Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
SIA JUALEKS
Projekta kopējās izmaksas:
8780.00 EUR
Finansējums no VKKF:
7230.00 EUR
Līdzfinansējums:
1550.00 EUR

Kopsavilkums

Projekts “Tīkls starp paaudzēm” ir būs daļa no Vidzemes kultūras programmas 2025 un tiks īstenots 16. augustā, Lapmežciemā pie jūras. Tā mērķis ir saglabāt un stiprināt vietējo kultūras mantojumu, veicinot dažādu paaudžu savstarpējo saikni un zināšanu nodošanu.

Pasākumā tiks organizētas radošās darbnīcas, meistarklases, stāstnieku vakari un kultūras aktivitātes, kurās tiks atspoguļotas vietējās tradīcijas, amatu prasmes un vēsturiski nozīmīgas vērtības. Dalībniekiem būs iespēja iepazīt senās prasmes, iesaistīties praktiskās nodarbēs un klausīties vietējo iedzīvotāju dzīvesstāstus, tādējādi stiprinot kultūras identitāti un kopienas piederības sajūtu.

Projekts ne tikai sekmēs vietējās kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību, bet arī radīs jaunas iespējas vietējiem iedzīvotājiem un interesentiem aktīvi iesaistīties kultūras procesos. Pasākums veicinās paaudžu dialogu, rosinās jaunas iniciatīvas un stiprinās Lapmežciema kā kultūras vietas nozīmi Vidzemes kontekstā.

Projekta rezultātā tiks ne tikai nodotas un saglabātas vietējās kultūras tradīcijas, bet arī radīti jauni kultūras un mākslas izpausmes veidi, kas veicinās ilgtspējīgu kultūras attīstību reģionā.

“Tīkls starp paaudzēm” atšķiras ar inovatīvu pieeju kultūras mantojuma saglabāšanai, integrējot digitālās un audiovizuālās tehnoloģijas.

“Garšu mantojums” – tradicionālo ēdienu meistarklases ar mūsdienīgu piesitienu – vietējie pavāri un iedzīvotāji dalīsies ar senām receptēm, kas tiks dokumentētas un pielāgotas jaunajai paaudzei.

Šī pieeja nodrošinās, ka pasākums ne tikai izglītos un izklaidēs, bet arī radīs paliekošu ietekmi uz vietējo kultūras attīstību, veicinot tradīciju saglabāšanu un jaunu radošo iniciatīvu veidošanos.

Mērķi

Latvijas kultūras mantojums ir bagāts un daudzveidīgs, taču globalizācijas un paaudžu maiņas dēļ daudzas vietējās tradīcijas, mutvārdu vēstures stāsti un amata prasmes pakāpeniski izzūd. Īpaši reģionālajās kopienās, kur jaunieši bieži dodas prom uz lielpilsētām vai ārzemēm, vērojama plaisa starp paaudzēm, kas var novest pie vērtīgu zināšanu un kultūras elementu zuduma.

Lapmežciems ir vēsturiski nozīmīga piekrastes kopiena ar dziļām zvejniecības, amatniecības un kultūras tradīcijām, kuras saglabāšana un nodošana nākamajām paaudzēm ir būtiska vietējās identitātes uzturēšanai. Tomēr, lai tradīcijas dzīvotu tālāk, tām ir jāpielāgojas mūsdienu cilvēka uztverei un dzīvesveidam. Projekts “Tīkls starp paaudzēm” piedāvā inovatīvu risinājumu, kā saglabāt kultūras mantojumu, iesaistot dažādas paaudzes kopīgā pieredzē un apvienojot tradicionālās vērtības ar mūsdienu tehnoloģijām.

🔹 Projekta mērķi:
Veicināt dažādu paaudžu sadarbību un stiprināt vietējo kopienas saikni, veidojot kopīgu kultūras pieredzi, kurā senākās zināšanas tiek nodotas jaunajai paaudzei.
Saglabāt un popularizēt vietējo kultūras mantojumu, dokumentējot vietējo iedzīvotāju atmiņas, stāstus, fotogrāfijas un tradīcijas, tādējādi radot paliekošu vērtību nākotnei.
Integrēt digitālās tehnoloģijas kultūras saglabāšanā, piedāvājot inovatīvas pieejas – virtuālās realitātes (VR) un paplašinātās realitātes (AR) risinājumus, interaktīvas ekspozīcijas un digitālo arhīvu.
Iedvesmot jauniešus iesaistīties kultūras un tradīciju izzināšanā, padarot to interesantu un pievilcīgu caur radošām darbnīcām, tehnoloģiju izmantošanu un aktīvu līdzdalību.
Veicināt ilgtspējīgu kultūras mantojuma saglabāšanu, veidojot tiešsaistes platformu, kas turpinās dzīvot arī pēc pasākuma un kurā iedzīvotāji varēs pievienot jaunus materiālus un stāstus.

“Tīkls starp paaudzēm” nav tikai vienreizējs pasākums, bet gan platforma, kas nodrošinās ilgtermiņa kultūras saglabāšanu un vietējās kopienas saliedētību, radot jaunu pieeju tradīciju nodošanai nākamajām paaudzēm.

Uzdevumi

Lai sasniegtu projekta “Tīkls starp paaudzēm” mērķi – veicināt dažādu paaudžu sadarbību un vietējās kultūras mantojuma saglabāšanu, tiks īstenoti vairāki konkrēti uzdevumi:

🔹 1. Kultūras mantojuma dokumentēšana un saglabāšana
Vietējo iedzīvotāju stāstu un atmiņu vākšana – intervijas ar vecākās paaudzes pārstāvjiem par zvejniecības, amatniecības un ikdienas tradīcijām.
Digitālā kultūras arhīva izveide, kurā tiks apkopoti foto, video un mutvārdu stāsti, kas būs pieejami tiešsaistē un izmantoti turpmākos projektos.
Interaktīvās “Paaudžu dialoga sienas” izveide, kurā dažādu paaudžu pārstāvji varēs dalīties ar savām atmiņām un nākotnes vīzijām par kultūru.

🔹 2. Radošās darbnīcas un meistarklases
Senās amata prasmes praksē – meistarklases vietējo amatu prasmju apgūšanai, piemēram, zvejniecības rīku izgatavošana, mezglu siešana, tradicionālā koka apstrāde un rokdarbi.
Garšu mantojuma saglabāšana – vietējās virtuves meistarklases, kurās tiks pagatavoti tradicionālie ēdieni un pierakstītas senās receptes.
Stāstniecības darbnīcas, kurās dalībnieki mācīsies izstāstīt savus un senču stāstus, lai saglabātu mutvārdu vēstures tradīcijas.

🔹 3. Digitālo un audiovizuālo tehnoloģiju izmantošana
Virtuālās realitātes (VR) un paplašinātās realitātes (AR) pieredze, lai interaktīvā veidā iepazīstinātu ar zvejniecības un amatniecības vēsturi.
Audiovizuālā ekspozīcija, kurā caur fotogrāfijām un video tiks parādīta vietējās kultūras attīstība dažādos laikos.
Tiešsaistes platformas izstrāde, kurā tiks ievietoti pasākuma materiāli, intervijas un meistarklašu ieraksti, nodrošinot ilgtspējīgu piekļuvi vietējā kultūras mantojuma saglabāšanai.

🔹 4. Sabiedrības iesaiste un kopienas saliedēšana
Jauniešu iesaiste projekta aktivitātēs, lai stiprinātu viņu saikni ar vietējo kultūras mantojumu un veicinātu tā nodošanu nākamajām paaudzēm.
Ģimeņu un dažādu paaudžu kopīgas aktivitātes, kurās bērni, vecāki un vecvecāki varēs sadarboties, daloties zināšanās un prasmēs.
Pasākuma organizēšana un popularizēšana, iesaistot vietējos medijus, sociālos tīklus un skolu kopienas, lai nodrošinātu plašu auditorijas sasniedzamību.

Šo uzdevumu īstenošana nodrošinās ne tikai pasākuma veiksmīgu norisi, bet arī ilgtermiņa ietekmi uz kultūras saglabāšanu un attīstību Vidzemē.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Pasākums “Tīkls starp paaudzēm” ir vērsts uz vairākām mērķauditorijām, kas gūs labumu no pasākuma aktivitātēm. Plānotās mērķauditorijas ir dažādu vecuma grupu un interešu pārstāvji, kuru iesaiste un dalība veicinās vietējās kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu. Šīs grupas gūs labumu gan no pasākuma tiešajām aktivitātēm, gan no kultūras tradīciju nodošanas nākamajām paaudzēm.
Projekts tiks plaši reklamēts gan vietējos medijos, gan tiešsaistē, izmantojot sociālos tīklus, vietējos.

Paredzamie projekta rezultāti

Skaitliskie rādītāji: 

Pasākumā piedalīsies vismaz 450 cilvēki, tostarp vietējie iedzīvotāji, viesi no citām pašvaldībām un tūristi.

30-40 bērni un jaunieši piedalīsies darbnīcās un tradicionālajās amatniecības aktivitātēs.

  • Paaudžu mijiedarbības uzlabošana:

    • Pasākuma dalībnieki no dažādām paaudzēm (bērni, jaunieši, seniori) kopā strādājot pie kultūras aktivitātēm un amatniecības, iegūs dziļāku izpratni par savstarpējo saikni un kultūras vērtību nodošanu nākamajām paaudzēm.

    • Dalībnieki veidos pozitīvas attiecības, kas ilgtermiņā veicinās kopienas saliedētību.

  • Vietējo kultūras tradīciju saglabāšana un izglītība:

    • Jaunie dalībnieki apgūs 3-5 tradicionālās amatniecības prasmes (piemēram, adīšana, koka izstrādājumu veidošana, aušana) un uzsāks to praktisku izmantošanu.

    • Jaunieši un bērni iegūs dziļāku izpratni par savu kultūras mantojumu, veicinot to saglabāšanu nākotnē.

  • Publiskās izstādes un pasākumi:

    • Pasākuma izstādes un izpildījumi veicinās lielāku sabiedrības izpratni un atbalstu vietējām kultūras iniciatīvām, padarot tās pieejamākas un saprotamākas.

    • Publicitāte un mediju atspoguļojums palīdzēs plašākai sabiedrībai iepazīt vietējo kultūru, tādējādi veicinot tās ilgtermiņa popularitāti un saglabāšanu.

  • Ilgtermiņa kultūras izglītības un apmācību iespējas:

    • Izveidotās darbnīcas, semināri un apmācību programmas kļūs par ilgtspējīgu resursu vietējām skolām, kultūras centriem un sabiedriskajām organizācijām.

    • Projekta materiāli (foto, video, apmācību rīki) tiks izmantoti izglītības procesā, veicinot vietējo tradīciju nodošanu nākamajām paaudzēm.