Kopsavilkums
Projekts “Tradīcija un inovācija vizuālajā mākslā un dizainā” ir veltīts Vidzemes vizuālās mākslas un dizaina un tehnoloģiju pedagogu profesionālajai pilnveidei, piedāvājot iespēju apgūt jaunas metodes, kas apvieno latviešu tradicionālās mākslas un amatniecības tehnikas ar mūsdienu dizaina un digitālajām tehnoloģijām. Semināra ietvaros norisināsies piecas lekcijas un darbnīcas: 12. septembrī Linda Rubena vadīs atklāšanas lekciju “Tradīcija kā iedvesmas avots mūsdienu mākslā un dizainā”, 18. septembrī Laine Uzulēna lekcijā “Digitālās un analogās mākslas sintēze” sniegs ieskatu, kā tehnoloģijas var papildināt tradicionālās mākslas tehnikas, 24. septembrī Agnese Ieva Tīrone darbnīcā “Latviešu raksti un formas mūsdienu dizainā” rosinās dalībniekus pētīt latviešu ornamentus un kolāžas tehnikas, 30. septembrī Lāsma Lopatko vadīs nodarbību “Amatniecības mārketings: kā izcelt savu darbu caur foto un video”, kurā pedagogi apgūs efektīvas vizuālās attēlošanas metodes, un noslēgumā 6. oktobrī Inga Berga-Bīriņa un Gunita Upeniece praktiskajā darbnīcā “Latvijas amatniecības motīvi izšuvumos” iepazīstinās ar izšūšanas mašīnas iespējām latviešu tautas rakstu pielietošanā tekstilā.
Mērķi
Projekts “Tradīcija un inovācija vizuālajā mākslā un dizainā” veicinās kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemē, nodrošinot reģiona vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju pedagogu profesionālo izaugsmi un jaunas metodes tradicionālo mākslas tehniku integrācijai laikmetīgajā mākslā un dizainā. Projekts sekmēs Vidzemes kultūras izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu, piedāvājot teorētiskas un praktiskas nodarbības par reģionam raksturīgo vizuālās mākslas un amatniecības elementu pielietojumu mūsdienu izglītībā. Iegūtās zināšanas un prasmes ļaus pedagogiem radoši strādāt ar audzēkņiem, nodrošinot Vidzemes kultūras mantojuma ilgtspējīgu tālāknodošanu jaunajām paaudzēm un stiprinot vietējo identitāti.
Uzdevumi
Projekta uzdevumi:
-
Organizēt seminārus un darbnīcas pedagogiem
- Nodrošināt izglītojošus seminārus, kurā piedalīsies Vidzemes vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju pedagogi, kā arī profesionālās ievirzes un interešu izglītības pedagogi;
- Piedāvāt praktiskās darbnīcas, kurās pedagogi apgūs tradicionālo mākslas tehniku apvienojumu ar digitālajām tehnoloģijām, laikmetīgajiem materiāliem un dizaina pieejām.
-
Veicināt dalībnieku pieredzes apmaiņu un sadarbību
- Radīt platformu pieredzes apmaiņai, lai pedagogi dalītos ar labās prakses piemēriem par tradicionālo mākslas un dizaina elementu izmantošanu mācību procesā;
- Veidot tīklošanās iespējas, lai stiprinātu Vidzemes reģiona pedagogu sadarbību un jaunu radošu iniciatīvu veidošanos.
-
Izstrādāt un izplatīt metodiskos materiālus
- Sagatavot un dalībniekiem izsniegt informatīvos un metodiskos materiālus, kas apkopos seminārā iegūtās zināšanas un praktiskos risinājumus pedagogu ikdienas darbam;
- Nodrošināt piekļuvi materiāliem digitālā formātā, lai dalībnieki varētu tos izmantot un dalīties ar citiem izglītības iestāžu kolēģiem.
-
Nodrošināt semināra publicitāti un rezultātu izvērtēšanu
- Informēt par semināra norisi Vidzemes izglītības iestādes, piesaistot plašāku pedagogu auditoriju;
- Apkopot dalībnieku atsauksmes un izvērtēt projekta ietekmi, lai attīstītu līdzīgas iniciatīvas nākotnē.
Ieguvēji un mērķauditorija
Vidzemes mākslas skolu pedagogi, vizuālās mākslas pedagogi, priekšmeta "Dizains un tehnoloģijas" pedagogi. Mērķauditorija tiks sasniegta izsludinot pieteikšanos - tiks nosūtīta informācija e-pastā, ievietosim informāciju Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas sociālo mediju kontos un Valmieras novada pašvaldības mājaslapā.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta “Tradīcija un inovācija vizuālajā mākslā un dizainā” rezultātā tiks iesaistīti vismaz 50 Vidzemes vizuālās mākslas un dizaina un tehnoloģiju pedagogi, kā arī profesionālās ievirzes un interešu izglītības skolotāji. Tiks organizētas 5 lekcijas un praktiskās darbnīcas, kuru laikā dalībnieki iegūs jaunas zināšanas par latviešu tradicionālās mākslas un amatniecības integrēšanu mūsdienu dizainā un izglītībā. Pedagogi apgūs digitālās un analogās mākslas sintēzes metodes, tradicionālo ornamentu izmantošanu dizainā, izšūšanas tehnikas pielietojumu, amatniecības vizuālo komunikāciju un kolāžas tehniku, kas palīdzēs attīstīt radošumu un inovācijas viņu profesionālajā darbā. Kvalitatīvie rādītāji ietver pedagogu profesionālās kompetences paaugstināšanu, jaunu radošo metožu ieviešanu izglītības procesā un Vidzemes kultūras mantojuma aktualizēšanu mācību saturā. Projekts veicinās pedagogu savstarpējo sadarbību un pieredzes apmaiņu, kā arī palielinās kvalitatīva kultūras piedāvājuma pieejamību skolēniem, kas ilgtermiņā stiprinās kultūras mantojuma saglabāšanu un inovācijas izglītības procesā.