Kopsavilkums
I denč', i senč' dar' rikt's un blēņ's Brūž' porūzī!
Tā runā Rūvenē (Rūjienā) un tā mēs dzīvo - vis' kopā nāk' un riktēj's, dar' un rad' liel's liet's.
Jau 5.gadu jānotiek Brūža svētkiem, kas kļuvusi par ierastu un iecienītu tradīciju Rudenājos jeb rudens saulgriežos nākt kopā Naukšēnu Brūzī - vietā, kur smaržo rudzu iesals, svētkos satiekas amatu pratēji ar amatu nepratējiem, tiek izzināta vēsture un stāstīti stāsti, svērta raža, izteikta pateicība par piedzīvoto, paveikto un saņemto. Svētkus līdz šim veidoja iedzīvotāji un uzņēmēji kopā ar pašvaldības speciālistiem, iedzīvotājiem ieguldot laiku,idejas, pašvaldībai - finansējumu koncertiem un darbnīcām, skatuves nomai u.c. Gada sākumā saņēmām bēdīgu ziņu - budžets kultūrai tiek samazināts un Brūža svētkiem pašvaldības atbalsts šogad nav iespējams.
Šie svētki no pirmās dienas ir bijuši par darbošanos - par kopā darīšanu, par vēstures izzināšanu, par kā jauna iemācīšanos, par satikšanos, sadziedāšanos, turot godā dažādas amatu prasmes, latvisko dzīvesziņu, amatiermākslu un mūziku ar etno ievirzienu. Finansējums tiek izlietots nodarbēs, kas ļauj ko iemācīties un lai atgādinātu senču dziesmas, kas paaudžu paaudzēs stiprinājušas ļaudis.
Kas kaut reizi bijis Brūža svētkos, tas tos neaizmirst un brauc atkal!
Var jau teikt, ka kultūru var baudīt Rīgā vai Valmierā, bet, mūsuprāt, ļoti svarīga ir kultūras pieejamība arī tālākos valsts un novada nostūros.
Mēs i spītīg' ku' trak'! Mēs negrib tik viegl' padoties! Tapē' mēs ķer spalv' (nu lab', tagad tā i pel') un rakst' augšā projekt' pieteikum'. Jo Brūž' svētk' i tik liel' vērtīb', ka mēs pa tiem stāv un krīt!
Tā nu mēs grib to luptdeķ' caurum' aizlāpīt' ar to VKKF finansējum', lai tie Brūž' svētk' var godam notikt un tradīcij' var turpināt's!
Mērķi
Atbilstoši latviskās dzīvesziņas laika ritumam, Rudenājos, kad ražu noglabā klētīs un priekšā garie ziemas vakari, ir īstais brīdis tikties, lai lepotos ar padarīto, izaudzēto, iemācīto un visā dalīties ar citiem. Naukšēnu Brūzis rosīgus ļaudis Rudenājos pulcējis 4 gadus, katru gadu veidojam pilnīgi citu programmu ar citu caurviju tēmu. Vispirms godājām alu un alus brūža vēsturi, otrajā gadā iesalu un tā ceļu no rudzu grauda līdz maizītei, trešajā gadā tēma bija "Ūdentiņis, akmentiņis...", pērn slavējām kaimiņu būšanu, bet šogad vēlamies godā celt amatniecības prasmes un labā noskaņā sadziedāties, saulītē ceļot latviešu tautasdziesmas.
Amatnieku satikšanās vēsturisko ēku ieskautā Naukšēnu Brūža pagalmā un porūzī (tā rūvenieši dēvē pieliekamo) 2025.gada 20.septembrī Brūža svētku laikā veicinātu seno amatu saglabāšanu un rosinātu tos ieraudzīt, izmēģinātu iespējami daudz apmeklētāji, tostarp līdz šim nekad nedarītos darbiņus mēģinātu paveikt bērni un jaunieši. Bērni un jaunieši - tie ir tie denči, kas minēti projekta nosaukumā. Riktes jeb darbi labāk veicas, ja tiek dziedāts un gavilēts, tāpēc visas dienas garumā tiks nodrošināts muzikālais etno fons, klausīšanās, līdzi dziedāšanas iespējas. Naukšēnu Brūža stāstu veido ne tikai senās ēkas un to pagrabos ražotais smaržīgais rudzu iesals, bet katrs brūža darbinieks jeb brūžinieks, kurš vairāk kā 140 gadu laikā šeit ir strādājis un dzīvojis. Esam iesākuši apzināt un dokumentēt brūžinieku stāstus gan par arodiem, gan par sadzīvi Brūzī. Plānojam vasarā apkopot stāstus, foto un citus materiālas vēstures liecības, lai uz Brūža svētkiem izveidotu vides izstādi, kas pēc tam paliektu kā vides materiāls tūristu izziņas procesu veicināšanai. Svētkos ir retā iespēja apmeklētājiem iepazīt Brūža telpas un darbos, ko ikdienā ražošanas procesa dēļ nevar apskatīt.
Ar Brūža svētkiem, to programmu un paliekošajām amatu vērtībām mēs parādīsim Vidzemes kultūras daudzveidību, popularizēsim tradicionālo zināšanu un prasmju saglabāšanu, iepazīšanu, pārnesi un integrāciju tūrisma aktivitātēs, šajos procesos iesaistot arī bērnus un jauniešus.
Brūža svētki kļuvuši par nozīmīgu mūspuses tradīciju latviskās dzīvesziņas un vietējās kopienas stiprināšanā, ik gadu liekot uzsvaru uz seno, latvisko, izzinošo. Tuvumā nav šiem svētkiem līdzvērtīgu pasākumu!
Uzdevumi
2025.gada 20.septembrī Naukšēnu Brūzī:
1.Vienlaicīgi Brūža pagalmā un klētī noorganizēt šādas darbnīcas, kur katrs interesents varēs izzināt dažādu amatu pamatus:
1.1. Lupatdeķu aušanas meistardarbnīca, vadītāja Diāna Hofmane
1.2. Zāļu zinšu izzināšanas meistarklase, vadītāja Zeltīte Kaviere
1.3. Karošu grebšanas meistarklase, vadītājs Uģis Vītiņš
1.4. Ādas apstrādes meistardarbnīca, vadītāja Benita Audze
1.5. Māla meistardarbnīca, vadītāja Iveta Bureņa
1.6. Kalēja meistardarbnīca, vadītājs Edvīns Šakalis
1.7. Sveču lukturīšu darināšanas un rotāšanas meistarklase (mācot lietas izmantot atkārtoti, dodot tām "otro dzīvi"), vadītāja Agnese Vaļeniece
1.8. Piena malšanas un sviesta kulšanas meistardarbnīca, vadītāja SIA "Naukšēni" pārtikas tehnoloģe Sandra Ozola
1.9. Vētījamās mašīnas "Imanta" darbināšana - rudzu graudu attīrīšana no pelavām
2. Izveidot skatuvi klēts nojumē, kur notikt amatierkolektīvu koncertam un sadziedāšanās paralēli darbnīcām un pēc tām.
3. Parūpēties par izglītojošu muzikālu baudījumu sanākušajiem apmeklētājiem, aicinot mūziķu apvienības "Rāmi Riti", Igauņu ģimeni un noslēgumā rokgrupu "Dzelzs vilks" muzicēt un dalīties savos stāstos par dziesmām un dzīvi.
4. Izveidot Vides izstādi ar brūžinieku stāstiem, foto un citiem materiāliem kā paliekošu tūrisma produktu. Lai izstādi izveidotu, no jūnija līdz augustam tiks vākti un apkopoti materiāli, septembrī tiks izveidoti vides informatīvie stendi un izstādīti Naukšēnu Brūža teritorijā tieši pirms Brūža svētkiem.
Ieguvēji un mērķauditorija
Mērķauditorija - svētku apmeklētāji no dažādām Latvijas vietām, kuriem tiks piedāvāta bagātīga, izzinošām nodarbēm, amatu prasmēm piepildīta, muzikāla diena.
Bērni un jaunieši, kuri tiks rosināti apgūt jaunas prasmes un iemaņas (ar viņiem domātu, iesaisti veicinošu konkursu).
Vietējie Naukšēnu, arī Rūjienas, Mazsalacas, Rencēnu u.c. tuvējo apdzīvoto vietu iedzīvotāji, stiprinot vietējās kopienas sajūtu.
Amatnieki, kuriem tikusi dota iespēja tuvāk iepazīties un veidot kontaktus
Paredzamie projekta rezultāti
Kopīgi rīkojot un baudot pasākumu tiks stiprināta vietējās kopienas cilvēku piederības sajūta - min. 200 vietējie iedzīvotāji.
Nodrošināta iespēja amatiermākslas kolektīviem piedalīties koncertā - min. 50 amatiermākslas kolektīvu dalībnieki.
Tiks nodrošināta Vidzemes kultūras daudzveidība, veidota izpratne par tautas mūziku, nākot to izzināt, klausīties un sadziedāties etnomūzikas stilā - min. 300 iedzīvotāji.
Bērni un jaunieši iesaistījušies meistardarbnīcās, guvuši ieskatu un izmēģinājuši dažādas seno amatu prasmes, radījuši ko jaunu - min. 50 bērni un jaunieši.
Pieaugušie piedalījušies tradicionālo zināšanu un amatu prasmju saglabāšanā un praktizēšanā, atjaunojuši vai apguvuši seno amatu prasmes - min. 100 pieaugušie.
Apmeklēta un izzināta Vides izstāde un Brūža 2.stāvā seno brūžinieku istabiņas - min. 300 apmeklētāji
Iepazīta rudzu iesala gatavošanas tehnoloģija un amata rīki ražotnē - min. 50+ apmeklētāji
Izveidotie Vides plakāti par brūžinieku dzīvi un sadzīvi paliks kā paliekošs tūrisma izziņu veicinošs objekts.
ŠĪ visa rezultātā tiek stiprināta kultūrvēsturiskā apziņa, vēstures nozīmīgums sabiedrības attīstībā, veidota un attīstīta vietējās kopienas sajūta, paplašināts kultūras pasākumu piedāvājums Vidzemē.