Kopsavilkums
Madona 2026. gadā atzīmēs 100 gadus, kopš iegūtas pilsētas tiesības. Madonas muzejs ir novada galvenā vērtību, liecību, priekšmetu krātuve, kas glabā materiālo un nemateriālo Madonas apkārtnes un pilsētas vēstures mantojumu. Ik gadu, izmantojot muzeja krājumu, pētnieki, izstāžu, nodarbību, dažādu pasākumu veidā, piedāvā iepazīties ar pilsētas vēsturi. Viena no kolekciju vērtībām ir fotogrāfa Ata (Otto) Bērziņa foto materiāli, kurā fiksēta Madona 20.gs 20.-30.g. Vēsturisko fotogrāfiju pētniecība ir aktuāla tēma, to izmanto vēsturnieki, skolēni, interesenti. Tā kā A.Berziņš ar ģimeni daudz ceļoja, tad krājumā atrodas arī daudzas citas Vidzemes vietas, turklāt viņš veica arī t.s. pašportretus. Baltsoties uz 0 bagāto fotogrāfiju kolekciju, projekta ietvaros paredzēts sagavot kolekciju albumu, kas atainos vienas Vidzemes pilsētas attīstību Latvijas Republikas laikā - ielu veidošanu, ēku celtniecību, sadzīvi, pirmos transportlīdzekļus.
Lai projekta realizācija sniegtu ieguldījumu šodienas sabiedrības prasmju veidošanā, paredzēta profesionāla fotogrāfa un muzeju vēsturnieku apvienota meistarklase, pētot vēsturiskās fotogrāfijas, iepazīstot teorētisko pamatu un vēlāk - doties pilsētvidē, meklējot rakursu, kā izveidot liecību atstājošu fotogrāfiju nākamajām paaudzēm. Īpaša uzmanība tiks pievērsta jauniešu mērķa grupai, ņemot vērā viņu fotografēšanas paradumus. Noslēgumā fotogrāfijas tiks eksponētas izstādē, parādot katra dalībnieka iesaisti pilsētas šodienas fiksācijā.
Mērķi
Madonas muzejs ir novada galvenā vērtību, liecību, priekšmetu krātuve, kas glabā materiālo un nemateriālo Madonas apkārtnes un pilsētas vēstures mantojumu. Ik gadu, izmantojot muzeja krājumu, pētnieki, izstāžu, nodarbību, dažādu pasākumu veidā, piedāvā iepazīties ar pilsētas vēsturi. Fotogrāfa Ata (Otto) Bērziņa foto materiāli, ar Madonu 20.gs 20.-30.g. un citām Vidzemes vietām, ir viena no šīm vērtībām. 1926. gadā Madonas kā pilsētas attīstība piesaistījai cilvēkus no dažādām vietām, kuri te saskatīja perspektīvas aroda, kā arī saimnieciskās darbības un uzņēmējdarbības veidošanai. A. Bērziņš bija viens no tiem. Viņa izveidotā Madonas pilsētas foto kolekcija izpelnījusies ievērību dažādu pētnieku darbos, izmantota pētījumos, publikācijās, izstādes, TV raidījumos, stāstot par Madonas pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem. Galvenais trūkums un nepieciešamība - vizuāli ilustratīvs materiāls, kurā fotogrāfijas apkopotas vienuviet.
Ilgtermiņa mērķis:
Veicināt krājuma materiālu pieejamību un celt sabiedrības piederības sajūtu savai pilsētai caur fotogrāfijām, aplūkojot pilsētas vēstures senākās lappuses. Caur līdzdalību un aktīvu iesaistīšanos, parādīt muzeja lomu mantojuma saglabāšanā un vizuālo liecību popularizēšanā.
Īstermiņa mērķis:
Izveidot pieejamu un ilustratīvu komunikācijas pasākumu plašākai sabiedrībai, parādot muzeja krājuma kolekciju kā vienu no iespējām, kā pētīt savas pilsētas vēsturi, fiksēt šodienu un domāt, ko atstāt rītdienai.
Mērķa sasniegšanai nepieciešams izveidot A. Bērziņa fotogrāfiju kolekciju albumuun paralēli albuma izdošanai, veidot un piedāvāt interesentiem, īupaši uzrunājot jauniešus, radošu un interaktīvu pilsētvides piefiksējošu foto meistarklasi. Paredzēts, ka šo meistarklasi pieredzējis pilsētvides fotogrāfs Harijs Daina-Liepiņš, tā mācot izprast tehniku, fotgrafēšanas īpatnības pilsētvidē, kas vēlāk, pēc daudziem gadu desmitiem kalpos par vēstures liecību.
Uzdevumi
Projekta ietvaros paredzēts divas galvenās aktivitātes, kas viena otru papildinas:
- A.Bērziņa fotogrāfiju albums - prezentācijas materiāls Madonas pilsētas viesiem, pētniekiem, interesentiem.
- Harija Daina-Liepiņš vadīta pilsētvides fotogrāfiju meistarklase, lai apmācīt interesentus, īpašu uzmanību veltot jauniešu mērķauditorijai, kuriem fotografēšana ir ikdienišķa un ierasta darbība. Meistarklases ietvaros mācīt, kā fotografēt pilsētu, ēkas, turpinot izcilā fotogrāfa A.Bērziņa iesāktās tradīcijas fiksēt sadzīvi un sabiedrību.
Lai šīs aktivitātes realizētu, izvirzīti šādi uzdevumi:
- Atlasīt un strukturēt Madonas muzeja krājumā esošās fotogrāfa A. Bērziņa fotogrāfijas par Madonas pilsētu un tās iedzīvotājiem;
- Iesaistīt sabiedrību A. Bērziņa fotogrāfiju vākšanā par Madonas pilsētas ainavām un iedzīvotājiem;
- Apkopot A. Bērziņa biogrāfiskos datus;
- Izstrādāt A. Bērziņa fotogrāfiju albuma dizainu un maketu;
- Organizēt Ata Bērziņa kolekciju albuma atvēršanas svētkus 7. augustā, kad A.Bērziņam tiek atzīmēti 125 gadi;
- Organizējot muzeja ikgadējo konferenci, kas 2025. gadā veltīta Madonas vēsturei, vienu no dienām veltīt meistarklasei ar pieaicinātu profesionālo fotogrāfu Hariju Dainu – Liepiņu;
- Veicināt interesi par Madonas pilsētas vēstures izzināšanu un liecību saglabāšanu;
- Veicināt muzeja krājuma pieejamību, sabiedrības izpratni par muzeja lomu vēstures saglabāšanā un tagadnes piefiksēšanā, izmantojot kolekcijas albuma sagatavošanu un organizējot meistarklasi.
Ieguvēji un mērķauditorija
Ata Bērziņa fotogrāfiju izdevuma - albuma mērķauditorija: 1. Madonas pilsētas un novada iedzīvotāji, jaunieši, ģimenes ar bērniem, seniori; 2. Pilsētas viesi; 3. Madonā un novada dzīvojošie bijušie un esošie arhitekti; 4. Arhitektūras un ainavu pētnieki; 5. Kultūrvēstures pētnieki; 6. Madonas novada kultūras un kultūrizglītības iestādes. Pilsētvides fotogrāfijas meistarklase: 1. Profesionālie fotogrāfi 2. Amatierfotogrāfi 3. Madonas pilsētas iedzīvotāji 4. Kultūras iestāžu darbinieki 5. Jaunieši
Paredzamie projekta rezultāti
Kvalitatīvie rezultāti:
Sagatavota un popularizēta sabiedrībai Madonas pilsētas vēsture caur fotogrāfiju izpēti un šodienas sabiedrības līdzdalību liecību saglabāšanai nākotnē, kas rezultējas sabiedrības iesaistē vizuālo liecību komplektēšanā par Madonu un vēlme dalīties ar šīm liecībām ar muzeju kā galveno nemateriālā un materiālā mantojuma vietu novadā. Vizuāls informatīvais A.Bērziņa foto albums un meistarklase veicinās kā profesionālu, tā amatierfotogrāfu, kā arī jauniešu iesaisti pilsētas ikdienas, sadzīves, sabiedrības fiksēšanā un šo liecību nodošanā muzeja pētniekiem un krājuma speciālistiem.
Ir būtiski veidot sabiedrībā izpratni par to, ka katrs ir līdzatbildīgs par mantojuma saglabāšanu, stāstu pierakstīšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Albuma un fotogrāfijas meistarklases realizācija dalībniekiem un apmeklētājiem veicinās izpratni par muzeja krājuma materiālu nozīmību tagadnes stāsta veidošanā, savas vēstures sargāšanā un nodošanā nākamajai paaudzei. Īpaši akcentēsim sabiedrības līdzdalību vēsturisko vērtību izzināšanā.
Kvantitatīvie rezultāti:
- Sagatavots un izdots kolekcijas albums "Madona Ata Bērziņa fotogrāfijās", tirāža 1000 eksemplāri, izmērs: 210x297 mm (A4).
- Realizēta meistarklase - plenērs pilsētvidē 2025. gada 8. novembrī, piesaistot līdz 20 - 35 dalībnieku skaitu, no kuriem provizoriski 15 varētu būt jauniešu mērķauditorija
- Iegūtas Madonas pilsētvidi raksturojošas digitālās fotogrāfijas, kas 2026. gadā tiks atlasītas lielformāta baneru izstādei pilsētvidē.