Kopsavilkums
2025. gadā no 21. līdz 27. jūlijam Austras biedrība īstenos jau trešo ceļojošo dziesminieku festivālu TRUBADŪRS, kas šogad ceļos uz Cesvaini Vidzemē. Galvenās aktivitātes notiks salona “Divi torņi” jaunajā koncertdārzā un arī Cesvaines pilī. Festivālā iekļaujas arī Austras Pumpures audzēkņu jeb, tā saucamo, Austrasbērnu radošā nedēļa ar tās muzikālajām aktivitātēm un nedēļas nogalē bagātīga publiskā koncertprogramma: piektdienas vakarā pirmais dziesminieku lielkoncerts, sestdienas priekšpusdienā “Muzikālā pastaiga ar dzeju”, pēcpusdienā brīvā skatuve “Tavējie sapratīs!”, vakarā otrais dziesminieku lielkoncerts, pēc kura dāvana klātesošajiem – grupas “Rahu The Fool” koncerts ar dančiem un sadziedāšanās pie ugunskura līdz rīta gaismai. Savukārt, svētdien, festivālu noslēgs Ievas Akurateres, Aivara Hermaņa un Matīsa Akuratera veidota koncertprogramma Cesvaines pilī. Papildus pamatprogrammai gaidāms arī festivāla ieskaņas pasākums “TRUBADŪRS. Pietura: Cēsis” 10. jūlijā Cēsīs un koncerts 24. jūlijā Druvienā. Plašāk pielikumā Nr.2.
TRUBADŪRS ir latviešu dziesminieku kustības lielākais gada notikums, vienuviet pulcējot ap 80 latviešu dziesminieku, kā arī uzņemot dažus viesmāksliniekus (šogad no Itālijas, Grieķijas un Francijas). Rīkotāji šo pasākumu iecerējuši kā unikālu ceļojošu festivālu – ik pa diviem gadiem mainot festivāla norises vietu, tādējādi piesaistot uzmanību Latvijas mazpilsētu lielajai vērtībai un popularizējot dziesminieku mūziku un ar to saistīto kustību visā Latvijā. Festivāls veicina arī piederības sajūtu Latvijai un mūsu kultūrai.
Iepriekš notikušie festivāli Kuldīgas novada Rendā apliecināja gan dalībnieku, gan apmeklētāju atsaucību, gan baudīja arī Latvijas mediju interesi.
Mērķi
Projekta ilgtermiņa mērķis ir apzināt un popularizēt latviešu dziesminieku radīto mūziku, turpināt un attīstīt leģendārās dziesminieces Austras Pumpures iedvesmoto dziesminieku kustību un vērst sabiedrības uzmanību uz Latvijas mazpilsētu lielo vērtību.
Projekta īstermiņa mērķis ir no šā gada 21. līdz 27. jūlijam īstenot 3. dziesminieku festivāla TRUBADŪRS programmu, šogad īpaši izceļot sadarbību ar Vidzemes dziesminiekiem un akcentējot Cesvaines kultūras vērtības. Lai festivāls izskanētu plašāk Vidzemē, mērķis ir īstenot festivālu popularizējošus pasākumus arī 10. jūlijā Cēsīs un 24. jūlijā Druvienā.
Pateicoties projektā paredzētajai festivāla programmai, Vidzemē tiks nodrošināta iespēja apmeklēt vairākus kvalitatīvus, daudzveidīgus un saturiski bagātus kultūras notikumus. Tiks dota iespēja būt gan vienkāršam apmeklētājam, gan arī svētku dalībniekam – brīvā skatuve “Tavējie sapratīs!” un sadziedāšanās pie ugunskuriem ir atvērta ikvienam, kuram ir, ko teikt, dziedāt un paust uz skatuves vai pie ugunskura. Rīkotāji laikus izsludinās pieteikšanos šīm norisēm, īpaši aicinot pieteikties vietējos dziesminiekus jeb savu mūziku radošus ļaudis. Tādējādi tiek nodrošināta gan sabiedrības līdziesaiste notikumā, gan realizēti rīkotāju mērķi atklāt un apzināt aizvien jaunus talantus, šajā gadījumā dziesminiekus no Vidzemes. Sadarbojoties un īpaši pieaicinot festivāla norisē Vidzemes dziesminiekus, tiek izzināta, videomateriālos saglabāta un plašākā sabiedrībā popularizēta Vidzemes un tās radošo cilvēku savdabība un unikalitāte. Tajā pašā laikā, festivālā iekļaujot arī citu reģionu pārstāvjus, tiek nodrošināta savstarpēja bagātināšanās un dziesminieku kopienas stiprināšana, vienam otru iepazīstot, kā arī skatītājiem tiek piedāvāts bagātīgs ieskats latviešu dziesminieku kustībā.
Uzdevumi
Projekta uzdevumi, kas ir pakārtoti projekta pamatmērķim - īstenot dziesminieku festivālu TRUBADŪRS - ir saistīti ar kultūras pasākuma atbildīgu organizēšanu, kas sevī ietver:
- darba grupas tikšanās, darbu plānošana, izvērtējot pagājušo festivālu pieredzi;
- vienošanās par sadarbību ar festivāla norises vietas pārstāvjiem;
- tehniskās drošības plāna izstrāde, konsultācijas, atļaujas pasākuma rīkošanai, pasākuma saskaņošana ar pašvaldību;
- festivāla satura plānošana, dalībnieku aicināšana un finanšu precizējumi;
- tehniskās norises plānošana un finanšu precizējumi;
- finansējuma piesaiste (projektu rakstīšana, partneru un sponsoru meklēšana, vienošanās);
- darba grupas regulāras tikšanās;
- publicitātes plāna izstrāde un precizēšana;
- marketinga aktivitāšu pakāpeniska īstenošana;
- finanšu izvērtēšana, programmas pārskatīšana un pielāgošana attiecīgi resursiem;
- pieteikšanās brīvajai skatuvei izsludināšana (publisks aicinājums pieteikt dalību);
- marketinga aktivitāšu analīze, secinājumi un aktivitāšu turpinājums;
- saziņa ar festivāla dalībniekiem, loģistikas un citu detaļu precizējumi, informēšana par festivāla norisēm un tehniskām detaļām (nakšņošana, ēšana utt.);
- lietvedības dokumentu kārtošana;
- brīvprātīgo palīgu veiksmīga koordinēšana;
- saimniecisko preču iegāde un festivāla vides iekārtošana;
- Austrasbērnu radošās nedēļas veiksmīga norise;
- festivāla koncertprogrammu un citu aktivitāšu veiksmīga norise;
- festivāla vides sakārtošana;
- maksājumu veikšana, finanšu pārskats, darba izvērtēšana darba grupā, secinājumu fiksēšana;
- pēc pasākuma marketinga aktivitātes, tostarp videomateriālu pakāpeniska publicēšana;
- atskaišu sagatavošana, iesniegšana.
P.S. Sākumā minētie punkti, lielākoties, jau ir veikti, lai varētu sagatavot un iesniegt šo projektu. Lai nodrošinātu visu nepieciešamo finansējumu darbs pie nākamā festivāla rīkošanas sākas jau tiklīdz beidzas iepriekšējais.
Ieguvēji un mērķauditorija
Festivāla mērķauditoriju var dalīt divās daļās: 1) dziesminieki 2) apmeklētāji. Festivāls ir orientēts gan uz dziesminiekiem un šīs kopienas attīstību, gan uz pasākuma apmeklētājiem, iepazīstinot ar latviešu dziesminieku mūziku. Festivāls ir atvērts ikvienam interesentam – dažādu profesiju pārstāvju un paaudžu dziesminieku mūzikas mīļotājiem. Reklāma tiks izvērsta Latvijas mērogā. Plašāka informācija lasāma pielikumā Nr. 4.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta rezultātā būs īstenots dziesminieku festivāls "Trubadūrs", kas sevī ietvers 12 notikumus 5 norises vietās - Cesvainē salona "Divi torņi" koncertdārzā, Cesvaines pilī, Cesvaines kultūras namā, Druvienas kultūras namā, kā arī Cēsīs Maija parkā. Festivāls aptvers 3 novadus - Madonas, Gulbenes un Cēsu.
Paredzēts, ka festivālu baudīs 500-600 unikālie klausītāji (ņemot vērā, ka būs gan tādi, kuri apmeklēs tikai 1-2 pasākumus, bet būs arī tādi, kas apmeklēs visus festivāla notikumus). Tā kā festivāla norises tiks filmētas un videomateriāli pamazām tiks publiskoti, auditorija ilgtermiņā augs un līdz ar to nav precīzi prognozējama (piemēram, Raimondas Vazdikas dziesmas videoieraksts no 1. festivāla "Trubadūrs" šobrīd jau sasniedzis 56 tūkstošu skatījumu). Pasākumā piedalīsies un satikšanās prieku baudīs 80-100 radoši cilvēki - dziesminieki un dzejnieki. Cesvaines kultūras namā 1 nedēļu pavadīs 30-40 Austrasbērni, veidojot un nedēļas nogalē festivālā atskaņojot jaunu dziesminieku mūzikas koncertprogrammu.
Saturiski klausītāji iegūs plašu priekšstatu par latviešu dziesminiekiem, viņu radīto mūziku un tās daudzveidību. Klausītājiem būs prieks dzirdēt gan labi pazīstamos, gan mazāk zināmos, gan jaunos, gan vietējos dziesminiekus, kā arī novērtēt atšķirības, klausoties ārzemju viesu muzikālajos priekšnesumos. Klausītājiem būs iespēja līdziesaistīties festivālā, sadziedoties pie ugunskuriem, kā arī piedalīties brīvajā skatuvē.
Festivāls ir nozīmīgs ilgtermiņā ar to, ka tas palīdz apzināt, saglabāt un popularizēt latviešu dziesminieku radīto. Šajā festivālā paredzam atklāt jaunus dziesminiekus Vidzemē, veikt videoierakstus un popularizēt viņu veikumu Latvijas mērogā, izceļot Vidzemes savdabību. Sadarbība ar jau pazīstamajiem Vidzemes dziesminiekiem veicinās kopienas nostiprināšanu un savstarpējo sadarbību ilgtermiņā. Tāpat ieguvējs būs arī Cesvaines pagasts, par kura vērtībām festivāls vēstīs arī plašākā mērogā. Ilgtermiņa ieguvums būs arī jaunas sadarbības dziesminiekiem ar vietējo kultūras dzīves organizatoriem Cesvainē, Druvienā un Cēsīs.