Kopsavilkums
Projekts “TAUTASDZIESMA. KORIS. DŽEZS.” ir mākslinieciski un saturiski novatorisks notikums, kas veltīts Cēsu Pils kora 30 gadu jubilejai. Tā ietvaros top koncertprogramma, kurā latviešu tautasdziesmas tiek interpretētas caur akadēmiskā kora dziedājuma un laikmetīgā džeza sintēzi. Šī sadarbība starp Cēsu Pils kori un džeza grupu “Lupa” ļaus radīt jaunu skanējumu, kas vienlaikus godā latvisko kultūras mantojumu un piešķir tam laikmetīgu izteiksmi.
Projekta centrā ir komponista Ritvara Garozas jaundarbs “Šaipus kalnam”, kas balstīts latviešu tautas dainās un īpaši rakstīts šim notikumam. Mākslinieciskā ideja veidota kā tilts starp tradīciju un jaunradi – starp dziesmu saknēm un skanējuma brīvību. Rezultātā top koncerts, kas uzrunās gan tradicionālās mūzikas cienītājus, gan eksperimentālu virzienu meklētājus. Programmas pirmatskaņojums notiks koncertzālē “Cēsis” 2025. gada 10. maijā.
Mērķi
Projekts “TAUTASDZIESMA. KORIS. DŽEZS.” veicina Vidzemes kultūras daudzveidību, pašdarbības nozīmes aktualizēšanu un korziedāšanas saglabāšanu, piedāvājot kvalitatīvu, mākslinieciski izstrādātu koncertu, kurā tautasdziesmas tiek atskaņotas laikmetīgā skanējumā. Apvienojot tradicionālo kormūziku ar džeza elementiem, koncerts piedāvā jaunu pieeju latviešu kultūras mantojuma izzināšanai. Koncertprogrammas centrālais darbs – Ritvara Garozas jaundarbs “Šaipus kalnam” – ir iecerēts kā oriģināls ar Vidzemi saistīts mūzikas darbs, kas balstās tautasdziesmu tekstos un sajūtu laukā, atspoguļojot Vidzemes ainavu, valodu un cilvēku izjūtu mūzikā.
Projekts nodrošina kvalitatīvas kultūras pieejamību Vidzemes iedzīvotājiem, īpaši Cēsu novadā. Tā dalībnieki – Cēsu Pils koris – ir vietējās kopienas pārstāvji, kas šajā projektā piedalās ne tikai kā izpildītāji, bet arī kā satura līdzradītāji. Tas būtiski stiprina sabiedrības iesaisti kultūras procesos un vietējo identitāti.
Laikmetīgais tautasdziesmu izpildījums ir īpaši piemērots arī bērnu un jauniešu auditorijas piesaistei – tas piedāvās mūsdienīgu, saprotamu un emocionāli saistošu skanējumu, kas var veicināt interesi par latviešu kormūziku, mūzikas izglītību un tautas nemateriālo mantojumu. Koncerta norise koncertzālē “Cēsis” sniegs profesionāli augstvērtīgu pieredzi ap 300 klausītājiem, un koncertprogrammu plānots atkārtot arī citur Latvijā, tādējādi paplašinot tās ietekmi reģionālā un nacionālā mērogā.
Uzdevumi
Lai sasniegtu izvirzītos mērķus un stiprinātu kultūras pieejamību, daudzveidību un kopienas līdzdalību Vidzemē, projekta īstenošanas laikā tiks veikti šādi uzdevumi:
-
Mākslinieciskās jaunrades īstenošana – komponists Ritvars Garoza radīs ar Vidzemi saistītu jaundarbu korim un džeza ansamblim, balstītu latviešu tautasdziesmu tekstos un sajūtu tēlos.
-
Nošu materiālu sagatavošana – tiks izstrādātas un nodrošinātas partitūras un aranžējumi kora un instrumentālajam sastāvam.
-
Koncertprogrammas koncepcijas izstrāde – scenārijs un scenogrāfija tiks veidota kā vienots stāstījums ar vizuāliem un emocionāliem akcentiem, kas izceļ tautasdziesmu dziļumu un laikmetīgo kontekstu.
-
Mēģinājumu process un programmas iestudēšana – tiks organizēti kopīgi mēģinājumi starp Cēsu Pils kori un grupu “Lupa”, nodrošinot profesionālu sagatavošanos.
-
Komunikācija un publicitāte – izstrādāti afišu dizaini, informatīvi materiāli, video sižeti un sociālo tīklu saturs ar mērķi uzrunāt plašu sabiedrību, tostarp skolēnus, jauniešus un ģimenes.
-
Koncerts – notiks 2025. gada 10. maijā koncertzālē “Cēsis”, pulcējot ap 300 klausītāju, tajā skaitā jauniešus un nozares profesionāļus.
-
Pēcpasākuma izvērtējums un tālākas attīstības iespējas – tiks apkopoti rezultāti, sagatavota atskaite un izvērtētas iespējas programmas atkārtošanai citviet Latvijā, tai skaitā, sadarbībā ar izglītības iestādēm.
Projekta uzdevumu īstenošana nodrošina arī metodiski un saturiski vērtīgu piemēru tam, kā tradicionālo kultūru integrēt laikmetīgā radošā procesā, padarot to pieejamu plašam sabiedrības lokam – no profesionāļiem līdz jauniešiem un ģimenēm.
Ieguvēji un mērķauditorija
Mērķauditorija ir Vidzemes iedzīvotāji: kora un džeza mūzikas cienītāji, skolēni, jaunieši, pedagogi un ģimenes, kā arī bijušie kordziedātāji - seniori. Īpaša uzmanība pievērsta jauniešu iesaistei, piedāvājot tautasdziesmas laikmetīgā izpildījumā. Auditorija tiks sasniegta, izmantojot sociālos tīklus, afišas, pašvaldības platformas un publicitāti medijos.
Paredzamie projekta rezultāti
Projekta tiešais rezultāts ir profesionāli iestudēta koncertprogramma “Tautasdziesma. Koris. Džezs.” ar jaundarbu, kas apvieno latviešu tautasdziesmas, kormūziku un džezu. Koncerts piesaistīs ~300 apmeklētāju, no kuriem daļa būs jaunieši, kuri, iespējams, pirmoreiz iepazīs tautasdziesmas laikmetīgā skanējumā. Ieguvēji būs arī visi projekta dalībnieki – kora dziedātāji, kuri gūs unikālu pieredzi profesionālā sadarbībā ar džeza mūziķiem.
Kvalitatīvie ieguvumi: žanru sapludināšanas pieredze, vietējās kopienas stiprināšana, sabiedrības kultūras izpratnes padziļināšana. Kvantitatīvie: 1 koncerts, 1 jaundarbs, 300 klausītāju, netiešā ietekme uz vismaz 2000 cilvēku auditoriju.
Programma tiks dokumentēta un piedāvāta atkārtotai izpildei arī citviet Latvijā, piemēram, svētkos, festivālos vai skolu koncertciklos, nodrošinot tās ilgtspēju un pieejamību plašākai auditorijai. Arhīva materiāli (foto, audio, video) kalpos kā bāze turpmākai attīstībai un kā metodiskais resurss sadarbībai ar izglītības iestādēm.