Kopsavilkums
Druvienas Vecās skolas-muzeja fondos glabājas bijušo skolēnu atmiņas par skolas gadiem, sadzīvi, darba un atpūtas tradīcijām Latvijas laukos 20. gs. 20.-30. gados, kā arī vēsturiskajiem notikumiem kara un pēckara laikā, kad ģimenes tika izsūtītas uz Sibīriju, devās bēgļu gaitās, cīnījās mežabrāļu rindās.
Muzejs vēlas izdot grāmatu, kurā būs apkopotas trīs cilvēku atmiņas, kas dzīvojuši “Dravnieku” māju pudurī un visu to piedzīvojuši. Ierosmi grāmatai deva Druļļu dzimtas pārstāvji, nododot muzejam apjomīgu Alfreda Drulles atmiņu krājumu. Tām pievienojot Ērikas Zvejnieces un Artūra Tocupa atmiņas, veidojas plašs kultūrvēsturisks ieskats Vidzemes vidienes zemnieku saimniecību cilvēku sadzīvē un likteņos.
Grāmata saturēs unikālu kultūrvēsturisku materiālu, papildinātu ar fotogrāfijām. Teicēji stāsta par savu dzimtu un "Dravnieku" māju vēsturi, par tuvāku un tālāku to apkārtni, lieto senos vietvārdus, apraksta ganu gaitas, bērnības vaļaspriekus, Tirzas, Vilaunes un Azandas upes un mežus, sniedz liecības par floras un faunas daudzveidību Druvienas apkārtnē. Kopumā atmiņas aptver laika posmu no 20.gs. 20. līdz 60. gadiem.
Grāmatu papildinās novadpētnieka Nila Treija kultūrvēsturiskie komentāri, kas būs vērtīgs izziņas avots ikvienam lasītājam. Autoru valoda ir bagāta, skaista, tiem piemīt retas dabas vērotāju dotības un labs humors. Lasītāju loks paredzams plašs, jo atmiņas aptver ne tikai Druvienu, bet arī Cesvaines, Ieriķu apkārtni, Rīgu, Sibīriju, Vācijas kara bēgļu nometnes.
Mērķi
Projekta īstermiņa mērķi:
- izdot unikālu, ar nozīmīgiem kultūrvēstures, etnogrāfijas, saimniekošanas, makšķerēšanas, medīšanas un dzīves piedzīvojumu aprakstiem sarežģītos vēsturiskos apstākļos bagātus dzīves stāstus par laika periodu no 20. gs. 20. g. vidus līdz 60. gadiem, kas papildināts ar vēstures izpētes materiāliem un fotogrāfijām;
- nodot to kā izziņas un atmiņu materiālu cilvēkiem, tā popularizējot Druvienas vecās skolas- muzeja fondu materiālus, ļaujot tiem būt pieejamiem daudz plašākai auditorijai.
- grāmatu, kurai būs ISBN kods, nodot Nacionālajai bibliotēkai- vismaz 7 eksemplārus, kā arī grāmatā minēto novadu un pagastu un skolu bibliotēkām.
Projekta ilgtermiņa mērķi:
- izdot unikālas, ar nozīmīgiem kultūrvēstures, dabas objektu, sadzīves darbu, tradīciju un vaļasprieku aprakstiem bagātas Druvienas zemnieku ģimeņu pārstāvju atmiņas, kas ir nozīmīgi vēstures, valodas, sadzīves, dabas un etnogrāfijas izpētes avoti, kā arī veidot un stiprināt vietējās kopienas, skolēnu un plašas sabiedrības apkārtnes novados līdzdalību kultūras mantojuma saglabāšanā;
- veicināt interesi par kultūras mantojuma, savas dzimtas izpēti, kultūrizglītību skolās, tiekoties ar skolēniem un skolotājiem;
- rosināt interesi par apkārtējo vidi un dabu, likt sabiedrībai domāt par mazo Vidzemes upju dabiskā plūduma atjaunošanu, lai uzlabotu vietējo dabas resursu bagātības.
Atmiņu teksts būs papildināts ar Druvienas Vecās skolas- muzeja padomes locekļa, novadpētnieka Nila Treija veiktajiem zinātniski pētnieciskajiem komentāriem, kā arī informāciju no Druvienas Vecajā skolā- muzejā sakrātajiem un izpētes ceļā iegūtajiem materiāliem.
Grāmata tiks popularizēta muzeja apmeklētāju vidū, apkārtējo pagastu skolās, kā arī drukātajos medijos. Plānota grāmatas veidošanā iesaistīto personu tikšanās muzejā Jāņa Poruka Dzejas dienu pasākuma ietvaros.
Uzdevumi
- Grāmatas teksta un fotogrāfiju salikšana, dizaina izstrādāšana un maketēšana, korektūra, drukāšana Jelgavas izdevniecībā. Tiks piešķirts ISBN kods;
- Grāmatu dāvinājumi, sūtījumi- vismaz 7 eksemplāri tiks nodoti Nacionālajai bibliotēkai, kā arī 20 eksemplāri centrālajām, novadu un pagastu bibliotēkām un skolām, tai skaitā Tirzas, Lizuma, Dzelzavas, Cesvaines, Ieriķu skolām;
- Grāmatas atvēršanas svētki Druvienas Vecajā skolā- muzejā 2025. gada 11. oktobrī Dzejas dienu pasākuma ietvaros. Pasākuma laikā tiks uzaicināti uzstāties grāmatas veidotāji: Nils Treijs kā Druvienas Vecās skolas- muzeja padomes loceklis un komentāru autors un Druļļu, Zvejnieku un Tocupu dzimtu pārstāvji;
- Grāmatas tirgošana muzejā muzeja apmeklētājiem, kā arī nodošana tirdzniecībā Latvijas grāmatnīcās. Ienākumi tiks novirzīti Druvienas Vecās skolas-muzeja ekspozīciju atjaunošanai;
- Grāmatas reklāma sociālajos tīklos, drukātajos medijos, muzeja Facebook lapā;
- 2025. gada jūlijā un augustā par grāmatas iznākšanu tiks sagatavots raksts un nosūtīts "Gulbenes novada ziņām", Gulbenes novada laikrakstam "Dzirkstele" un Madonas novada laikrakstam "Stars";
- 2025. gada oktobrī - novembrī plānots organizēt tikšanās ar skolēniem un skolotājiem apkārtnes pagastu skolās;
Ieguvēji un mērķauditorija
1) Plaša sabiedrības daļa Latvijā- grāmata būs pieejama gan Latvijas grāmatu tirdzniecības tīklā, gan bibliotēku tīklā;
2) Druvienas, Tirzas, Lizuma, Dzelzavas, Cesvaines, Ieriķu iedzīvotāji, tai skaitā skolotāji un skolēni;
3) Druvienas Vecās skolas - muzeja apmeklētāji;
4) Kultūrvēstures , vēstures, etnogrāfijas speciālisti, dabas pētnieki un citi interesenti-- grāmatas tirdzniecības apjomi tiks palielināti, izvēršot reklāmas aktivitātes sociālajos tīklos, drukātajos un interneta mēdijos.
Paredzamie projekta rezultāti
Grāmatu paredzēts izdot 500 eksemplāros, no tiem vismaz 27 eksemplāri tiks nodoti plašā pieejā bez maksas bibliotēkām un skolām, tai skaitā vismaz 7 eksemplāri Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.
Grāmata būs labs izziņas avots Druvienas dzimtu pētniecībai, vēstures tēmu, kas saistīti ar kara un pēckara notikumiem, izzināšanai. Tā rosinās interesi par apkārtējo vidi un dabu, liks sabiedrībai domāt par mazo Vidzemes upju dabiskā plūduma atjaunošanu, lai uzlabotu vietējo dabas resursu bagātības. Tā būs laba literatūra latviskās pašapziņas un patriotisma audzināšanā.