Kopsavilkums
Projektā tiek sagatavots un īstenots pirmais Sēņu festivāls MIKOFEST, veicinot tradicionālās sēņošanas un sēņu sagatavošanas prasmes, to biokultūras daudzveidības saglabāšanu un ar šīs tradīcijas popularizēšanu saistītas jaunrades attīstību Vidzemē — sēnes, to vākšana un lietošana ir nedalāma sabiedrības sastāvdaļa — mūsdienās tās izmanto kulinārijā, mākslīgās ādas izgatavošanai, papīra un sēņu pigmentu (krāsu) ieguvei, medicīnā.
Festivāla MIKOFEST 2025. gada 27. septembrī Smiltenes novada Mēru muižā laikā notiek:
-
Sēņu izstāde, kurā dalībnieki iepazīst Vidzemē sastopamo tradicionāli lietoto sēņu bagātību un reģionam raksturīgo sēņu sugu daudzveidību, ar sēnēm saistītus amatniecības darinājumus un nemateriālo kultūras mantojumu. Izstādes laikā tiek rādīti video par sēnēm, aplūkojami Latvijas pirmās mikoloģijas grāmatas autora F. E. Štolla sēņu gleznojumi.
-
Seno tradīciju darbnīcas — posas iekuru sagatavošanas un sēņu tintes izgatavošanas darbnīcas, dabisko šķiedru krāsošanas darbnīca.
-
Papīra sēņu un piepju papīra darināšanas jaunrades darbnīcas.
-
Lekcija-diskusija “Sarkanās mušmires un citu sēņu toksīni" , dokumentālās filmas “Cilvēks ar grozu” filmas demonstrēšana, kā arī tās autores pavadošās diskusijas “Sēņu pazīšana, vākšana un izmantošana kā latviskās dzīvesziņas sastāvdaļa” un “Savvaļas produkti nākotnes Eiropas ēdienkartē”.
-
Austersēņu audzēšanas, tehniku un paņēmienu paraugdemonstrācijas.
-
Tautas lietišķās mākslas studija "Smiltene" demonstrēs ar sēņu krāsām krāsotu dziju.
-
Lekcija par ārstnieciskajām sēnēm (M. Pohodņeva).
-
Sēņu krāsas rokdarbu materiālos - dzija, grāmatzīmju un jostiņu aušana.
-
Citas aktivitātes.
Mērķi
Lai gan sēņošana Latvijā ir ļoti populāra (saskaņā ar pētījumiem, meža veltes vāc 75% iedzīvotāju), tradicionālās kultūras mantojuma (tautā lietoto sēņu nosaukumu, recepšu, ar sēņošanu saistīto ticējumu un rituālu) saglabāšana un pārnese ir apdraudēta gan iedzīvotāju migrācijas, gan globalizācijas un urbanizācijas dēļ. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai nemateriālā kultūras mantojuma daļai, projekta norisei izvēlēts tradicionālās kultūras ziņā īpaši bagātīgs Latvijas un Igaunijas pierobežas reģions, kur laika gaitā dažādu kultūru ietekmē veidojušās tam raksturīgas valodas un kultūras īpatnības — Smiltene un tās apkaime (Smiltenes novads). Projekts pilnībā atbilst gan Latvijas kultūrpolitikas pamatnostādnēs 2022.–2027. g. noteiktajai prioritātei: “Kultūras mantojuma saglabāšana un radoša izmantošana”, gan Vidzemes kultūras programmas mērķiem, jo projekta īstenošanas mērķis ir vietējās kopienas tradīciju nesēju iesaistīšana un zināšanu nodošana, atspoguļojot Smiltenes un Vidzemes reģiona savdabīgo kultūras mantojumu un izceļot ar sēņu vākšanu un gatavošanu saistītās kulinārās un amatniecības tradīcijas, kā arī pievēršot uzmanību tradicionāli lietoto sēņu radošai izmantošanai jauna kultūras piedāvājuma veidošanā (jaunrades darbnīcās) un sēņu izmantošanai ārstniecībā.
Globalizācijas un multikulturālisma apstākļos ir būtiski stiprināt unikālās reģionam raksturīgās kultūras vērtības, bagātināt Latvijas kultūras telpu kā vēsturē sakņotu un mūsdienās novērtētu dažādu latviešu tautas pastāvēšanas elementu un artefaktu kopumu, tādējādi sabiedrībā popularizējot ar sēņošanu un sēņu izmantošanu saistīto nemateriālo kultūras mantojumu.
Uzdevumi
Projekta uzdevums ir Sēņu festivāla MIKOFEST īstenošana 2025. gada 27. septembrī Smiltenes novada Mēru muižā, veicinot tradicionālās sēņošanas un sēņu lietošanas prasmes, to biokultūras daudzveidības saglabāšanu un ar šīs tradīcijas popularizēšanu saistītas jaunrades attīstību Vidzemē,
Tā īstenošanai realizēti šādi uzdevumi:
01.06.-26.09. Festivāla norises organizēšana — dalībnieku apzināšana un pieaicināšana (sēņu audzētāji, lektori, tradīciju darbnīcu vadītāji, brīvprātīgie u.c.), festivāla norises plānošana, saskaņošana.
20.08.-27.09. Informatīvo materiālu sagatavošana par sēņu sugām, sēņu sugu paraugu ievākšana Viidzemes reģionā, sugu noteikšana un paraugu izvietošana sēņu izstādē, sēņu gleznojumu izstādes iekārtošana.
01.09.-27.09. Seno tradīciju darbnīcas posas iekuru sagatavošanas un sēņu tintes izgatavošanas darbnīcas, dabisko šķiedru krāsošanas darbnīcas un sēņu papīra jaunrades darbnīcas, klūgu pīšanas darbnīcas organizēšana, materiālu sagādāšana un norise.
01.09.-27.09.Lekciju=diskusiju organizēšana un norise (dalībnieku apzināšana, apskaņošanas sagatavošana, demonstrāciju un apskaņošanas norise. Ar sēnēm saistītu priekšmetu izstādes, to iekārtošana.
01.06.-30.10. Informatīvo un publicitātes materiālu sagatavošana un izplatīšana.
Ieguvēji un mērķauditorija
Tiešo mērķauditoriju veido Sēņu festivāla MIKOFEST apmeklētāji — Smiltenes novada iedzīvotāji un apmeklētāji no visa Vidzemes reģiona un Latvijas.
Plānotais apmeklētāju skaits — 1000-2000 cilvēku.
Mērķauditoriju plānots piesaistīt, izvietojot reklāmu masu medijos, organizējot publicitātes pasākumus (intervijas, plakāts u.c.), pasākumu nemateriāli un informatīvi pilnībā atbalsta Smiltenes novada pašvaldība.
Paredzamie projekta rezultāti
Festivāla sagatavošanas laikā plānots izvietot informāciju sociālajos tīklos, kas sasniegtu aptuveni 60000 mērķauditorijas pārstāvju (grupas, kas saistītas ar sēnēm un sēņošanu), kopumā par pasākumu paredzēts informēt vismaz 200000 cilvēku auditoriju, sagatavotas 3 relīzes izplatīšanai masu medijiem un ziņu aģentūrām.
Festivāla sagatavošanā iesaistās vismaz 20 brīvprātīgo.
Festivāla norise:
Prognozējams, ka festivālā piedalīsies 1000 līdz 2000 apmeklētāju, kas šajā pasākumā saņems visplašāko pieejamo informāciju par sēnēm, sēņošanas tradīciju, ar to saistīto nemateriālo kultūras mantojumu, sēņu lietojumu ārstniecībā un sēņu toksīniem.
1. Notiek vismaz 2 diskusijas par sēņu izmantošanu un filmas "Cilvēks ar grozu" demonstrējums.
2. Sēņu sugu izstāde, iepazīstinot ar Smiltenes novada dabas bagātībām, aptuveni 100-300 novadā sastopamo sēņu sugu (izstādē izvietoto paraugu skaits atkarīgs no laikapstākļiem festivāla norises laikā).
3. Vismaz 4 tradicionālās kultūras un jaunrades darbnīcas un demonstrējumi, kas saistīti ar sēņu papīra un krāsu pigmentu iegūšanu, posas iekura lietošanu, grozu pīšanu, aušanu un ar sēnēm krāsotas dzijas izmantošanu rokdarbos, kā arī sēņu audzēšanas meistardarbnīca.
4. Iekārtota 20.gs. 20.-30. gadu sēņu gleznojumu izstāde (aut. F. E. Štolls) sadarbībā ar LU muzeju;
5. Iekārtota nerātnajām dainām veltīta ekspozīcija "Sēņu birze" (izstrādājusi Latvijas Mikologu biedrība).
6. Notiek 1 sēņu pagatavošanas meistarklase.
7. Iekārtota dažādu ar sēnēm saistītu priekšmetu izstāde (grāmatas, porcelāns u.c.).
8. Sēņu gadatirgus, kurā aicināti piedalīties mājražotāji no visa Vidzemes reģiona un Latvijas.
9. Notiek reģiona folkloras un tradīciju kopu priekšnesumi.
10. Sagtavots un izplatīts sociālajos tīklos fotomateriālu apkopojums par festivāla norisi.
11. Sagatavota atskaite par projekta norisi.