Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
biedrība Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs
Projekta kopējās izmaksas:
1800.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1800.00 EUR
Līdzfinansējums:
0.00 EUR

Kopsavilkums

Laikā no 1. līdz 4.jūlijam Skultes muižā notiks nometne “Taureņu lidojums”, kurā piedalīsies ģimenes, kurā aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem. Projekts “Latviskās vērtības uz Vidzemes taureņu spārniem” tapis, lai piedāvātu Latvijai 2025.gada svarīgo kultūras notikumu iepazīšanas iespēju cilvēkiem, kuri ikdienas rūpēs ne vienmēr izdzird, saklausa aktuālāko. Par pirmās latviski iespiestās grāmatas 500 gadi, Krišjāņa Valdemāra  200 gadi, Krišjāņa Barona 190 gadi, Baumaņu Kārļa 190 gadi. Bez konkrētām aktualitātēm, vēlējāmies izcelt un iepazīstināt ar Vidzemes piekrastes līviskumu. Tiks piedāvāta tikšanās ar cilvēku, kurš slimojot ar retu slimību, spēj iedrošināt apkārtējos, ka pasaule ir brīnumu, iespēju un nejaušību pilna. Viedums, cilvēcība, vienkāršība – šī formula ir veca kā mūsu pasaule. Latviskās dzīvesziņas piedāvās projektā iekļautās folkloras pārstāvji. Tradicionālā dziedāšana, “šķībdziedāšana”, tautas dejas, muzicēšana, iepazīšanās ar dažādiem mūzikas instrumentiem. Tautasdziesmu simbolikas skaidrošana, sakrālā nozīme. Viss minētais tiks piedāvāts “Taureņu ģimenēm”, caur Vidzemes kultūras daudzveidības piedāvājuma. Līdz mērķauditorijai projekta saturu novedīs tieši ar Vidzemi saistīti cilvēki. 

Mērķi

Mērķis un pamatojums

Piedāvāt kvalitatīvu un daudzveidīgu 2025.gadā notiekošo kultūras aktualitāšu pieejamību īpašajai Vidzemes sabiedrības daļai – ģimenēm, kurā aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem. Aktualizēt un atgādināt dzīvesziņas jēgu. Savas un valsts dzīves pārveidošana slēpjas cilvēkos pašos. Katrā pašā ir vajadzīgā gaisma un zināšanas, tikai tās jāatrod un jāvērš dzīvē. Vidzemes kultūras programmas mērķis -  veicināt Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību. Minētais mērķis tiks tuvināts, ja projekta mērķauditorija uzklausīs, iedziļināsies, izdzīvos, pieņems tās aktivitātes, kuras paredzētas projekta saturā. Ja dalībniekus – ģimenes, kurās aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem, uzrunās tas, ko piedāvā projekta saturs, tad notiks attīstība. Ikviens var dziedāt, ikviens var iet rotaļās, ikviens var mēģināt mācīties spēlēt kādu mūzikas instrumentu, ikviens var lasīt/klausīties grāmatas, ikviens var atrast savus stipros vārdus pilnvērtīgai tālākdzīvošanai

Tas viss balstās uz pieredzi un līdzpārdzīvojumiem. Vidzemē mīt apbrīnojami cilvēki. Tikai ne vienmēr tiek dota iespēja tos iepazīt un izzināt viņu gudrības, zināšanas, amatu prasmes. Šis projekts veicinās šādu cilvēku atpazīšanu, viņu pienesumu Vidzemei, Latvijai ieraudzīšanu un novērtēšanu. Un vēlēšanos līdzināties tiem, iemācīties kaut mazu daļiņu no tā, ko prot ikviens no viņiem.

Un vēl. Aktualizēti šī gada svarīgie notikumi: latviešu grāmatai-500 gadi, Kr.Valdemāram-200 gadi, Kr.Baronam-190 gadi, Baumaņu Kārlim-190 gadi. Ja ikdienas rūpēs un steigā šie fakti kaut kā paskrējuši garām, tad projekts dos iespēju izdzirdēt par tiem, piedomāt un lepoties ar mūsu vēsturiskajām bagātībām.

Uzdevumi

1.Koordinēt un noorganizēt 7 pasākumus vasaras nometnē “Taureņu lidojums”, kas notiks Skultes muižā, Limbažu novadā, (1.-4.jūlijs).

2.Saskaņot pasākumu laika grafiku ar labdarības organizāciju “Palīdzēsim.lv”, kas organizē nometni.

3.Saskaņot pasākumu saturu ar projekta dalībniekiem, vidzemniekiem, kuri īpaši piemeklēti, lai sasniegtu izvirzītos mērķus.

4.Katram dalībniekam dots virsuzdevums (VU) saistībā ar projekta īstenošanu, kā arī pamatuzdevums (PU) , kas saistās ar pamatnodarbošanos kultūras laukā.

5.Ilzei Kļaviņai, (folkloras kopa “Putni”) (VU)-aktualitāte: Baumaņu Kārlim-190;  (PU)-sagatavot nodarbību par skaņām, balsi. Būt gatavai organizēt un vadīt “šķībdziedāšanas “ kori.

6.Zigurdam Neimanim (aktieris) VU-aktualitāte: latviešu grāmatai-500; PU-stāstīt par grāmatu ielasīšanu Neredzīgo bibliotēkas skaņu ierakstu studijā. Prezentēt savu individuālo komunikācijas programmu.

7.Armandam Pučem (rakstnieks, sporta žurnālists) VU-aktualitāte: Kr.Valdemāram-200; PU-raisīt diskusijas “īstu veču” sabiedrībā par sportu, literatūru.

8.Intai Brikmanei (folkloras kopa “Dvīga”) VU-aktualitāte: Vidzemes līvi nevis lībi; PU-organizēt dziedniecības augu atpazīšanu, vākšanu.

9.Santai Ruģēnai (folkloras kopa “Senleja”) VU-aktualitāte: latviešu folklora cauri laikiem; PU-iemācīt rotaļas un dančus, iepazīstināt ar mūzikas instrumentiem.

10.Dacei Vītolai (dziedošās Vitolu ģimenes mamma) VU-aktualitāte: Kr.Baronam 190; PU-skaidrot tautasdziesmu simboliku un sakrālo nozīmi.

11.Zanei Eniņai (rakstniece, ceļotāja, blogere) VU-aktualitāte: stiprie vārdi; PU-piedāvāt iespēju doties ekspedīcijās nepieceļoties no dīvāna. Runātu par literatūras spēku, aktiera misiju.

12.Sanitai Siņicai (pasākumu moderators) VU-aktualitāte: īpašā mērķauditorija (būdama mamma dēliņam, kurš ir “eņģelītis”, ir iekšā visā tajā, kam veltīts projekts);  brīvprātīgie (piesaistīt brīvprātīgos, kuri rūpēsies par bērniem; PU-sekot līdzi katram, kurš piedalās projektā. Būt katra pasākuma moderatoram, pie nepieciešamības iesaistīties un palīdzēt, jo viņa zina vajadzības, izprot situāciju.

13.Bibliokuģim “saturēt” kopā visu projektu.

14.Nodrošināt projekta publicitāti

15.Iesniegt projekta atskaites

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Ģimenes, kurās aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem.
Projekta aktivitātes plānotas četru dienu garumā (1.-4.jūlijs) Skultes muižā, kur notiks vasaras nometne “Taureņu lidojums”. Projekta aktivitātes – latviskās/vidzemnieciskās vērtības kā taureņi uzlaidīsies uz Vidzemes taureņu (mammu, tētu, bērnu) spārniem. Šie pieskārieni atstās pozitīvus nospiedumus un veicinās izaugsmi nākotnē.

Paredzamie projekta rezultāti

Sasniegts mērķis – piedāvāta kvalitatīva un daudzveidīga  2025.gadā notiekošo kultūras aktualitāšu pieejamība īpašajai Vidzemes sabiedrības daļai – ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem (100 cilvēki kopā). Ja ikdienas steigā un rūpēs aktuālie notikumi paskrējuši garām, tad šis projekts deva iespēju izdzirdēt par tiem, piedomāt un lepoties ar mūsu vēsturiskajām bagātībām. Un ir ar ko lepoties Vidzemei. Baumaņu Kārlis – viļķenietis, kurš radīja Latvijas himnu. Krišjānis Valdemārs – Ainažu jūrskolas dibinātājs, pirmās latviešu bibliotēkas dibinātājs. Bibliotēka sasaucas ar grāmatu, kura var būt dažāda. “Runājošo grāmatu” rada Zigurds Neimanis, aktieris no Skultes puses. Dziedošā Vītolu ģimene no Liezeres pagasta ar izdziedātajām Kr.Barona savāktajām tautasdziesmām ir Vidzemes lepnums kā dziedošākā ģimene Latvijā.

Projekta mērķauditorija uzklausījusi, iedziļinājusies, izdzīvojusi dažādus notikumus – “šķībdziedāšanu”, tautas dziesmu skandēšanu, mūzikas instrumentu iepazīšanu, dziedniecības augu vākšanu, līviskuma atšķiršanu no lībiskumu u.c., kas dos zināšanas nākotnes ceļos.

Tāpat “celti saulītē” ar Vidzemi saistīti viedi cilvēki un personības. Projektā piemeklēti un piedalās tikai Vidzemes pusē mītoši cilvēki.

Īpaši jāmin tā projekta šķautne, kas saistās ar iespēju tieši šai mērķauditorijai būt kopā un 4 dienas pavadīt ar līdzvērtīgiem. Satikt Vidzemes pusē dzīvojošus dziedātājus, rakstniekus, meistarus, spēlmaņus. Iepazīt tos, uzzināt par viņu darbošanos. Tas svarīgi bērniem un jauniešiem, kuri tikai veido savu nākotnes modeli.

Vecāki projektā uzkrāto informāciju un spēka vārdus izmantos savas dzīves stiprināšanā un, varbūt, pamainīšanai. Dziedāt taču var ikviens, spēlēt iemācīties var ikvienā vecumā, ceļot var arī neizejot no mājām…

Jāmin brīvprātīgo atbalsts (plānoti ap 50 brīvprātīgi). Bez brīvprātīgajiem šādas nometnes organizēšana nebūtu pieejama. Jo vecāki nevarētu pilnvērtīgi atpūsties, baudīt kultūru, uzkrāt spēkus. Par projektu tiks stāstīts sociālajos tīklos. Ceram, ka izlasot, radīsies jauni brīvprātīgie, kuri vēlēsies iesaistīties. 

Kopā projekta zinības apgūs ap 150 cilvēki. Arī brīvprātīgie.