Kopsavilkums
Projekts ir veltīts seno latgaļu kultūras mantojuma popularizēšanai un tradicionālo amatniecības prasmju saglabāšanai, organizējot trīs meistarklases, kurās dalībnieki Cēsīs izgatavos Cēsu pils arheoloģiskajos izrakumos atrasto seno latgaļu rotaslietu reprodukcijas.
Vēsturiski latgaļi apdzīvojuši plašu Vidzemes teritoriju, tāpēc Vidzemes augsne joprojām slēpj daudz seno rotu. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par Latvijas vēsturi un seno baltu cilšu materiālo kultūru, kā arī sekmēt tradicionālo rotkaļu prasmju nodošanu jaunajai paaudzei. Meistarklases vadīs pieredzējuši meistari, kuri dalībniekus iepazīstinās ar seno rotaslietu izgatavošanas tehnikām un vēsturisko nozīmi.
Nodarbībās dalībnieki apgūs metāla apstrādes pamatus un darinās rotas pēc vēsturiskajiem paraugiem. Tas dalībniekiem attīstīs amatnieciskās prasmes un sniegs dziļāku izpratni par seno latgaļu dzīvesveidu, estētiskajām vērtībām un kultūras mantojumu.
Projekta rezultātā tiks izgatavotas autentiskas vēsturisko rotu reprodukcijas. Dalībniekiem būs iespēja savus darbus paturēt kā piemiņu par dalību meistarklasēs, tādējādi veicinot interesi un cieņu pret tradicionālo amatniecību.
Projekts dos ieguldījumu amatniecības tradīciju saglabāšanā un vietējās kopienas iesaistē Vidzemes vēsturisko zemju kultūras mantojuma izzināšanā un nodošanā nākamajām paaudzēm.
Mērķi
Šis projekts sniegs nozīmīgu ieguldījumu kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamības veicināšanā Vidzemes vēsturiskajā zemē, kā arī Vidzemes savdabības izzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā.
Organizējot meistarklases seno rotu izgatavošanā, projekts dos iespēju dažādu vecumu un interešu grupu dalībniekiem aktīvi iesaistīties reģiona vēsturiskā mantojuma apguvē. Praktiskās nodarbības ļaus apvienot teorētiskās zināšanas par latgaļu materiālo kultūru ar reālu darbību, tā padarot kultūras iepazīšanu aizraujošu un interaktīvu.
Vidzemes vēsturiskā savdabība ir cieši saistīta ar seno latgaļu klātbūtni šajā reģionā, un arheoloģiskajos izrakumos atrastās rotaslietas ir nozīmīgs apliecinājums šai kultūras pēctecībai. Iesaistot vietējos iedzīvotājus un viesus seno rotkaļu prasmju apgūšanā, projekts palīdzēs saglabāt un popularizēt seno amatniecības tradīciju, kas raksturīga Vidzemei un tās vēsturiskajām zemēm.
Projekts arī stiprinās reģiona kultūras identitāti, piedāvājot autentisku, vietējā vēsturē balstītu pieredzi, kas veicina lepnumu par Vidzemes kultūras mantojumu. Tā rezultātā tiks ne tikai saglabātas un nodotas tālāk tradicionālās rotkaļu prasmes, bet arī radīts plašāks sabiedrības dialogs par seno latgaļu nozīmi Vidzemes vēstures kontekstā.
Papildus tiešajam ieguldījumam amatniecības prasmju saglabāšanā projekts sekmēs arī Vidzemes kultūras un vēstures pieejamību plašākai sabiedrībai. Meistarklasēs izgatavotās rotu reprodukcijas kalpos par izglītojošu materiālu, kas tiks izmantots turpmākās aktivitātēs, nodrošinot ilglaicīgu ietekmi uz reģiona kultūras mantojuma popularizēšanu.
Tādējādi projekts sekmēs Vidzemes vēstures un kultūras izzināšanu, stiprinās tās atpazīstamību un nodrošinās kvalitatīvas kultūras pieejamību gan vietējiem iedzīvotājiem, gan reģiona viesiem.
Uzdevumi
Lai sasniegtu projekta mērķi – veicināt seno latgaļu kultūras mantojuma izzināšanu un tradicionālo amatniecības prasmju saglabāšanu –, tiks īstenoti vairāki konkrēti uzdevumi. Projekta ietvaros tiks organizētas trīs praktiskās meistarklases, kurās dalībnieki izgatavos Cēsu pils arheoloģiskajos izrakumos atrasto seno latgaļu rotaslietu reprodukcijas.
1. Meistarklašu sagatavošana un organizēšana
- Izvēlēties vēsturiskos rotu paraugus no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja kolekcijas.
- Nodrošināt nepieciešamos materiālus un instrumentus, lai dalībnieki varētu strādāt ar metālu, izmantojot autentiskas tehnikas.
- Piesaistīt pieredzējušus amatniekus, kuri nodrošinās meistarklašu vadīšanu un vēsturisko kontekstu skaidrojumu.
- Izveidot informatīvus materiālus par seno latgaļu rotām, to nozīmi un izgatavošanas procesu.
2. Meistarklašu norise
- Pirmajā meistarklasē dalībnieki izgatavos gredzenu ar volūtu galiem (LNVM, VI 213: 6319) – raksturīgu seno latgaļu rotaslietu, kas atrasta Cēsu pils arheoloģiskajos izrakumos. Tiks apgūtas metāla zāģēšanas, locīšanas un virsmas apstrādes tehnikas.
- Otrajā meistarklasē dalībnieki izgatavos pakavsaktu ar atrotītiem galiem (LNVM, VI 213: 206), kas bija nozīmīgs apģērba elements un sociālā statusa simbols. Šajā nodarbībā tiks īpaši pievērsta uzmanība metāla kalšanai, tordēšanai un liekšanai.
- Trešajā meistarklasē tiks izgatavots gredzens ar vītu priekšpusi (LNVM, VI 213: 2816), dalībnieki strādās ar kalšanas un vīšanas un tehnikām.
3. Projekta rezultātu apkopošana un publicitāte
- Dalībniekiem rotu izgatavošana kalpos kā izglītojošs process, bet to lietošana ikdienā – izglītos apkārtējo sabiedrību.
- Projekta norise un sasniegtie rezultāti tiks dokumentēti, lai tos izmantotu turpmākajos izglītojošajos projektos un popularizētu seno latgaļu amatniecību.
- Projektā gūtā pieredze tiks publicēta sociālajos tīklos.
Šie uzdevumi nodrošinās ne tikai seno rotkaļu prasmju apguvi un pielietojumu praksē, bet arī veicinās sabiedrības interesi par Vidzemes vēsturisko un kultūras mantojumu, sekmējot tā saglabāšanu un popularizēšanu nākamajām paaudzēm.
Ieguvēji un mērķauditorija
Dalībnieki apgūs seno latgaļu rotkaļu tehnikas – metāla formēšanu, liekšanu, vīšanu un kalšanu, kā arī darbu ar amatniecības instrumentiem. Viņi iegūs izpratni par rotu simboliku un seno amatniecības prasmju nozīmi. Praktiskā pieredze ļaus pašiem izgatavot seno rotu reprodukcijas, strādājot meistaru vadībā. Projekts veicinās kopienas iesaisti, savstarpēju sadarbību un lepnumu par Vidzemes kultūras mantojumu.
Paredzamie projekta rezultāti
Skaitliskie rādītāji:
- 3 meistarklases, kurās dalībnieki izgatavos seno latgaļu rotu reprodukcijas.
- Vismaz 30 dalībnieki (katras meistarklases grupā 10 dalībnieki).
- 3 veidu rotas izgatavotas pēc arheoloģiskajiem atradumiem – gredzens ar volūtu galiem, pakavsakta ar atrotītiem galiem, gredzens ar vītu priekšpusi.
- Publicitāte – informācija par projektu izplatīta sociālajos tīklos, medijos un partnerorganizācijās.
Kvalitatīvie rādītāji:
- Dalībnieki apgūs seno latgaļu rotkaļu tehnikas, iegūstot vērtīgas praktiskas un teorētiskas zināšanas.
- Veicināta Vidzemes vēsturiskā mantojuma izzināšana, akcentējot seno latgaļu kultūras nozīmi reģionā.
- Projekts sekmēs vietējās kopienas iesaisti un interesi par tradicionālo amatniecību, radot jaunas sadarbības iespējas.
- Dalībnieku izgatavotās rotas varēs tikt izmantotas izglītojošos un kultūras pasākumos, popularizējot seno latgaļu mantojumu arī pēc projekta beigām.