Kopsavilkums
Druviena ir mazs pagasts Vidzemē, kura vēsturē īpaša vieta dažādiem amatu veidiem un amatniekiem. Klūgu pīšana ir viena no amatniecības nozarēm, kuras pirmsākumi meklējami Druvienas muižā, jo muižas kučieris Arturs Pētersons bijis viens no tā laika meistariem, kura atsevišķi darbi Druvienas Vecajā skolā - muzejā saglabājušies līdz pat mūsdienām un svētku laikā būs skatāmi izstādē. Klūgu pīšana Druvienā aktīvi atjaunojusies 2010.gadā, kad savu darbību uzsāk meistare Inese Zvejniece. Pa šiem gadiem meistare pilnveidojusi savas prasmes, apgūstot arvien jaunas pinumu tehnikas, piedaloties izstādēs, vadot meistarklases un pieaugušo mūžizglītības programmas. Tādējādi palielinājusies arī dalībnieku interese, nodarbību apmeklētāji ir no Gulbenes, Madonas, Cēsu, Smiltenes novadiem. 2024.gadā klūgu pinēji Druvienā izveidoja studiju "Saulīte". Šī ir vienīgā klūgu pinēju studija Vidzemē. Tāpēc ir svarīgi saglabāt šo amata prasmi un nodot tālāk. Lai popularizētu latviešiem tik svarīgo amatniecības nozari, 2025.gada 31.maijā Druvienas muižā plānoti pirmie Klūgu pinēju svētki Latvijā, iedibinot jaunu tradīciju, tradicionālās kultūras pasākumu Vidzemes vēsturiskajā zemē.
Svētki plānoti kā izzinošs un radošumu veicinošs pasākums plašai mērķauditorijai, popularizējot tautas lietišķās mākslas prasmi - klūgu pīšanu un meistarus. Svētku ietvaros apmeklētāji iepazīs klūgu apstrādes un pīšanas procesu līdz gatavam izstrādājumam, vēros meistarklases, paši praktiski izgatavos vienkāršu pinumu. Tiks sekmēta Latvijas pinēju sadarbība, prasmju saglabāšana un pārmantojamība.
Tiks radīts jauns, ilgtspējīgs kultūras produkts ar svarīgu pievienoto vērtību, stiprināta Druvienas kopiena, Latvijas klūgu pinēju sadarbība.
Mērķi
Klūgu pīšana ir viens no senākajiem amata veidiem Latvijā. Kartupeļu vai sēņu grozu, sētuvi vai ogu cibiņu agrākos laikos mācēja nopīt katrs saimnieks. Klūgu grozi ir laikmeta liecība, tātad arī daļa no kultūras. Katrā vecajā Druvienas mājā noteikti atradīsim no vectēvu laikiem saglabājušos pinumus. Daļa no tiem nonākusi Druvienas Vecajā skolā - muzejā un apskatāmi ikvienam apmeklētājam. Arī Druvienas muižas kučiera Artura Pētersona pinumi. Taču mūsdienās šī amata prasme nepielūdzami iet mazumā. Daudzi jaunieši pat nezin, kas ir klūga. Latvijā nav tādas skolas, kurā varētu apgūt šo amata prasmi. Tie, kuriem būtu interese, lielākoties atsakās no tā apguves, jo process ir ļoti laikietilpīgs, prasa lielu pacietību un fizisko spēku. Iepazīstoties ar Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāves Lindas Rubenas sniegto informāciju par klūgu pinēju studijām, secinām, ka aktīvo meistaru ir salīdzinoši maz. Vidzemes vēsturiskajās zemēs nav pieminēta neviena klūgu pinēju lietišķās mākslas studija. Tāpēc klūgu pinēju studijai "Saulīte", kas darbojas Druvienas Latviskās dzīvesziņas centrā / Druvienas muižā, ir svarīga misija - uzturēt dzīvu klūgu pinēju amatu prasmi Vidzemē. Ne par velti studijas dalībnieku vidū ir ļaudis no Gulbenes novada pagastiem, Liezēres, Jaunpiebalgas, Madonas, Barkavas, Smiltenes, Alūksnes, Balviem. Studijas vadītāja Inese Zvejniece ir atvērta dažādiem piedāvājumiem un iespējām, lai saglabātu un popularizētu savu amata prasmi. Meistare vada meistarklases, radošās darbnīcas projektos, bērnu un pieaugušo vasaras nometnēs, dažādos pasākumos.
Projekta mērķi:
1. Piesaistīt īpašu uzmanību klūgu pinēju amatam, lai sekmētu sabiedrības izglītošanu un ieinteresētību, radītu meistaru satikšanās iespēju un diskusiju par amata prasmju saglabāšanu un attīstību Vidzemes vēsturiskajā zemē, Latvijā kopumā.
2. Sekmēt sabiedrības izglītošanu un interesi par materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu, klūgu pīšanu kā vienu no amatniecības nozarēm, kas var būt kā jēgpilna brīvā laika pavadīšanas iespēja, gan arī kā uzņēmējdarbības veids.
3. Iedibināt jaunu tradīciju - Klūgu pinēju svētki, kur satikties meistariem, dalīties pieredzē, diskutēt par sasniegumiem un problēmām savā nozarē.
4. Popularizēt Druvienu kā īpašu, amatniecības tradīcijām bagātu galamērķi Vidzemes kultūrtelpā.
Uzdevumi
Druvienas pagasta attīstības biedrības "Pērļu zvejnieki" darbības virzieni ir sekmēt dzīves kvalitātes uzlabošanos vietējā kopienā, savstarpējo sadarbību, izglītošanās iespējas un kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu. Tāpēc biedrība aktīvi sadarbojas ar vietējām iestādēm, t.sk. ar Druvienas Latviskās dzīvesziņas centru, kas darbojas Druvienas muižā, kur savu darbību organizē klūgu pinēju studija "Saulīte". Pusēm sadarbojoties, Druvienā noorganizēti dažāda mēroga pasākumi. Arī šis projekts ir kopīgā darba rezultāts, kura norisē kā brīvprātīgie iesaistīsies vietējās kopienas pārstāvji. Plānotā kultūras norise aktivizēs un saliedēs iedzīvotājus, sekmēs Druvienas kā kultūrvēsturiskas vietas atpazīstamību un attīstību.
Lai sasniegtu projekta rezultātus, nepieciešams īstenot sekojošus uzdevumus:
1. Iesaistīt projekta organizēšanā un īstenošanā Druvienas klūgu pinēju studijas "Saulīte" dalībniekus, Druvienas Latviskās dzīvesziņas centra darbiniekus, biedrības "Pērļu zvejnieki"biedrus, Gulbenes novada amatiermākslas kolektīvus un mūziķus.
2. Izstādes "Druvienas puses vēsturiskie pinumi" veidošanā iesaistīt Druvienas Vecās skolas - muzeja darbinieku.
3. Veidot sadarbību ar Latvijas Nacionālo kultūras centru klūgu pinēju studiju apzināšanā.
4. Iesaistīt projekta īstenošanā Špoģu Tautas lietišķās mākslas studiju "Pūpoli" un Rīgas kultūras un mākslas centra "Ritums" lietišķās mākslas studijas "Vasa" un kultūras centra "Iļģuciems" TLMS "Ataudze" dalībniekus.
5. Papildināt Druvienas un Gulbenes novada kultūrtelpas vasaras kultūras notikumu programmu ar tradicionālās kultūras pasākumu pieaugušajiem un ģimenēm ar bērniem.
6. Popularizēt klūgu pīšanu kā tradicionālās amatniecības nozari Latvijā, kā saturīgu brīvā laika pavadīšanas iespēju, uzņēmējdarbības iespēju, Latvijas ekoloģisko dabas materiālu izmantošanas iespēju.
7. Izglītot pasākuma apmeklētājus par klūgu apstrādes un pīšanas procesu, organizējot radošās darbnīcas gan pieaugušajiem, gan bērniem.
8. Piedāvāt Druvienas muižu/ Latviskās dzīvesziņas centru kā unikālu tikšanās vietu klūgu pīšanas tradīciju saglabāšanai un popularizēšanai.
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekts plānots kā bezmaksas pasākums, tādējādi nodrošinot pieejamību ikvienam interesentam. Mērķauditorija ir dažādu paaudžu cilvēki - pieaugušie, ģimenes ar bērniem no Gulbenes novada, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Rīgas. Dažāda līmeņa klūgu pinēji un viņu ģimenes no dažādām Latvijas vietām. Klūgu pinēju kontakti gūti un aicinājums uz pasākumu, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālā kultūras centra Vēsturisko zemju un nemateriālā kultūras mantojuma nodaļu.
Reklāma sociālajos tīklos,presē.
Paredzamie projekta rezultāti
Projektu īstenojot, tiks sasniegti sekojoši rezultāti:
1. Īstenots kvalitatīvs, tradicionālo kultūru popularizējošs pasākums Druvienas muižā.
2. Iedibināta jauna tradīcija - Klūgu pinēju svētki, godinot amatu un amata meistarus.
3. Sniegts ieskats klūgu pinumu vēsturē Druvienas apkārtnē, iepazīstot izstādi muižas vestibilā.
4. Organizēts izzinošs process par klūgas kā ekoloģiska izejmateriāla izmantošanas iespējām, pinumu veidiem: apaļo klūgu pinumi, sloksnīšu pinumi, saknīšu pinumi, meldru un citu lakstaugu pinumi.
5. Sekmēta apmeklētāju interese par klūgu pīšanu, iesaistot viņus radošajās darbnīcās , meistarklašu vērošanā.
6. Rosināta klūgu pīšanas prasme, radošajās darbnīcās izgatavojot pinuma elementus kopīgā dekora veidošanai.
7. Veidotas jaunas iniciatīvas klūgu pīšanas tradīciju pārmantojamības nodrošināšanai Vidzemē un citās kultūrvēsturiskajās zemēs.
8. Popularizēta Latvijas lietišķās mākslas studiju darbība un iesaistes iespējas tajās.
9. Stiprināta klūgu pinēju sadarbība, par gadskārtējās tikšanās vietu piedāvājot Druvienas muižu.
10. Nodrošināta iespēja visiem interesentiem, ģimenēm ar bērniem, saturīgi pavadīt brīvo laiku, sekmējot dažādu paaudžu sadarbību.
Klūgu pinēju amats Latvijā, diemžēl, piedzīvo lejupslīdi, un līdz šim nav organizēti plaši pasākumi, kas veicinātu pinēju savstarpējo sadarbību un aroda saglabāšanu. Taču mēs ticam, ka pirmajos pinēju svētkos, kuros plānots pulcēt ap 50 pinēju no dažādiem Latvijas novadiem, tiks sperts būtisks solis šīs tradīcijas atdzīvināšanā. Šī iniciatīva motivēs pinējus sanākt kopā, dalīties pieredzē un kopīgi attīstīt idejas, lai arods dzīvotu tālāk jaunajās paaudzēs.
Projekta rezultātā arī tiks veicināta sabiedrības interese par šo seno amatu, jo pasākumā piedalīsies apmēram 300 interesentu no visas Latvijas. Šī tikšanās būs lieliska platforma aroda popularizēšanai un iedvesmas sniegšanai nākamajiem meistariem. Savukārt tālāka tradīcijas uzturēšana būs mūsu kopīgā atbildība, lai klūgu pinēju māksla nezaudētu savu īpašo vietu Latvijas kultūrā.
Projektu/pasākumu plānots organizēt arī 2026.gadā, sadarbojoties gan ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, gan vietējo Gulbenes novada tūrisma informācijas centru, piesaistot plašāku interesentu loku.