt, kā mūsu šī brīža darbības spēj ietekmēt nākotni. Kā piemērs ir Daugavas labā krasta attīstība Ogres novadā, saimnieciskās darbības neatgriezeniskās izmaiņas, un projekta mērķi:

1) cilvēku uzrunāšana domāt ar ietekmi uz vidi, Vidzemes ainavu, Ogres upes ieleju, citām upēm un ezeriem Vidzemē.

2) izglītot sabiedrību.

3) veicināt kvalitatīvas (Eiropas pieredze, projekcijas, kompleksa, starpdisciplināra pieeja) un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē un kultūrtelpā.

4) popularizēt Vidzemes ainavu, kultūru, savdabību.

5) veikt Vidzemes ainavas izpēti caur vēsturiskiem avotiem, informāciju par ģeogrāfiju, ģeoprocesiem un kartogrāfijas materiāliem, piemērojot LIDAR tehnoloģiju.

6) Izmantojot tehnoloģijas un dizaina metodes, tiks dokumentēts, pētītas un kolekcionētas šī reģiona kultūrvēsturiskās un ainaviskās vērtības. Iegūtie materiāli būs vērtīgs un informatīvs pienesums gan vietējām kopienām, gan nākotnes pētniekiem, gan kultūras mantojuma glabātājiem, tie veicinās izpratni par reģiona kultūtvēsturi un daudzveidību. 

 

Uzdevumi

Līdz šim ir izstrādāta izstādes koncepcija un noteikti galvenie komunikācijas virzieni. Projekta uzdevumi ir padziļināta katra resursa izpēte (maijā - septembrī), kas ietver:

  • Vēsturisko un arhīvu materiālu analīzi – sadarbībā ar reģiona vēsturniekiem un arhīviem tiks apkopoti vizuāli, audio un rakstiski materiāli.
  • Kartogrāfijas izpēti – vēsturisko un mūsdienu kartogrāfisko datu analīze.
  • Zinātnisko pētījumu analīzi – aktuālāko vides un ekoloģijas pētījumu izpēte, lai izprastu nozīmīgākās problēmas un to ietekmi.
  • Video intervijas ar vides ekspertiem – skaidrojumi par ekoloģiskajiem izaicinājumiem un to ietekmi uz nākotni.
  • Video intervijas ar vietējiem iedzīvotājiem – viņu pieredzes un stāstu dokumentēšana par ainavas izmaiņām un cilvēka ietekmi uz vidi.

Iegūtie materiāli, tiks apkopoti vizuālā kolekcijā, papildinot to ar jauniem vizuāliem darbiem – fotogrāfijām, zīmējumiem, video un fotogrammetrijas 3D modeļiem, kas atspoguļo konkrētās ekosistēmas.

Pamatojoties uz veikto izpēti, tiks sagatavotas piecas esejas (oktobris), kas izvērtēs iegūto informāciju un rosinās diskusiju. No fotogrammetrijas datiem tiks izveidots video darbs, kas veidots kā nelineārs naratīvs 3D animācijas platformā, savukārt skaņu kompozīcija (oktobris - novembris) tiks veidota no ekosistēmu, ainavu un arhīvu ierakstiem.

Izstādes dizains un realizācija (novembris - decembris)
Tiks izstrādāts izstādes vides dizains un scenogrāfija, kā arī vizuālā identitāte un grafiskais dizains, nodrošinot tā pieejamību cilvēkiem ar dažādām lietojamības vajadzībām. Īpaša uzmanība tiks pievērsta materiālu izvēlei – priekšroka tiks dota pārstrādājamiem, otrreizēji izmantotiem vai dabā sadalošiem materiāliem. Izstādes uzstādīšanā tiks iesaistīti Ogres Vēstures un mākslas muzeja pieejamie cilvēkresursi. 

Tiks sagatavota izstādes preses relīze un sociālo mediju saturs (decembris), īpašu uzmanību pievēršot precīzi formulētiem un saistošiem tekstiem. Komunikācija tiks mērķtiecīgi virzīta gan reģionālajos, gan nacionālajos medijos, lai nodrošinātu plašu sabiedrības informētību.

Izstādes atklāšana plānota 5.decembrī, izglītojošie pasākumi - decembrī.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Mērķauditorija:
- vietējie iedzīvotāji un kopienas – īpaši Vidzemes reģiona iedzīvotāji, kuri caur izstādes stāstiem un vizualizācijām varēs atklāt Vidzemes ainavu, vēsturi;
- Skolēni, studenti un pedagogi;
- Mākslinieki un pētnieki;
- Vides un kultūras mantojuma aizstāvji. Plānots, ka izstādi apmeklēs vismaz 2000 cilvēki.
Publicitātei ir liela nozīme, lai informētu sabiedrību gan projektam uzsākoties, gan pirms izstādes atklāšanas un tās norises laikā. Tiks aicinātas izglītības iestādes.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultāti sniedz jaunu, multidisciplināru skatījumu uz ainavu kā dzīvu, mainīgu procesu, kas veidojies dažādu laikmetu un cilvēku darbības mijiedarbībā.

Rezultāti un ilgtspēja

Izstādes ietvaros iegūtie dati, 3D vizualizācijas un vēsturiskie materiāli kalpos par pamatu turpmākām pētnieciskām un mākslinieciskām iniciatīvām. LiDAR un fotogrammetrijas tehnoloģiju pielietojums nodrošina augstas precizitātes digitālus ainavas nospiedumus, kas var tikt izmantoti ne tikai kultūras mantojuma saglabāšanā, bet arī izglītības un vides aizsardzības projektos.

Projekta ilgtermiņa vērtību veido arī tā spēja veicināt diskusiju par ainavas saglabāšanas nozīmi, izceļot kultūrvēsturisko mantojumu un ekoloģiskos izaicinājumus. Ar šo izstādi tiek iedibināts jauns pieejas veids kultūras mantojuma dokumentēšanā, kas balstās gan tehnoloģijās, gan personīgās atmiņās un vēsturiskajās liecībās.

Pieejamība

Lai nodrošinātu plašu pieejamību, izstādes digitālie materiāli un pētniecības rezultāti būs pieejami gan klātienē, gan tiešsaistē, ļaujot ar tiem iepazīties interesentiem neatkarīgi no atrašanās vietas. 3D ainavu modeļi un interaktīvi vizuālie materiāli tiks integrēti muzeja digitālajā platformā, nodrošinot iespēju apmeklēt izstādi attālināti.

Projekts ir veidots, lai uzrunātu plašu auditoriju – no vēsturniekiem un māksliniekiem līdz skolēniem un vietējiem iedzīvotājiem, kuriem šīs ainavas ir personīgi nozīmīgas. Tādējādi “Ģeoprocesi” ne tikai dokumentē un interpretē vēsturi, bet arī iesaista sabiedrību tās saglabāšanā un izzināšanā.

Jāpiebilst, ka Ogres Vēstures un mākslas muzejs nodrošina savu izstāžu pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, māmiņām ar ratiņiem.