Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Vidzemes jauno talantu atbalsta fonds (VJTAF)
Projekta kopējās izmaksas:
55643.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1800.00 EUR
Līdzfinansējums:
53843.00 EUR

Kopsavilkums

28.latviešu mūzikas svētki (turpm. LMS)* sevī ietver augstvērtīgus koncertus, meistarklases t.sk. jaunradi. Tos regulāri atbalsta VKKF, t.sk. mērķprogrammā Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi. Citējot Hamburgas mūzikas un teātra augstskolas prof., komponisti Rutu Paideri**: ”Jūlija pēdējās nedēļās Madona kļūst par vienu no Latvijas mūzikas dzīves epicentriem, mūzikas skola skan, vibrē un reizēm arī dārd teju vai 24stundas diennaktī. Kamēr jaunajā ēkā noris komponistu meistarklases, lekcijas, aktīvs komponēšanas process, vecajā (un nenoliedzami diezgan spokainajā) mūzikas skolas namā dzīvo, vingrinās un mēģina mūziķi, talantīgā un spožā Latvijas jauno mūziķu paaudze. LMS norises aptver pārsteidzoši plašu spektru, parādot neticami daudz no mūslaiku Latvijas mūzikas kultūras. LMS vienreizīguma pamatā noteikti ir veiksmīgais vairāku pasauļu savienojums - latviešu klasikas zelta fonds izcilu mūziķu izpildījumā koncertos un radošie, un mokošie jaunā meklējumi komponistu meistarklasēs”. Savukārt Krista Auznieka**,recenzijas tapšanas brīdī Jēlas universitātes pasniedzējs saka šādi: “LMS ir unikāls notikums.Tas, ko kompozīcijas studenti tajā iegūst, nelīdzinās nekam, ko zinu. Viņu pieeja individuālām konsultācijām gan ar skolotājiem, gan mūziķiem ir praktiski neierobežota; mēģinājumu skaits daudzkārt lielāks kā jebkurā profesionālā situācijā.Viņu iespēja mainīt domas par katru detaļu, bet arī par daudz radikālākām struktūrām, idejām-bezgalīga”. Recenzijas norāda uz svētku nozīmību Vidzemes un Latvijas kultūras panorāmā. Pielikumi: Nr.1 - LMS PROGRAMMA*, Nr.2 - PAIDERES / AUZNIEKA RECENZIJAS**

Lūdzam atbalstu tikai vienā no daudzajām LMS sadaļām - JAUNO KOMPONISTU MEISTARKLAŠU VADĪTĀJU HONORĀRAM 

Mērķi

Pamatojums LMS nozīmībai: LMS būtība ir latviešu mūzikas kultūras apzināšanās, jo svētku ietvarā tiek radīta un atskaņota latviešu mūzika. Dalība LMS, kā to rāda mūziķi un mūzikas skolu audzēkņi no visas Latvijas un, īpaši, no Vidzemes reģiona, kuri uz šiem svētkiem gadu no gada atgriežas Madonā, rada un notur interesi par latviešu mūziku visā tās apjomā – no pirmsākumiem līdz mūsdienām. LMS, kas notiks jau 28. reizi, ir ne tik iespēja vienā laikā un telpā tikties dalībniekiem un klausītājiem, radot un izdzīvojot piesātinātu, aizraujošu akadēmiskās un džeza mūzikas notikumu Vidzemes reģionā. Tas nozīmīgi ietekmē bērnu vērtīborientāciju, kas atspoguļojas svētku dalībnieku sekmēs gan vispārizglītojošajās skolās, gan īpaši mūzikas skolās. Tāpat aktīva dalība meistarklasēs pie Latvijas un pasaules līmeņa māksliniekiem un koncentrēta kvalitatīvas akadēmiskās mūzikas klausīšanās pieredze rada bērnos un jauniešos pašvērtējuma un vispārējās vērtību skalas izaugsmi. Intensīvā latviešu mūzikas svētku programma (meistarklases un koncerti) sniedz zināšanas arī par Latvijas akadēmiskās un džeza mūzikas dzīvi un attīstību, muzikālo mantojumu un jaunradi, veido piederības sajūtu Latvijas inteliģencei.
Īpaša nozīme ir dalībai meistarklasēs ar ietekmi motivācijas mācīties saglabāšanai (pielikumā Nr.3 skatīt vienas mammas emocionālu atsauksmi pēc 2024. gada meistarklasēm). Tverot visas Latvijas mūzikas kultūru, veicinot jaunradi, neapšaubāmi tiek bagātināta Vidzemes reģiona kultūras (t.sk. kultūrizglītības) dzīve – skolu audzēkņiem meistarklasēs / koncertos, klausītājiem bagātīgajā un augstvērtīgajā koncertu piedāvājumā.

 

Pamatojums Jauno komponistu (turpmāk JK) meistarklašu finansiālam atbalstam: Jauno komponistu meistarklašu saturs tiek balstīts uz mūsdienu laikmetīgās mūzikas tendencēm un pasaulē atzītu latviešu komponistu pieredzi, kas jaunā kvalitātē turpina Latvijas nozīmīgo devumu pasaules kultūrā. Pievienotā vērtība - 3 izcili meistarklašu vadītāji un 7 visaugstākās raudzes profesionāli mūziķi, kas 10 dienu meistarklasēs piedāvā vērtīgus impulsus jaunradei. Tiek jaunradīti skaņdarbi, kas kļūst par Latvijas kultūras sastāvdaļu.

Mazliet izvērstāks PAMATOJUMS - Pielikums Nr.3

Uzdevumi

Projekta "28. latviešu mūzikas svētki - JAUNO KOMPONISTU MEISTARDARBNĪCA" uzdevumus var sadalīt divās daļās.

1) Attiecībā uz pieprasīto finansējumu nodrošināt pilnvērtīgas jauno komponistu meistarklases piesaistot meistarklašu vadītāju darbam izcilus meistarus: Eviju Skuķi, Santu Bušs, Jāni Petraškeviču. Projekta konkursā tiek lūgts daļējs finansējums meistarklašu vadītāju honorāram. (Lai nodrošinātu meistarklašu kvalitatīvu kopējo norisi, tad atlikušais meistarklašu vadītāju, 7 profesionālu mūziķu, ēdināšanas, gulēšanas u.c. izmaksas tiek nodrošinātas ar VKKF, Madonas novada pašvaldības līdzfinansējumu un dalības maksām). Bez finansiālā aspekta uzdevums - izsludināt NOLIKUMU (izdarīts), meistarklašu vadītājiem izvērtēt pieteikumus (uz projekta iesniegšanas brīdi procesā), dalībniekiem komponēt skaņdarbu 80-90% gatavībā līdz 2025. gada 23. jūlijam, meistarklašu ietvarā realizēt lekcijas, individuālās nodarbības, iestudēt jaundarbus un atskaņot tos noslēguma koncertā 1. augustā Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolā. Apliecinājumu par telpu izmantošanu skatīt -Pielikums Nr.4.

Meistarklašu vadītāju un 7 mūziķu CV skatīt - Pielikums Nr.5

2) Attiecībā uz visu 28. latviešu mūzikas svētku norisi:

  • realizēt meistarklases nometnē "Daba pilna mūzikas" apmēram 80 Latvijas mūzikas skolu audzēkņiem pie A.Egliņas (klavieres), V.Rozēnas - Gaļickas (flauta), N.Sarkisjanas (vijole), G.Šnē (čells), E.Endzeles (sitaminstrumenti), Ž.Spirkas (kompozīcija), V.Klausītājs (improvizācijas un zīmējumu teātris), M.Bergs (orķestris);
  • Realizēt jauno komponistu meistarklases;
  • Realizēt 8 koncertus. 1) meistarklašu "Daba pilna mūzikas" noslēguma koncerts, 2) Ievas Salietes (klavesīnes) - solo, 3) Lauras Zariņas (vijole) un Agneses Egliņas (klavieres) - duets, 4) Didzis Kalniņš (klavieres) - solo, 5) Konstantīns Paturskis (vijole), Aleksejs Bahirs (vijole), Elīna Andrianova - Bahira (alts), Dace Zālīte - Zilberte (čells) - Perona kvartets, 5) Kārlis Auziņš (saksofons) un Rihards Plešanovs (klavieres) - duets, 6) Kristapa Vanadziņa džeza trio, 7) jauno komponistu meistarklašu noslēguma koncerts, 8) tas pats koncerts Saulkrastos festivālā "Satikšanās Saulkrastos".
. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Šī projekta tiešā, jauno komponistu meistarklašu mērķauditorija, ir 10 jaunie komponisti – dalībnieki un noslēguma koncerta klausītāji. Tieši šis koncerts ir viens no apmeklētākajiem koncertiem pēdējo gadu laikā. Iesaistītās personas meistarklašu norisē – 7 profesionāli mūziķi un 3 meistarklašu vadītāji.

LMS kopējā mērķauditorija – mūzikas skolu un vidusskolu audzēkņi, augstskolu studenti (meistarklasēs), kā arī akadēmiskās un džeza mūzikas klausītāji.

Paredzamie projekta rezultāti

1. Vidzemes reģiona iedzīvotājiem un viesiem sniegti profesionāli akadēmiskās un džeza mūzikas koncerti, izcilu mūziķu sniegumā, koncertu repertuārā ietverot gan latviešu klasikas zelta fondu, gan laikmetīgās mūzikas izcilos autorus, atskaņojot mūziku kā bērnu, tā pieredzējušu klausītāju auditorijai.

2. Realizējot projektu, nodrošināta augstvērtīgas kultūras dzīves kontinuitāte un pieejamība Vidzemes reģionā.

3. Meistarklašu dalībnieki ieguvuši nozīmīgu pieredzi un motivāciju turpmākajam darbam un mācībām izvēlētajā specialitātē.

4. Latvijas kultūras kartē Madona nostiprinās kā pastāvīga latviešu mūzikas rezidence.

5. Latviešu mūzikas svētki ar īpašu piedāvājumu jaundarbu atskaņošanā Baltijas jauno komponistu meistarklasēs nostiprina īpašu un arī starptautisku atpazīstamību.