Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība "Latvijas Samariesū apvienība"
Projekta kopējās izmaksas:
1950.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1650.00 EUR
Līdzfinansējums:
300.00 EUR

Kopsavilkums

"Kustību dvēsele" – mākslas un terapijas sinerģijas projekts, kurā cilvēka kustība kļūst par tiltu starp iekšējo pasauli un ārējo izpausmi. Projekta kodols – deju un kustību terapijas apvienojums ar vizuālo mākslu, ļaujot ķermenim runāt tajā brīdī, kad vārdi ir par šauru.

Šis projekts piedāvā unikālu platformu cilvēkiem ar funkcionāliem un intelektuāliem attīstības traucējumiem – iespēju būt sadzirdētiem un ieraudzītiem nevis caur diagnozēm, bet caur viņu radošumu, autentiskumu un dziļo iekšējo pasauli.

Kustība šeit nav tikai fiziska darbība – tā ir emociju valoda, domu vibrācija un dvēseles impulss. Kustības tiek dokumentētas, pārveidotas, pārtulkotas vizuālās formās.

Šie mākslas darbi ir dzīvas liecības par cilvēka unikālo ceļu uz sevis izpausmi, pieņemšanu un atzīšanu.

Projektā svarīga ir ne tikai terapeitiskā un radošā puse, bet arī sabiedrības izglītošana un attieksmes maiņa. Tas ir aicinājums uz redzēšanu – nevis virspusēji, bet dziļi. Redzēt, cik krāšņa, dzīva un skaista ir katra cilvēka iekšējā pasaule, pat ja tā neatbilst sabiedrības normatīvajiem rāmjiem.

Mērķi

Mūsdienu sabiedrībā cilvēki ar funkcionāliem un intelektuāliem attīstības traucējumiem bieži tiek uztverti caur stigmatizējošu prizmu – vairāk kā diagnozes, nevis kā personības ar unikālu iekšējo pasauli, emocionālu dziļumu un spēju radoši izpausties. Nereti viņu iekšējās izjūtas, emocijas un pieredzes paliek neredzamas plašākai sabiedrībai, jo ierastie komunikācijas veidi ir ierobežoti vai nepietiekami.

Šis projekts aktualizē alternatīvus izteiksmes veidus – kustību un mākslu – kā dziļi autentiskus un terapeitiskus līdzekļus, kas ļauj šiem cilvēkiem izpaust savu individualitāti, pieredzi un emocionālo pasauli. Apvienojot deju un kustību terapiju ar vizuālo mākslu, tiek radīta telpa, kurā ķermenis kļūst par mākslas instrumentu, bet kustība – par valodu, kas ļauj redzēt neredzamo.

Šāds projekts ne vien stiprina dalībnieku pašapziņu, emocionālo veselību un identitāti, bet arī sniedz sabiedrībai iespēju pārskatīt savus priekšstatus, ieraudzīt skaistumu un cilvēcību ārpus ierastajām kategorijām un robežām.
 

Projekta galvenais mērķis ir veicināt cilvēku ar funkcionāliem un intelektuāliem attīstības traucējumiem pašizpausmi, pašapziņu un integrāciju sabiedrībā, izmantojot deju, kustību terapiju un vizuālo mākslu kā radošas, emocionālas un komunikatīvas izteiksmes formas.
 

Uzdevumi

Projekta būtisks uzdevums ir pievērst sabiedrības uzmanību cilvēka iekšējās pasaules skaistumam, kas pastāv neatkarīgi no fiziskām vai intelektuālām grūtībām. Projekts atgādina, ka visi esam cilvēki – ar jūtām, pieredzēm, vēlmi tikt sadzirdētiem un pieņemtiem. Tas rosina ieraudzīt līdzcilvēku nevis caur diagnozi vai atšķirību, bet caur cilvēcību, radošumu un sirdsgudrību.

Projekta uzdevumi
1. Organizēt trīs radoši terapeitiskus ciklus,  katru ar savu tematisko ievirzi, lai dalībniekiem sniegtu iespēju dziļāk attīstīt kustību un māksliniecisko izpausmi.
2. Veidot deju un kustību terapijas nodarbības, pielāgotas dalībnieku vajadzībām un spējām, kuras kalpo kā pamats emocionālai atvērtībai un radošam impulsam.
3. Pārvērst dalībnieku kustības mākslas darbos, izmantojot dažādas vizuālās mākslas tehnikas (glezniecība, zīmējums, instalācijas u.c.), sadarbojoties ar profesionālu mākslinieku Ilgvaru Zalānu.
4. Radīt katra cikla noslēguma izpausmi, piemēram – nelielu izstādi, performance un atvērto nodarbību, kurā dalībnieki var dalīties ar radīto un piedzīvoto.
5. Dokumentēt katru ciklu (foto, video, pieredzes stāsti), lai veidotu materiālu  noslēguma izstādei, publikācijai un prezentācijai sabiedrībai.
6. Stiprināt dalībnieku radošo identitāti un pašvērtību, sniedzot iespēju piedalīties atkārtoti un novērot savu izaugsmi procesa gaitā.
7. Veicināt sabiedrības izpratni, organizējot publisku izstādi vai noslēguma pasākumu, kurā tiek prezentēti dalībnieku darbi un projekta process, uzsverot iekļaušanu, daudzveidību un cilvēcību.
 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta īstenošana sniegs iespēju aptuveni 40 atbalsta centra "Solis"
dalībniekiem labāk izprast kultūras procesus, pašiem mācoties būt daļai no
tā. Šāda projekta īstenošana palīdzēs dažādām sabiedrības grupām satikties un labāk izprast
vienam otru. Projektā plānoto izstādi un performanci tiks aicināts apmeklēt jebkurš
interesents - dalībnieku tuvinieki, sadarbības partneri, un citi interesenti.
Par projekta norisi tiks sniegta informācija atbalsta centra "Solis" facebook profilā.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta īstenošana sniegs iespēju uzlabot savstarpējo komunikāciju starp dažādām sabiedrības grupām, izmantojot mākslu kā komunikācijas līdzekli. 

Projekta ietvaros vismaz 40 cilvēki piedalīsies 3 radoši teraeitiskās nodarbībās, apgūstot jaunas zināšanas gan mākslas jomā, gan stiprinot ticību saviem spēkiem un ieraugot resursus sevī. Tas stiprinās gan katru dalībnieku gan vietējo kopienu, sekmēs jaunu ideju rašanos un īstenošanu.
Tāpat projekta īstenošana ļaus sabiedrībai ieraudzīt un iepazīt dažādas iedzīvotāju grupas, ieraudzīt nevis to, ko mēs katrs nevaram, bet gan to, ko spējam un protam paveikt.