Kopsavilkums
Projekts ir veltīts kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamības veicināšanai, kā arī Vecbebru muižas un tās apkārtnes kultūrvēsturiskās savdabības izzināšanai, saglabāšanai un popularizēšanai. Tā ietvaros tiks organizēts trīs dienu plenērs, laikā no š.g. 22. -24. augustam, kurā piedalīsies 10 dalībnieki ar priekšzināšanām un 20 vietējās kopienas interesenti bez priekšzināšanām glezniecībā, kuriem būs iespēja apgūt jaunas prasmes meistarklasēs. Plenēra laikā dalībnieki gleznos Vecbebru muižu un tās apkārtni, īpašu uzmanību pievēršot tās vēsturiskajām liecībām, arhitektūras detaļām un ainaviskajai daudzveidībai. Projekta noslēgumā tiks organizēta pop-up izstāde, kurā tiks prezentēti plenērā tapušie darbi. Izstāde tiks iekārtota Vecbebru muižas velvju zālē, kas piešķirs pasākumam īpašu auru un noskaņu. Lai papildinātu izstādes īpašo gaisotni, tās laikā izskanēs saksofona mūzika, kas sniegs muzikālo noskaņu un vēl vairāk izcels Vecbebru muižas vēsturisko vērtību un plenēra dalībnieku māksliniecisko veikumu.
Projekts ir nozīmīgs ieguldījums vietējā kopienā, radot iespējas pagasta iedzīvotājiem piedalīties, izglītoties un izzināt Vecbebru muižas kultūrvēsturisko nozīmi. Tas ir nozīmīgs Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanā un stiprināšanā, piedāvājot sabiedrībai iespēju aktīvi iesaistīties tā izpētē un interpretācijā caur mākslu.
Mērķi
Projekts sniegs būtisku ieguldījumu kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamības veicināšanā Vidzemes vēsturiskajā zemē, kā arī Vidzemes savdabības izzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā.
Plenērs un meistarklases piedāvās dažāda vecuma un pieredzes cilvēkiem iespēju iesaistīties mākslinieciskā procesā, veicinot vietējās kopienas līdzdalību kultūras dzīvē. Projekts radīs vidi, kurā plenēra dalībnieki un interesenti var dalīties pieredzē un mācīties cits no cita, veidojot radošu un iekļaujošu kultūras telpu. Noslēguma izstāde nodrošinās plašākai sabiedrībai iespēju iepazīt plenēra laikā tapušos mākslas darbus un to sniegto vēsturisko vēstījumu.
Dalībnieki glezniecības procesā pētīs Vecbebru muižas arhitektūras un ainavas īpatnības, tās vēsturi, kas veicinās tās vēsturiskās un mākslinieciskās vērtības izpratni. Plenērs radīs iespēju iedziļināties vietējās kultūras un vēstures aspektos, uzsverot Vecbebru muižas nozīmi Vidzemes kontekstā. Mākslinieku radītie darbi kļūs par vizuālu dokumentāciju, kas palīdzēs saglabāt un interpretēt muižas mantojumu nākamajām paaudzēm.
Plenēra laikā 10 no tapušiem darbiem tiks iekļauti nākotnes Vecbebru muižas izstāžu kolekcijā, kas veicinās muižas kā kultūras centra attīstību. Projekts veidos publisku interesi par Vecbebru muižu, piesaistot gan vietējo kopienu, gan viesus.
Publiskā izstāde un informācijas izplatīšana par projektu veicinās Vecbebru muižas atpazīstamību, kas sekmēs kultūras tūrisma attīstību reģionā.
Šis projekts ne tikai veicinās kultūras pieejamību un radošuma attīstību, bet arī nostiprinās Vecbebru muižas kā Vidzemes kultūrvēsturiskās ainavas būtiskas daļas atpazīstamību un ilgtspēju.
Uzdevumi
Lai sasniegtu mērķi, izvirzīti šādi uzdevumi:
1. Izsludināt pieteikšanos uz plenēru.
2. Informēt sabiedrību par iespēju piedalīties meistarklasēs ( informācija sociālajos tīklos, reģionālajā laikrakstā "Staburags", afišas).
3 Informēt sabiedrību par plenēra darbu izstādi ( informācija sociālajos tīklos, reģionālajā laikrakstā "Staburags", afišas).
4. Nokomplektēt 10 cilvēku plenēra grupu.
5. Iegādāties darba materiālus gleznošanai plenērā un meistarklasēs.
6. Atklāt plenēru un iepazīstināt dalībniekus ar plenēra gaitu, darba kārtību un darba noteikumiem.
7. Organizēt un vadīt meistarklases interesentiem.
8. Organizēt plenēra dalībniekiem, vietējai kopienai un citiem interesentiem kultūras programmu Vecbebros- divu Vecbebru muzeju apmeklējums.
9. Organizēt plenēra dalībnieku "tīklošanās" vakaru pie ugunskura Vecbebru Mežaparkā pie estrādes. Vēstures skolotājas un pētnieces Ievas Puniņas stāstījums par Vecbebru vēsturi un muižu.
10. Sakopt un iekārtot izstādes telpu Vecbebru muižas velvju zālē.
11. Organizēt pop- up izstādes atklāšanas pasākumu.
12. Pārvietot gleznu ekspozīciju uz tēlnieka V. Jākobsona memoriālo māju Vecbebros. (ekspozīcijas ilgums viens mēnesis).
Ieguvēji un mērķauditorija
1. Plenēra, meistarklases dalībnieki - iespēja radoši izpausties, jauni kontakti un pieredzes apmaiņa.
2. Vietējās kopienas iedzīvotāji un citi interesenti - iespēja piedalīties plenērā un meistarklasēs.
3. Tūristi - pasākums un publicitāte veicinās Vecbebru apmeklējumu mākslas un kultūras interesentiem.
4. Bērni un jaunieši - iespēja mācīties un gūt praktiskas iemaņas glezniecībā.
5. Izstādes apmeklētāji - iespēja baudīt glezniecības darbus ar Vecbebru muižas ainavām un saksofona mūziku.
Paredzamie projekta rezultāti
Skaitliskie rādītāji:
1. Plenēra dalībnieku skaits- 10 mākslinieki radīs 30 darbus par Vecbebru muižu un tās apkārtni un 20 meistarklašu dalībnieki, t.sk. bērni un jaunieši, kas iegūs jaunas iemaņas glezniecībā 2 meistarklasēs.
2. Stiprināta vietējās kopienas iesaiste un piederības sajūta- vietējie iedzīvotāji varēs piedalīties gan plenērā un meistarklasēs, gan apmeklēt izstādi, veicinot interesi par muižas vēsturi un tās saglabāšanu.
3. 10 mākslas darbi tiks atstāti Vecbebru muižas ekspozīcijā, veidojot muižas pamatekspozīciju.
4. Pop-up izstādes apmeklētāji - 50-100 cilvēku, t.sk. vietējie iedzīvotāji, tūristi.
5. Publicitāte - 5-7 publikācijas sociālajos tīklos, biedrības un pašvaldības mājaslapās, reģionālajā laikrakstā, VPR, kas veicinās Vecbebru muižas atpazīstamību un sniegs informāciju par projektu.
6. Plenēra un izstādes fotodokumentācija- tiks izveidots fotoalbums un video materiāls, kas ilgtermiņā dokumentēs projekta norisi un rezultātus jo tiks ievietots Biedrības "Bites" mājaslapā www.vecbebri.lv
Kvalitatīvie rādītāji:
1. Mākslas pieejamības veicināšana -meistarklasēs dalību varēs ņemt vietējie iedzīvotāji bez priekšzināšanām un iegūt jaunas prasmes.
2. Kultūrvēsturiskais mantojums- gleznās tiks iemūžināta Vecbebru muiža un tās apkārtne, saglabājot to nākamajām paaudzēm.
3. Popularizēta Vecbebru muiža un tās kultūras vērtība- projekts palīdzēs celt muižas atpazīstamību vietējā un reģionālā līmenī.
4. Radīta Vecbebriem unikāla mākslas un mūzikas pieredze - pop-up izstāde ar saksofona mūziku Vecbebru muižas velvju zālē radīs emocionālu un neaizmirstamu notikumu vietējās kopienas dzīvē.
5. Vietējās kopienas piederības sajūtas stiprināšana- klātesamība plenēra norisē un izstādes apmeklēšana stiprinās iedzīvotāju lepnumu par savu kultūras mantojumu.
6. Jauni sadarbības modeļi- projekts radīs iespēju dažādu jomu māksliniekiem, vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldībai sadarboties, veidojot turpmākas kultūras iniciatīvas un attīstot mākslas dzīvi Vidzemes vēsturiskajā zemē.
7. Plenērā tapušos darbus pēc izstādes varēs apskatīt Bebru pagasta pašvaldībā.